26.1%
66.7%
46.2%
8.7%

Οι Phoenix Bums είχαν για αρκετή ώρα το προβάδισμα στο παιχνίδι κόντρα στους ReTirees, όμως στο τέλος η ομάδα του Νίκου Κουσούλη έδειξε να έχει παραπάνω δυνάμεις και πήρε τη νίκη με 61-56. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Κατιάκος με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ και μια ασίστ.

Το ματς από τον πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι θα είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με πολλά προβλήματα. Ο Καπετανάκης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Γιαμαίος ισοφάρισε σε 2-2, 2-3 ο Φωτόπουλος, 7-3 με ένα 5-0 των Πλεξουσάκη και Σαρρή, 7-5 ο Καπετανάκης, 9-5 με απάντηση από τον Κατιάκο και 9-8 με τρίποντο του Κοβάτσου. Καλάθι του Στόλη για το 11-8, 11-12 με άλλους 4 πόντους του Κοβάτσου, 14-12 από τον Πλεξουσάκη και άλλο ένα 0-4 οι Bums με τους Φωτόπουλο και Μπαλτζόγλου για το τελικό 14-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bums μπήκαν τόσο δυνατά όσο τελείωσαν, πήραν μια μικρή διαφορά και την διαχειρίστηκαν άψογα ως το ημίχρονο. Διαμαντόπουλος και Κοβάτσος έγραψαν το 14-20, 16-20 ο Τσαντζαλής με δύο βολές, 16-22 από τον Μπαλτζόγλου με τον ίδιο τρόπο, 18-22 από τον Κατιάκο, 18-24 με καλάθι του Φωτόπουλου, 19-24 ξανά με βολή ο Κατιάκος 19-26 από τον Κοβάτσο και 22-26 με τρίποντο του Γιαμαίου. Δύο βολές του Καπετανάκη για το 22-28, 24-28 οι Γιαμαίος και Σαρρής γράφοντας από μια βολή και 24-31 από τον Κοβάτσο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ReTirees ανέβασαν κάπως στροφές, όμως οι Bums συνέχισαν να είναι δε θέση οδηγού, όμως αυτήν τη φορά με τη διαφορά να έχει φτάσει στη μία κατοχή. Ο Τσαντζαλής έγραψε το 26-31, 26-33 από τον Φωτόπουλο, 28-33 ο Πλεξουσάκης, 28-35 από τον Μοίρα και 6-0 σερί οι Πλεξουσάκης και Κατιάκος για το 34-35. Καλάθι ανάσα από τον Μοίρα για το 34-37, 36-37 από τον Κατιάκο, 36-41 οι Κουζοβουνάς και Διαμαντόπουλος και απάντηση με 5-0 οι Στόλης και Πλεξουσάκης για το 41-41. Γκολ φάουλ ο Κοβάτσος για το 41-44,43-44 με καλάθι ξανά από τον Πλεξουσάκη και 43-45 από τον Φωτόπουλο, για να μπει η ομάδα του με αυτό το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο οι ReTirees συνέχισαν να είναι αρκετά εύστοχοι και με συνδυασμό την καλή άμυνα “έκλεψαν” το παιχνίδι από τους Bums. Ο Καπετανάκης έβαλε μια βολή για το 43-46, 46-46 με τρίποντο του Σωτήρη Σαρρή, 46-49 οι Καπετανάκης και Κοβάτσος και 50-49 με τους Πλεξουσάκη και Κατιάκο να βάζουν από μια βολή. Μια βολή και από τον Κοβάτσο για το 50-50, 52-50 ο Κατιάκος, 52-52 ο Φωτοπουλος, 55-52 με τρίποντο ο Γιαμαίος, 55-54 ο Πλεξουσάκης, 59-54 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κατιάκου με 1:10 να μένει και απάντηση με δύο βολές ο Κοβάτσος με 1:01. Επίθεση οι ReTirees και με 32″ να μένουν έχασαν ένα τρίποντο, στη συνέχεια οι Bums αστοχησαν σε δύο δικά τους και με 6″ να μένουν οι Bums έπρεπε να κάνουν γρήγορα τρία φάουλ για να συμπληρώσουν, αφού ως τότε είχαν μόνο δύο ομαδικά. Τελικά τους πήρε 3,5″ για να στείλουν σε βολές τον Κατιάκο, ο οποίος πολύ ψύχραιμα ευστοχησε και στις δύο για να γράψει το 61-56 και να μην αφήσει κανένα περιθώριο στους Bums.

Για τους ReTirees, πέρα από τον Κατιάκο, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Πλεξουσάκης. Για τους Phoenix Bums εξαιρετικός ήταν ο Κοβάτσος, που αν και αγωνίστηκε με πρόβλημα στο γόνατο είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.