28.6%
38.2%
33.9%
14.7%

Φοβερή αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες όπου χρειάστηκαν 2 παρατάσεις για να μάθουμε τον νικητή. Πολύ κοντά στο σκορ και οι 2 ομάδες, με τους Saiyans να ξεφεύγουν με 11 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, όμως ο Άρειος Πάγκος κατάφερε και μείωσε στο 3ο. Οι Saiyans βρέθηκαν πίσω με 2 πόντους 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού, όμως ένα σουτ από τα 6.5 μέτρα έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Άρειος Πάγκος έχασε στον De Giacomi στην παράταση ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ, ενώ οι Saiyans στην 2η παράταση με το επιμέρους 6-2 πήραν τη νίκη και το ροζ φύλλο με το τελικό 70-66.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Αντωνόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο για το ξεκίνημα και τους Μαυρόπουλο και De Giacomi να ισοφαρίζουν σε 3-3 με βολή και δίποντο αντίστοιχα. Οι 2/2 βολές του Αντωνόπουλου έκαναν το 5-3, ενώ ένα σερί 0-8 του Άρειου Πάγκου θα κάνει το 5-11. Οι Saiyans θα απαντήσουν άμεσα με δικό τους σερί 10-3 για να περάσουν μπροστά (15-14), ο Άρειος Πάγκος με δίποντα των Dainelli και De Giacomi θα κάνει το 15-18, με τους Αράπογλου και Αντωνόπουλο με απαντούν με τον ίδιο τρόπο για το 19-18. Το 19-20 θα κάνει ο Dainelli, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μπούρας με δίποντο για το 21-20 υπέρ των Saiyans.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος θα περάσει ξανά μπροστά με δίποντο του Dainelli, ο Πηλός θα απαντήσει για να κάνει το 23-22 υπέρ των Saiyans ενώ ο Σαμοΐλης με βολή θα ισοφαρίσει σε 23-23. Στη συνέχεια, ένα σερί 13-2 των Saiyans θα φέρει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (11 πόντους) για το 36-25, ο Καλλιώρας θα μειώσει με δίποντο στους 9, με τον Πηλό να κάνει το 38-27. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Dainelli για το 38-29.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Άρειος Πάγκος θα τρέξει ένα γρήγορο σερί 2-7 για να μειώσει σε 40-36, οι Saiyans θα απαντήσουν με τρίποντο του Τζιαμαλή και δίποντο του Μπούρα για το 45-36, ενώ ο Άρειος Πάγκος με ένα μεγάλο σερί 3-14 ,που ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο και κατέληξε στις αρχές του 4ου, έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στον Άρειο Πάγκο, οι οποίοι έκαναν το 48-52. Στη συνέχεια, ένα σερί των Saiyans 8-2 θα τους δώσει ξανά το προβάδισμα για το 56-54, ο Άρειος Πάγκος με 4 βολές από τους Μαυρόπουλο και De Giacomi θα περάσει μπροστά για το 56-58 με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν, όμως το σύστημα των Saiyans απέδωσε, βγάζοντας τον Αντωνόπουλο σε πλεονεκτική θέση, ευστοχώντας και στέλνοντας το ματς στην παράταση με την κανονική διάρκεια να κλείνει με 58-58.

Στην παράταση, ο Μπούρας με 2/2 βολές και ο Αντωνόπουλος με δίποντο θα κάνουν το 62-58, ο Άρειος Πάγκος με 3/4 βολές από τους Σαμοΐλη και Αργύρη θα μειώσουν σε 62-61, ενώ ο Αντωνόπουλος με δίποντο θα κάνει το 64-61. Το τρίποντο-βόμβα του Αργύρη θα κάνει το 64-64, στέλνοντας με αυτόν τον τρόπο σε 2η παράταση το ματς. Εκεί, οι Saiyans με βολή και δίποντο των Αντωνόπουλο και Παπαδέα αντίστοιχα θα κάνουν το 67-64, ο Αργύρης με δίποντο θα μειώσει σε 67-66, όμως οι Saiyans με βολή του Αντωνόπουλου και δίποντο του Βαρανάκη θα κλείσουν το ματς με το τελικό 70-66.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αλέξανδρος Αντωνόπουλος. Πέραν του κρίσιμου σουτ που έστειλε το ματς στην παράταση και οδήγησε τελικά στη νίκη τους Saiyans, ο Αλέξανδρος είχε 23 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο ranking. Από κοντά και οι Τζιαμαλής και Αράπογλου, ενώ από τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε η προσπάθεια του De Giacomi με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 τάπες.