26.9%
33.3%
44.2%
19.0%

Σε ένα ματς όπου είχε μεγάλη ένταση και συνεχόμενες αλλαγές στο προβάδισμα οι ReTirees κατάφεραν να συνεχίσουν το αήττητο τους κόντρα στους ΜΚΟ με 54-58. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Ηλιάκης με 22 πόντους 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι ReTirees δεν πάτησαν καθόλου καλά στο παρκέ. Οι ΜΚΟ πήραν προβάδισμα, όμως όχι τόσο μεγάλο ώστε να αγχωσουν ιδιαίτερα τους παίχτες του Νίκου Κουσούλη. Σωτηρόπουλος και Βαχαβιώλος έγραψαν από ένα καλάθι για το 4-0, για να έρθει απάντηση από τον Σαρρή για το 4-2. Βαχαβιώλος και Σωτηρόπουλος έκαναν ένα ακόμη 4-0 για το 8-2,ομως ο Γιαμαίος με ένα διποντο και ο Σαρρής με μια βολή μειωσαν σε 8-5. Ο Μάινας ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε δύο κατοχές (10-5),ομως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Κατιάκο για το 10-7. Μαρσέλλος και Σωτηρόπουλος σημείωσαν το 14-7, για να δώσει ο Μιχαηλιδης το τελικό 14-9 της περιόδου λίγο αργότερα.

Στη δεύτερη περίοδο οι ReTirees έδειξαν λίγο καλύτερο εαυτό. Έτρεξαν ένα καλό σερί και πήραν προβάδισμα, που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Πλεξουσάκης, Σαρρης και Ηλιάκης έγραψαν ένα 0-8 και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 14-17. Ο Βιδάλης μείωσε σε 16-17,ομως οι Στόλης και Πλεξουσάκης έκαναν ένα 0-5 και σημείωσαν το 16-22. Ο Βιδάλης έβαλε ένα γκολ φάουλ και μείωσε σε 19-22, όμως οι Στόλης και Λαρεντζάκης έβαλαν ξανά μπροστά τους ReTirees με 6 πόντους διαφορά (19-25). Βιδάλης και Μάινας έκαναν ένα 4-0 ως το τέλος του ημιχρόνου, μειωσαν στο καλάθι και μας έδωσαν το τελικό 23-25.

Στη τρίτη περίοδο το ματς κύλησε κάπως περίεργα. Πότε η μία και πότε η άλλη ομάδα επέβαλε το ρυθμό της. Τελικά το ξέσπασμα των ReTirees στο τέλος του δεκαλέπτου τους έβαλε μπροστά με ένα +8. Ο Ηλιάκης έγραψε το 23-28, με τον Βιδάλη να απαντάει και να γράφει το 25-28. Ένα γκολ φάουλ του Ηλιάκη ανέβασε τη διαφορά στους 6 (25-31),για να ακολουθήσει ένα 7-0 από Μάινα, Δασκάλου και Σωτηρόπουλο που έδωσε προβάδισμα στους ΜΚΟ με 32-31. Ο Ηλιάκης με ένα τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τους ReTirees με 32-34,μς τον Σωτηρόπουλο να απαντάει και να γράφει το 35-34. Κάπου εκεί οι φωνές του Νίκου Κουσούλη έπιασαν τόπο, η ομάδα ανέβασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση , έτρεξε ένα 0-9 με τους Κατιάκο, Ηλιακή και Λαρεντζάκη και πήρε προβάδισμα με 35-43, για να κλείσουμε έτσι το δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ReTirees φαινόταν να έχουν καθαρίσει το ματς, όμως οι ΜΚΟ δεν είχαν πει τη τελευταία τους κουβέντα. Έκαναν ένα τρομερό ξέσπασμα, πήραν προβάδισμα και το ματς κρίθηκε στη ψυχραιμία που έδειξε ο Ηλιάκης στο τέλος. Μιχαηλιδης και Στόλης έγραψαν το 35-47. Σε εκείνο το σημείο οι ΜΚΟ έτρεξαν ένα 14-1 με τους Βιδάλη, Σωτηρόπουλο και Δεληγιάννη και πήραν προβάδισμα με 49-48. Ηλιάκης και Κατιάκος απάντησαν με ένα 0-4 για το 49-52, με τον Σωτηρόπουλο να μειώνει σε 50-52. Ο Ηλιάκης έγραψε με ένα τρίποντο το 50-55. Σε εκείνο το σημείο έμενε 1.52, ο Σωτηρόπουλος πήρε μια ενέργεια και έβαλε καλάθι και φάουλ (52-55). Έχασε τη βολή, όμως πήρε επιθετικό ριμπάουντ ο Παππάς, ο οποίος έδωσε μια ασίστ στον Δασκάλου για το 54-55. Ο Μιχαηλιδης χρεωθηκε με 8 δευτερόλεπτα 1.26 πριν το φινάλε. Ο Σωτηρόπουλος πήρε την επίθεση, όμως δεν έβαλε το σουτ. Ο Ηλιάκης πήρε την επόμενη επίθεση για τους ReTirees ήταν αστοχος, όμως ο Κατιάκος πήρε επιθετικό ριμπάουντ, ενώ έμεναν 48 δευτερόλεπτα. Με 40 δευτερόλεπτα να μένουν τώρα ο Ηλιάκης θα κερδίσει δύο βολές στις οποίες θα ευστοχισει και θα γράψει το 54-57. Ο Βαχαβιώλος πήρε ένα τρίποντο, το έχασε και ο Γιαμαίος πήρε ριμπάουντ και φάουλ που τον έστειλε για βολές. Με 12 δευτερόλεπτα να μένουν έβαλε τη μια από τις δύο και έγραψε το 54-58. Ο Σωτηρόπουλος πήρε ένα γρήγορο τρίποντο στην επόμενη κατεβασιά, ήταν αστοχος και το παιχνίδι κάπως έτσι έφτασε στο τέλος του.

Πέρα από τον Ηλιάκη, σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Κατιάκο και Στόλη. Για τους ΜΚΟ καλή εμφάνιση έκαναν οι Σωτηρόπουλος και Βιδάλης.