28.0%
46.2%
44.7%
0.0%

Οι ReTirees επικράτησαν των Εφτάψυχων με το τελικό 74-54 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Το ξεκίνημα έδειχνε ότι το ματς θα είναι ντέρμπυ ως και το τέλος του, με τους ReTirees να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και να πηγαίνουν το ματς εκεί που θέλουν. Οι Εφτάψυχοι έδειξαν να προσπαθούν να ανατρέψουν την εις βάρους τους διαφορά, πράγμα που έκαναν στο 3ο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 5 πόντους, όμως στο 4ο δεκάλεπτο οι ReTirees καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαδόπουλο να ανοίγει το σκορ με 2 βολές και τους Πλεξουσάκη και Στόλη να παίρνουν προβάδισμα με 2 δίποντα για το 4-2. Ο Γαλάνης Δ. θα ισοφαρίσει σε 4-4, ενώ οι ReTirees με 4 σερί πόντους του Μαθιουδάκη θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ για το 8-4. Στη συνέχεια, οι Εφτάψυχοι με 2 συνεχόμενα δίποντα από τους Κουνάβη και Γαλάνη Δ. θα κάνουν το 8-8, με τους Πλεξουσάκη και Σαρρή να επιστρέφουν τη διαφορά στους 4 πόντους για το 12-8. Οι Εφτάψυχοι, με γκολ-φάουλ του Παπαδόπουλου θα μειώσουν στον πόντο για το το 12-11, ενώ οι ReTirees με δίποντο του Πλεξουσάκη και βολή του Σκοπελίτη θα κάνουν το 15-11. Οι Εφτάψυχοι, με 2/2 βολές του Τσάτου και δίποντο του Κουνάβη θα ισοφαρίσουν σε 15-15, όμως οι ReTirees με ένα σερί 7-1 θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ReTirees με τρίποντο του Σκοπελίτη και 3 δίποντα των Σαρρή, Πλεξουσάκη και Αθηναίο θα χτίσουν διαφορά 15 πόντων (31-18), όμως οι Εφτάψυχοι με ένα σερί 3-10 θα μειώσουν σε 37-26. Οι ReTirees με βολή του Πλεξουσάκη θα κάνουν το 38-26, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Γαλάνη Αλ. για το 38-28.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Εφτάψυχοι θα μειώσουν επικίνδυνα τη διαφορά με ένα σερί 4-9 κάνοντας έτσι το 42-37, όμως οι ReTirees δεν θα επιτρέψουν στους Εφτάψυχους να μπουν στο ματς και με ένα δικό τους σερί 6-2 θα στείλουν το παιχνίδι ξανά στους 9 πόντους για το 48-39. Οι Εφτάψυχοι με δίποντο του Γαλάνη Δ. και βολή του Παπαδόπουλου θα μειώσουν σε 48-42, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο του Σαρρή για το 51-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ReTirees θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά του ματς με ένα σερί 13-4 για το 64-46, ο Γαλάνης Αλ. θα μειώσει σε 64-48 και ο Αθηναίος θα απαντήσει με δύσκολο δίποντο για το 66-48. Οι Εφτάψυχοι με δίποντο του Δημόπουλου θα κάνουν το 66-50, ο Σκοπελίτης με βολή θα κάνει το 67-50 και ο Γαλάνης Δ. με τον ίδιο τρόπο το 67-51. Στη συνέχεια, ο Αθηναίος θα κάνει το 69-51, οι Εφτάψυχοι με 3 βολές του Τσάτου το 69-54, ενώ το τελικό 74-54 θα διαμορφώσουν ο Αθηναίος με δίποντο και ο Γιαμαίος με τρίποντο.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Πλεξουσάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 15 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ, και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο efficiency.Πέραν του Πλεξουσάκη από τους ReTirees ξεχώρισε και ο Σαρρής, με τον Αθηναίο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Εφτάψυχους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Γαλάνης Δ. και ο Παπαδόπουλος.