7.1%
60.9%
34.6%
20.8%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην φετινή Golden League οι ReTirees κερδίζοντας το νεοφώτιστο City B.C. με 65-79 χάρη στο πολύ καλό τελευταίο πεντάλεπτο, στο οποίο πήραν και τη διαφορά. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Αθηναίος με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι ReTirees επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, παίρνοντας έτσι τα ηνία του ματς και το αβαντάζ να έχουν εκείνοι το προβάδισμα κόντρα στο City. Ο Παπαευθυμίου έβαλε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού, ο Μαθιουδάκης μείωσε σε 2-1, 4-1 με δύο βολές του Συμπάρδη, 4-7 με ένα σερί 0-6 από τους Αθηναίο και Μαθιουδάκη, 6-7 ο Πετράδης, 6-11 οι Πλεξουσάκης και Κωστούλας, 8-11 από τον Γασπαράτο, 8-13 ο Τσαντζαλής, 11-13 ο Κατσιβαρδάς, 11-15 ο Μαθιουδάκης και τρίποντο από τον Γασπαράτο στη λήξη της περιόδου για το 14-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίχτες του City ανέβασαν την πίεση τους στην man to man άμυνα που έπαιζαν, προσπαθώντας έτσι να πάρουν το προβάδισμα, όμως οι παίχτες του Νίκου Κουσούλη έδειξαν έτοιμοι για να αντιμετωπίσουν και αυτού του είδους την άμυνα. Ο Τσαντζαλής έγραψε το 14-18, 18-18 ο Μαυράκης με δύο συνεχόμενα καλάθια, 18-22 από τους Σαρρή και Κωστούλα, 19-22 ο Παπαευθυμίου, 19-24 από τον Γιαμαίο, 23-24 οι Μαυράκης και Κανιώτης, 23-26 με δύο βολές του Αθηναίου, απάντηση με 4-0 σερί για το προβάδισμα οι Πετράδης και Μασούρας, 27-28 ο Αθηναίος ξανά με ένα ζευγάρι βολών, 29-28 με ένα καλάθι του Κανιώτη και 29-31 με τρεις πόντους του Μαθιουδάκη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του City B.C. μπήκαν με ευστοχο τρίποντο του Συμπάρδη για το 32-31, 32-36 ο Αθηναίος με 5 δικούς του πόντους, 33-36 ξανά από τον Συμπάρδη, 33-38 ο Αθηναίος, 35-38 ο Γασπαράτος, 35-41 οι Αθηναίος και Πλεξουσάκης, 36-41 ο Μασούρας με μια βολή, 36-43 ο Μαθιουδάκης ξανά, 38-43 ο Μαυράκης, 38-45 από τον Στόλη, 42-45 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Παπαευθυμίου, 42-50 με ένα 0-5 σερί από τους Στόλη, Κωστούλα και Πλεξουσάκη, 45-50 ο Πατιστής με ένα ευστοχο τρίποντο, 45-51 ο Μαθιουδάκης με μια βολή, 50-51 με ένα καλάθι του Πατιστή και ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου, 50-54 από τον Κωστούλα και 51-54 από τον Γιαννόπουλο για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες για περίπου πέντε λεπτά συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο με τις προηγούμενες τρεις περιόδους, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο ήρθε ένα ξέσπασμα των ReTirees, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο και κάπου εκεί ουσιαστικά ξεκαθάρισε η υπόθεση νίκη. Ο Αθηναίος έγραψε το 51-56, 53-56 από τον Κανιώτη, 53-61 με 0-5 σερί δια χειρός Αθηναίου, 55-61 ο Γασπαράτος, 55-65 οι Αθηναίος και Κωστούλας, απάντηση με 7-0 οι Κωστούλας, Μαυράκης, Μασούρας και Γασπαράτος για το 62-65, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-9 από τους παίχτες του Νίκου Κουσούλη, σερί που ουσιαστικά έκρινε και τη νίκη. Πλεξουσάκης, Μαθιουδάκης, Σαρρής και Αθηναίος έγραψαν το 62-74, 63-74 ο Μασούρας, 63-77 ο Αθηναίος, 65-77 ο Βαρβαρέσος και καλάθι από τον Κωστούλα για το τελικό 65-79 του αγώνα.

Για τους ReTirees, πέρα από τον Αθηναίο, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κωστούλας και Μαθιουδάκης. Για το City B.C. ξεχώρισαν οι Γασπαράτος και Μαυράκης.