17.4%
40.9%
57.1%
10.0%

Mόνοι πρώτοι αήττητοι οι Retirees μετά το βράδυ της Πέμπτης. Σε ένα ματς που οι Kings συγκλόνισαν με το πάθος τους-αν και πενταδάτοι- οι ReTirees, ακόμα και άνευ προπονητή, νίκησαν με σκορ 66-63.

Οι ReTirees έκαναν τρομερό πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κατιάκος σκόραρε αρχικά μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Πλεξουσάκης έγραψε το 4-0. Λίγο αργότερα ο Γιαμαίος (έδειξε τι θα επακολουθούσε) σκόραρε από τα 6,75 για το 7-2. Ωραίο καλάθι και φάουλ του Δερματίνου πριν ο Μιχαηλίδης γράψει το13-5 με follow. H ωραία ασίστ του Γκοτζή έγινε καλάθι από τον Δερματίνο, ενώ ο τελευταίος πάσαρε καίρια στον Καρυπίδη για να πάει το σκορ στο 17-9. Ένα 7-0 των ReTirees έφτασε το σκορ του δεκαλέπτου στο 24-9. Στο διάστημα αυτό είδαμε καλάθι και φάουλ(1/1 βολή) του Κατιάκου, καθώς και εύστοχο σουτ στην εκπνοή σχεδόν από τον Αντωνόπουλο.

Ο Αφολάνιο έγραψε το 26-9 οι Kings όμως ξεκίνησαν την προσπάθεια τους για αντεπίθεση. Ένα σερί 6-0 ήταν η αρχή με ωραίο καλάθι από την μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη από τον Γκοτζή και  ασίστ του ιδίου για καλάθι του Αλεξανδόπουλου. Ο Σαρρής έκανε το 28-15, όμως ο Γκοτζής με ωραίο ντράιβ «σημείωσε» ένα έμμεσο τρίποντο στο φύλλο αγώνα(28-18). Ο Αφολάνιο σκόραρε και πάλι, όμως ο Χαριτόπουλος άρχισε να σκοράρει με βολές και ντράιβς φτάνοντας το σκορ30-24. Ο Γιαμαίος έβαλε όμως ακόμα δύο τρίποντα(!) κλείνοντας το ημίχρονο 36-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γκοτζή να κλέβει να πασάρει και τον Χαριτόπουλο να σκοράρει μαζί με 1/1 βολή(36-29). Ο Γιαμαίος όμως έδειχνε ασταμάτητος και σκόραρε ακόμα ένα τρίποντο για το 39-31.  Η απάντηση από τους Kings ήταν άμεση με τον Καρυπίδη να βρίσκει στόχο και τον  Αλεξανδρόπουλο να ροκανίζει ακόμα λίγο την διαφορά(39-36). Ο Κατιάκος σκόραρε και πάλι από επιθετικό ριμπάουντ(41-38), όμως οι Kings έβγαλαν μία πολύ ωραία φάση για το 43-40. Τρομερή ασίστ από τον Γκοτζή και αιφνιδιασμός από τον Χαριτόπουλο.Λίγο αργότερα ο Δερματίνος με ½ βολές έδωσε για πρώτη φορά αέρα 2 πόντων στην ομάδα του.(43-45) Ένα 8-0 ακολούθησε από τους ReTirees με τον Αφολάνιο να σκοράρει πρώτα με σουτ, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ. Λίγο αργότερα είδαμε και ένα ωραίο μπλοκ από τον Κατιάκο. Το δεκάλεπτο έληξε 53-48 με ένα εντυπωσιακό coast to coast και roll στο τέλος του drive από τον Γκοτζή.

Ο Χαριτόπουλος βρήκε και πάλι σκορ γράφοντας σε δύο συνολικά φάσει το 53-51, πριν ο Πλεξουσάκης προσθέσει με σουτ ακόμα δύο πόντους στους ReTirees. Χαριτόπουλος και Δερματίνος έβαλαν πόντους για το 55-55, ο Στόλης όμως έδωσε και πάλι +2 στην ομάδα του. Λίγο αργότερα όμως το coast to coast του Αλεξανδρόπουλου και οι 2 πόντοι του Χαριτόπουλου έβαλαν μπροστά τους Kings με σκορ 58-60. Οι ReTirees ωστόσο δεν ήθελαν να παρατήσουν το ματς, και έτσι είδαμε στα τελευταία λεπτά ακόμα μία ανατροπή. Η ασίστ του Στόλη στον Σαρρή και το πολύ ωραίο ντράιβ του Πλεξουσάκη έγραψαν το 64-60. Το 66-60 και πάλι ο Πλεξουσάκης με όμοιο τρόπο, πριν οι αντίπαλοι αστοχήσουν σε τρίποντο. Οι ReTirees δεν εκμεταλλεύτηκαν την επίθεση ολοκληρώνοντας τα 24’ άνευ προσπάθειας και ο Γκοτζής έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 66-63. Άστοχο τρίποντο και από τους ReTirees που όμως δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι Kings καθώς αστόχησαν και αυτοί σε τρίποντο. Η προτελευταία επίθεση είχε τον Κατιάκο στην γραμμή της φιλανθρωπίας, όμως αστόχησε και έτσι παράτεινε το θρίλερ ακόμα μία φάση. Οι Kings ωστόσο ήταν άστοχοι σε διπλή προσπάθεια από το τρίποντο και έτσι οι ReTirees πήραν ένα ακόμα φύλλο αγώνα χρώματος ροζ.

ΜVP ο Κατιάκος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντς, 3 ασίστς, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Ο Γιαμαίος έδωσε πολύτιμες βοήθειες σκοράροντας 4 τρίποντα, ενώ ακόμα 2 παίκτες των ReTirees είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους Κings πρώτος σκόρερ ο Χαριτόπουλος, ο Γκοτζής όμως έκανε τρομέρη εμφάνιση με απόλυτα ποσοστά. Είχε 10 πόντους με 5/5, 5 ριμπάουντς, 4 κλεψίματα και 9 ασίστς!