32.1%
47.1%
33.9%
14.3%

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων, οι Miami Bricks κατάφεραν να πάρουν μια οριακή νίκη απέναντι στους S.O.S με το τελικό 53-54, για να φύγουν με το εισιτήριο που οδηγεί στο Final 4 του θεσμού. Οι S.O.S. παρουσιάστηκαν πλήρως ανανεωμένοι, δείχνοντας να έχουν αφήσει πίσω τους το πρώτο ματς, αφού μέχρι και το ημίχρονο είχαν ένα προβάδισμα στο 31-25, όμως οι Miami Bricks, επανήλθαν στο παιχνίδι, πήραν το προβάδισμα και προηγήθηκαν μέχρι και με 8 πόντους, ενώ οι S.O.S., αν και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, δεν τα κατάφεραν και έτσι αποχαιρέτησαν το φετινό Summer. Για τους νικητές, επόμενος στόχος είναι η κατάκτηση του Final 4 όπου θα αναμετρηθούν με τον νικητή του ζευγαριού San Mames – Peronia.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαδόπουλο Δ. και τον Λεπίτκα να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 5-0, ενώ οι Miami Bricks θα ανοίξουν λογαριασμό με 5 πόντους του Σπυρόπουλου και 2/2 βολές του Μαυρίδη για να πάρουν το προβάδισμα, με το σκορ να πηγαίνει στο 5-7. Στη συνέχεια, ο Παπαδόπουλος Δ. με ένα γκολ-φάουλ θα κάνει το 8-7 για τους S.O.S., η απάντηση θα έρθει στον αιφνιδιασμό από τον Σαράντου που θα γράψει το 8-9 για την ομάδα του, ενώ ο Παπαδόπουλος Θ. με δικό του καλάθι, θα κάνει το 10-9 των S.O.S.. Εκεί, ένα μίνι σερί 3-6 των Miami Bricks από 3 δίποντα των Σαράντου, Ζυγολάνη και Σπυρόπουλο, θα κάνουν το 13-15, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο του Καραγεώργου στην αντίπαλη ρακέτα για το 15-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Miami Bricks θα μπουν με ένα γρήγορο 0-6, έπειτα από 3 συνεχόμενα δίποντα του Σαράντου για το 15-21, οι S.O.S. θα μειώσουν στον πόντο με δίποντο του Καραγεώργου και τρίποντο του Λεπίτκα για το 20-21, ο Σαράντου με ένα νέο καλάθι θα γράψει το 20-23 των Miami Bricks, ενώ ένα σερί 11-2 από τους S.O.S. θα διαμορφώσει το 31-25 στο ματς, έπειτα από 7 πόντους του Λεπίτκα και από 2 των Κωνσταντίνου και Καραγεώργο, για να κλείσει και το ημίχρονο στο 31-25 για τους S.O.S..

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μπουρδανιώτης με 2/2 βολές και δίποντο, αλλά και ο Σπυρόπουλος με 2 απανωτά καλάθια θα δώσουν το προβάδισμα στους Miami Bricks με το σκορ να πηγαίνει στο 31-33, οι S.O.S. θα βρουν σκορ από δίποντο μέσης απόστασης του Καραγεώργου για το 33-33, ενώ οι Miami Bricks θα ανοίξουν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους, με το σκορ να γράφει 33-41, έπειτα από 3 απανωτά καλάθια του Σπυρόπουλου και ένα διποντο του Μαυρίδη. Το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι S.O.S. έπειτα από τρίποντο του Παπαδόπουλου Θ. για να κλείσουν την περίοδο στους 5 πόντους και το 36-41 του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κωνσταντίνου με δίποντο και τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 41-41, οι Miami Bricks θα απαντήσουν και θα περάσουν μπροστά με βολή του Αμβρόσιου, δίποντο και τρίποντο του Σπυρόπουλου αλλά και καλάθι του Σαράντου για το 41-49, με τους S.O.S. να απαντούν με τρίποντο του Καραγεώργου, για να μειώσουν στους 5 πόντους και το 44-49 της αναμέτρησης. Με 1/2 βολές του Ζυγολάνη, η διαφορά θα ανοίξει στους 6 πόντους για το 44-50, όμως ένα ακόμα τρίποντο του Καραγεώργου, θα ροκανίσει το ματς στους 3 πόντους για το 47-50 της αναμέτρησης. Με 2:16 να απομένουν για το φινάλε, ο Παπαδόπουλος Δ. με βολή θα μειώσει ακόμα περισσότερο για το 48-50, ο Σαράντου με βολή και ο Σπυρόπουλος με δίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 για το 48-53, με τον Κωνσταντίνου να μειώνει με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα στο 50-53 του ματς. Το παιχνίδι θα σφραγίσουν με βολή ο Αμβρόσιου και τρίποντο στην εκπνοή ο Λεπίτκας για να μειώσει στον πόντο και το τελικό 53-54 της αναμέτρησης.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χρήστος Σπυρόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 26 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Σπυρόπουλου από τους Miami Bricks ξεχώρισε και ο Σαράντου, με τον Μαυρίδη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους S.O.S. σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παπαδόπουλος, ο Λεπίτκας και ο Καραγεώργος.