5.9%
64.7%
41.0%
50.0%

Την πρώτη ήττα της χρονιάς έκαναν οι ReTirees, έχοντας και δύο πολύ σημαντικές απουσίες(Κατιάκος, Ηλιακής), στο τελευταίο ματς τους για το 2018 κόντρα στην Dirtus Bologna με 62-81. MVP του αγώνα ήταν ο John James Χριστόπουλος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο η Dirtus Bologna ξεκαθάρισε ότι στο συγκεκριμένο ματς δεν έχει αστεία. Οι παίκτες του Κώστα Χαλκιά μπήκαν δυνατά από νωρίς και έβαλα μια πολύ δυνατή βάση για τη συνέχεια. Το 0-3 γράφτηκε από τον Παπαδόπουλο, με τον Σαρρή να απαντάει για το 2-3. Ο Φωτόπουλος σημείωσε το 2-5, αλλά ο Σαρρής ήταν ξανά εκεί για να προσθέσει δύο πόντους ακόμα για το 4-5. Το 4-7 γράφτηκε από τον J-J. Ξανά στον πόντο μειώνουν οι ReTirees με τον Πλεξουσάκη (6-7) και ο Φωτόπουλος πήγε το ματς ξανά στους τρεις γράφοντας το 6-9. Ξανά στον πόντο από τον Πλεξουσάκη (8-9) και τότε ήρθε ένα τρελό ξέσπασμα της Dirtus με ένα 0-15 ως το τέλος της περιόδου με τους Παπαδόπουλο, Φωτόπουλο, Καραγιάννη, Παπαδημητρίου, Τσιλάβη και J-J να βάζουν ασταμάτητα καλάθια για να φτάσουμε στο 8-24.

Στην δεύτερη περίοδο η επίθεση των ReTirees βρήκε λίγο καλύτερο ρυθμό, αλλά η Dirtus συνέχισε να είναι εύστοχη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει η διαφορά λιγάκι ακόμα. Ο Ράνης σημείωσε το 8-26, μς τον Αφολάνιο να απαντάει με ένα 7-0 για το 15-26. Παπαδόπουλος και Τσιλάβης απάντησαν με ένα 0-5 για το 15-31. Ξανά ο Αφολάνιο για το 16-31 με μια βολή και άλλο ένα 0-5 από Τόλια και Τσιλάβη για το 16-36. 2/2 βολές από τον Γιαμαίο για το 18-36. Ξανά ο Τόλιας δύο πόντους για το 18-38, με τον Μιχαηλιδη να βάζει άλλες δύο βολές για τους ReTirees και να μειώνει ξανά στους 18 20-38. Απάντηση από τον Ράνη επίσης με δύο βολές για το 20-40. Μειωνει ο Σαρρής σε 21-40 και ξανά σε double score το ματς κάνοντας το 21-42. Το τελικό 23-42 του ημιχρόνου γράφτηκε από τον Στόλη στη λήξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους ReTirees με τους παίκτες της Dirtus να παίζουν υπέρ του δέοντος καλά και να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμα πιο πολύ. Ξεκίνησαν την περίοδο με 0-9 από τους J-J, Φωτοπουλο και Παπαδόπουλο για το 23-51. Το 25-51 γράφτηκε από τον Κοτσαμπά, 25-52 με μια βολή ο Χριστόπουλος, για να ακολουθήσει ένα 8-0 από Κοτσαμπά, πλεξουσάκης και Σαρρή για το 33-52 . Η απάντηση της Dirtus ήταν αρκετά σκληρή. Έτρεξαν ένα 2-17 μέχρι να τελειώσει η περίοδος με τους Φωτοπουλο, Τολια, Τσιλάβη και τον δαιμονισμένο Αυστραλό να βάζουν πόντους ακατάπαυστα και να τελειώνουν την περίοδο με +34(35-69).

Διαδικαστική κατάντησε την τελευταία περίοδο η Dirtus με τη διαφορά που είχε πάρει. Οι ReTirees έβαλαν αρκετούς πόντους στην χαλαρή άμυνα του δεκαλέπτου των Dirtus και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οχι σε επίπεδο διεκδίκησης τους ροζ φύλλου. Ο Καραγιάννης έγραψε το 35-71, ο Γιαμαίος απάντησε με 2 βολές για το 37-71 και το ίδιο έκανε ο Ρανης για το 37-73. Ένα 7-0 των ReTirees(Γιαμαίος, Κοτσαμπάς, Μιχαηλιδης και Αφολάνιο) που ακολούθησε έριξε το ματς στο 44-73. Σε 44-75 ανέβασε ο 2J, για να ακολουθήσει ένα θεαματικό 16-0 από τους Στόλη, Κοτσαμπά, Πλεξουσάκη, Σαρρή και Μιχαηλίδη για το 60-75. Η απάντηση της Dirtus ήταν ένα 0-6 για το 60-81 από τους Παπαδόπουλο και J-J,για να έρθει ο Στόλης και να γράψει δύο βολές για το τελικό 62-81 του αγώνα.

Πέρα από τον J-J ματσαρα έκαναν και οι Τσιλάβης, Παπαδόπουλος και Φωτόπουλος. Για τους ReTirees καλό ματς έκαναν οι Πλεξουσάκης, Αφολάνιο και Κοτσαμπάς, με τις απουσίες όμως των δύο βαρομέτρων του Νίκου Κουσούλη να παίζουν καταλυτικο ρόλο στην εξέλιξη του ματς.