21.7%
60.0%
48.6%
38.9%

Οι PanCar κατάφεραν να πάρουν ένα τεράστιο δίποντο κόντρα στους περσινούς φιναλίστ, ReTirees, σε ένα ματς πολύ ισορροπημένο από την αρχή ως το τέλος, με τελικό σκορ 72-75. Τρομερή εμφάνιση για τους νικητές έκαναν οι Κονταξής με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και ο Ρουσόπουλος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από την άλλη, για τους ReTirees, εξαιρετικός ήταν ο Κατιάκος με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε αρκετά αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με το σκορ να μένει χαμηλά, κάτι που σημαίνει ότι το διάβασμα ήταν καλό και από τις δύο πλευρές. Ο Κονταξής έκανε το 0-2, Γιαμαίος έβαλε τρίποντο για το 3-2 και ο Φούκος απάντησε για το 3-5. Καλάθι του Κατιάκου για το 5-5 και 0-4 από Κονταξή και Σπύρου για το 5-9. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Κατιάκου για την ισοφάριση, 9-11 από τον Φούκο και 13-11 με τους Στόλη και Κατιάκο να βάζουν από ένα καλάθι για να κλείσει η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθέσεις πήραν φωτιά, με τις δύο ομάδες να κάνουν επίδειξη μπασκετικης δύναμης και με σκορερ κυρίως παίχτες της frontline προσπαθούσαν να πάρουν μια διαφορά, αλλά πάντα υπήρχαν απαντήσεις εκατέρωθεν. Ο Αντωνόπουλος έγραψε το 15-11, για να ακολουθήσει ένα 0-7 των Κολλάρο και Κονταξή για το προβάδισμα με 15-18 για τους PanCar. Δύο βολές του Κατιάκου για να πάει το ματς στον πόντο και καλάθι του Χιουτακάκου για το 17-20. Ο Κωστούλας μείωσε ξανά στον πόντο (19-20), αυτήν τη φορά απάντησε με τρίποντο ο Χιουτακάκος για το 19-23 και 21-23 από το χέρι του αρχηγού (Σαρρή). Χιουτακάκος και Κονταξής έτρεξαν ένα 0-5 για το 21-28, αλλά με τους Κωστούλα και Λαρεντζάκη οι ReTirees μάζεψαν γρήγορα και πάλι το ματς στη μία κατοχή. Καλάθι του Χιουτακάκου για το 25-30 και από ένα οι Πλεξουσάκης και Στόλης για το 29-30. Φούκος και Σταμέλος πήγαν με βολές το ματς στο 29-33, για να έρθουν άλλα δύο δύο συνεχόμενα καλάθια του Κωστούλα για το τελικό 33-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ReTirees ευτυχώς είχαν Κατιάκο, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και χωρίς υπερβολή ο μόνος που κουβαλουσε την ομάδα σε αυτήν τη περίοδο από πλευράς σκοραρίσματος, με τους PanCar να έχουν μεγαλύτερο πλουραλισμό αλλά και πάλι να μην μπορούν να ξεφύγουν. Ο Σπύρου έβαλε μπροστά την ομάδα τους με 33-35, ο Κατιάκος με τρίποντο έγραψε το 36-35 και 36-37 δια χειρός Κονταξή. Κατιάκος και πάλι για το 38-37, για να απαντήσουν οι Σπύρου και Χιουτακάκος με 0-4 για το 38-41. Ένα 6-0 του Κατιάκου ξανά για το 44-41, ο Κονταξής μείωσε σε 44-43 και 46-43 ξανά από τον Κατιάκο. Κονταξής, Ρουσόπουλος και Χιουτακάκος έτρεξαν ένα 0-9 για το 46-52, με τον Πλεξουσάκη να σημειώνει το τελικό 49-52 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι PanCar κατάφεραν να ξεφύγουν παίρνοντας την μεγαλύτερη ως τότε διαφορά, οι ReTirees προσπάθησαν στο τέλος με τα φάουλ να κλέψουν το παιχνίδι, αλλά οι συμπαίκτες του Κονταξή ήταν ψυχραιμοι και πήραν τελικά το ροζ φύλλο. Κωστούλας και Πλεξουσάκης έβαλαν από ένα καλάθι για το 53-52, για να απαντήσουν με 0-6 οι Ρουσόπουλος, Χιουτακάκος και Φούκος για το 53-58. Δύο βολές του Πλεξουσάκη για το 55-58, για να έρθουν δύο κολλητά τρίποντα από τους PanCar με τους Ρουσόπουλο και Πρίφτη σχεδόν στο πενταλεπτο της περιόδου, που ανάγκασαν τον Νίκο Κουσούλη να καλέσει time out. Μετα το time out Κατιάκος και Σαρρης μείωσαν σε 60-64, για να ανεβάσουν οι PanCar με τους Φούκο και Ρουσόπουλο σε 60-67. Ο Γιαμαίος μείωσε σε 62-67 και ο Φούκος απάντησε για το 62-69. Δύο βολές του Στόλη για το 64-69 και κάπου εκεί άρχισαν τα φάουλ οι ReTirees με με 45″ να μένουν. Ο Σπύρου θα βάλει τη μια από τις δύο και θα γράψει το 64-70. Στη συνέχεια οι ReTirees θα αστοχησουν πίσω από τα 6,75 και ο Σταμέλος που μάζεψε ριμπάουντ πήγε και αυτός για ένα ζευγάρι βολών. Μία από τις δύο έβαλε και εκείνος για το 64-71, όμως ο Σπύρου ανανέωσε. Στη συνέχεια οι PanCar αστοχησαν σε τρίποντο και από την άλλη ο Γιαμαίος έγραψε με γρήγορη επίθεση το 67-71 με 14″ να μένουν. Ξανά φάουλ από τους παίχτες του Κουσούλη, αλλά ο Ρουσόπουλος που πήγε για βολές σε αυτό το σημείο ήταν πιο ψυχραιμος από τους προηγούμενους δύο και έγραψε το 67-73 με 11″ να μένουν. Μετα το time οι ReTirees θα αστοχησουν στο μακρινό σουτ, αλλά ο Κωστούλας ήταν εκεί για να μαζέψει και να μειώσει σε 69-73 με 6,5″ να μένουν. Φάουλ κατευθείαν μετά την επαναφορά πάνω στον Σπύρου, ο οποίος έβαλε 2/2 και έγραψε το 69-75. Στη συνέχεια ο Γιαμαίος έγραψε άλλο ένα τρίποντο στο ματς για το 72-75 με 3″ να μένουν και γρήγορο φάουλ ξανά. Αυτή τη φορά ο Φούκος στην γραμμή, αστοχησε και στις δύο, αλλά μετά το ριμπάουντ οι ReTirees έκαναν λάθος πάσα και έτσι το σκορ έμεινε ως είχε.