22.6%
40.0%
44.1%
23.5%

Οι String Raftors ήταν η ομάδα που πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για το 2022 με αντίπαλο την Remal Madri. Η αρμάδα των Θεοχάρη και Κούβαρη, αν και δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, βρήκε πολύ γρήγορα τα πατήματα της, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της -9 του πρώτου δεκαλέπτου, από το ημίχρονο κιόλας όπου βρισκόταν μπροστά με 31-30 και αντέχοντας την πίεση της Remal Madri στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 68-62. MVP του αγώνα ήταν ο Μάνος Κούβαρης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μανίνας άνοιξε το σκορ για τη Remal Madri, οι Θεοχάρης και Υφαντόπουλος απάντησαν βάζοντας από ένα καλάθι για το 4-2, 4-11 με 0-9 σερί οι Μανίνας, Βαγγέλης και Ομάρ, 8-11 οι Σκάγκος και Κούβαρης, 8-17 με νέο καλό σερί οι Βαγγέλης και Αθανασιάδης και 14-17 οι Κούβαρης και Υφαντόπουλος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λαμπρινάκος με ένα εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17, 17-21 οι Αθανασιάδης και Βαγγέλης, 21-21 ο Θεοχάρης με ένα προσωπικό 4-0, 21-27 με δύο σερί τρίποντα του Παπαδόπουλου, 27-27 από τους Υφαντόπουλο, Βάκκα και Σκάγκο, 27-29 ο Διαμαντόπουλος, 29-29 ο Κούβαρης, 29-30 ο Βαγγέλης και 31-30 από τον Σκάγκο για να κλείσουμε ημίχρονο στο παιχνίδι με τους String Raftors να έχουν το προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θεοχάρης και ο Κούβαρης έβαλαν από ένα καλάθι και έγραψαν το 35-30, 35-34 ο Αθανασιάδης, 39-34 ο Βάκκας, 39-36 ο Μανίνας, 41-36 ο Κούβαρης, 41-37 ο Βαγγέλης, 44-37 ο Βάκκας, 44-40 ο Μανίνας και 46-40 από τον Θεοχάρη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο η Remal Madri έτρεξε ένα 0-5 με τους Παπαδόπουλο και Μανίνα για το 46-45, 55-45 με ένα 9-0 σερί οι Βάκκας και Σκάγκος, 55-50 οι Παπαδόπουλος και Αθανασιάδης, 58-50 ο Υφαντόπουλος, 58-56 με ακόμη δύο κολλητά τρίποντα του δεινού εκτελεστή από την γραμμή των 6,75, Παπαδόπουλου, 61-56 με τρίποντο του Κούβαρη, 61-57 ο Αθανασιάδης, 63-57 ο Θεοχάρης, 63-58 ο Μανίνας, 65-58 ο Κουταλίδης, 65-60 ο Διαμαντόπουλος, 66-60 ο Υφαντόπουλος, 66-62 ο Βαγγέλης και στη συνέχεια ο Κουταλίδης έγραψε δύο βολές για το τελικό 68-62 του παιχνιδιού.

Για τους String Raftors, πέρα από τον Κούβαρη, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Θεοχάρης, Υφαντόπουλος και Κουταλίδης. Για την Remal Madri ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος, Μανίνας και Αθανασιάδης.