24.0%
53.3%
36.7%
31.6%

Με δυσκολία κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απόψε οι ReTirees, αφού οι Oklaχώμα Thunders, παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 23 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το ματς και με 3 πολύ πιο αποδοτικά δεκάλεπτα κατάφεραν να κάνουν το ματς ντέρμπι. Η ομάδα του coach Κουσούλη δεν άφησε τους Oklaχώμα να πάρουν το προβάδισμα, άντεξαν στην πίεση, πάλεψαν με τις απουσίες τους και τελικά έφυγαν με την 3η τους νίκη από το κλειστό του Στ. Βενέτης σε ισάριθμα παιχνίδια στο Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαναστασίου να ανοίγει το σκορ με βολή και τους Πλεξουσάκη και Παπαϊωάννου να μπαίνουν στο ματς με 2 δίποντα για το αρχικό 4-1. Εκεί, ένα δίποντο του Τσιβρά θα μειώσει στον πόντο και στο 4-3, ο Γιαμαίος με τρίποντο και ο Πλεξουσάκης με δίποντο θα γράψουν το 9-3 για να μειώσει στους 4 πόντους ο Τσάπαλος, έπειτα από εύστοχο δίποντο για το 9-5 του ματς. Στη συνέχεια, θα ακολουθήσει ένα σερί 17-0 από τους ReTirees, έπειτα από 6 πόντους του Παπαϊωάννου, από 3 των Γιαμαίο, Τσιρίδη και Σαρρή, αλλά και δίποντο του Πλεξουσάκη για το 26-5 του ματς, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Σουλούνιας με σουτ μέσης απόστασης, μειώνοντας στο 26-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσιρίδης με δίποντο και 2/2 βολές θα πάει το ματς στους 23 πόντους για το 30-7, ο Καμούζης με 2 βολές και ο Καράλης με τρίποντο θα μειώσουν στο 30-12, ενώ ένα δίποντο του Παπαϊωάννου, θα γράψει το 32-12 για τους ReTirees. Στη συνέχεια, ο Τσιβράς με 2 εύστοχες βολές θα ροκανίσει ξανά τη διαφορά στους 18 για το 32-14, ο Τσιρίδης με όμορφο δίποντο θα απαντήσει για το 34-14, ενώ οι Oklaχώμα Thunders, θα μειώσουν με 3 δίποντα των Σουλούνια, Μάνδυλα και Τσιβρά στο 34-20 της αναμέτρησης. Με δίποντο του Σαρρή, οι ReTires θα κάνουν το 36-20, ενώ ένα σερί 2-8 των Oklaχώμα Thunders, θα μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 38-28 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει ο Τσιρίδης με δίποντο για το 40-28 των ReTirees στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δέλλιος με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά για το 40-31, ο Τσιρίδης με 2/2 βολές θα κάνει το 42-31, ενώ οι Oklaχώμα Thunders θα μειώσουν μέχρι και τους 6 πόντους με γκολ-φάουλ του Τσιβρά και δίποντο του Καράλη για το 42-36 του ματς. Οι ReTirees θα ξεκολλήσουν στη συνέχεια με δίποντο του Πλεξουσάκη για το 44-36, όμως οι Oklaχώμα θα μειώσουν ακόμα περισσότερο με νέο τρίποντο του Δέλλιου, δίποντο του Ανδρικόπουλου και καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα από τον Σουλούνια για το 44-43 του παιχνιδιού. Εκεί, η διαφορά θα ανοίξει ξανά για τους ReTirees με δίποντο του Πλεξουσάκη και 5 πόντους του Γιαμαίου από 2 βολές και τρίποντο για το 51-43. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Σουλούνιας με νέο δικό του δίποντο για να μειώσει στο 51-45 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσιβράς με τρίποντο θα μειώσει τη διαφορά στην 1 κατοχή για το 51-48, οι ReTirees με βολή του Παπαϊωάννου θα κάνουν το 52-48, ενώ ο Δέλλιος και ο Τσιβράς, θα ισοφαρίσουν με 2 δίποντα το 52-52. Με καλάθι του Πλεξουδάκη, η ομάδα του coach Κουσούλη θα κάνει το 54-52, ο Ανδρικόπουλος με δικό του δίποντο θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 54-54, ενώ 2 εύστοχες βολές των Γιαμαίο και Παπαϊωάννου, θα κάνουν το 56-54 των ReTirees. Με βολή του Ανδρικόπουλου, το ματς θα πάει στο 56-55, ο Γιαμαίος με τρίποντο από τη γωνία θα κάνει το 59-55, ενώ ο Τσιβράς με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει και θα μειώσει ξανά στο πόντο και στο 59-58 του ματς. Στη συνέχεια, ο Γιαμαίος με 4/4 βολές θα γράψει το 63-58 των ReTirees, ο Παπαναστασίου με δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 63-60, ενώ ο Παπαϊωάννου με τον Γιαμαίο θα κάνουν το 68-60 με 3/4 βολές και δίποντο για τους ReTirees. To 68-62 έκανε ο Καράλης με δίποντο, ενώ το τελικό 69-62 διαμόρφωσε με βολή ο Πλεξουσάκης.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Σπύρος Τσιρίδης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 13 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Τσιρίδη από τους ReTirees ξεχώρισε και ο Γιαμαίος, με τον Παπαϊωάννου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Oklaχώμα Thunders σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τσιβράς και ο Δέλλιος.