25.0%
47.8%
34.0%
12.5%

Σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι, οι Μπάσχετοι επικράτησαν των Saiyans με το τελικό 49-45 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Rising League. Αρκετά βελτιωμένοι οι Saiyans στο δεύτερο ματς, με τους Μπάσχετους όμως να παρουσιάζονται αρκετά συγκεντρωμένοι σε αρκετά σημεία, κατακτώντας το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Πασιά να ανοίγει το σκορ και τον Αποστολόπουλο να απαντά άμεσα για το 2-2. Οι Μπάσχετοι στη συνέχεια θα τρέξουν ένα σερί 8-2 για το 10-4, με τον Μπούρα να ευστοχεί σε δίποντο για το 10-6. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο του Χατζηθάνου για το 13-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μπάσχετοι θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με τον Χατζηθάνο να ευστοχεί σε 6 σερί πόντους για το 19-6, με τον Κεντροθανάση των Saiyans να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα για το 19-12. Νέο δίποντο για τους Μπάσχετους για να κάνουν το 21-12, με τους Saiyans να ισοφαρίζουν το ματς με ένα σερί 0-9 από τους Μπούρα και Αράπογλου, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 21-21.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Μπάσχετοι θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 12-3 για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, με τους Saiyans να ευστοχούν σε δίποντο από τον Πασιά για να μειώσουν σε 33-26. Ακόμα 2 δίποντα για τους Μπάσχετους στη συνέχεια για το 37-26, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο του Πασιά για το 37-29.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μπάσχετοι με ένα σερί 6-1 θα μεγαλώσουν τη διαφορά για το 43-31, όμως οι Saiyans δεν θα τα παρατήσουν και με ένα δικό τους σερί 1-12 θα στείλουν το ματς στον πόντο με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Αποστολόπουλος στα 56’’ θα κάνει το 46-43 για τους Μπάσχετους, ενώ ο Λαχλάλι με 2/2 θα μειώσει ξανά σε 46-45 με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στη συνέχεια, ο Ντεμίρης θα κερδίσει φάουλ και θα οδηγηθεί στις βολές όπου με 2/2 εύστοχες θα κάνει το 48-45. Ακόμα ένα ζευγάρι βολών για τους Μπάσχετους στη συνέχεια, με τον Χατζηθάνο να ευστοχεί σε 1 από τις 2 για να κάνει το τελικό 49-45 με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι Saiyans θα επιτεθούν όμως δεν θα καταφέρουν να σκοράρουν, δίνοντας τη νίκη στους Μπάσχετους.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κώστας Χατζηθάνος, ο οποίος πέτυχε σχεδόν το 50% των πόντων των Μπάσχετων. Ο Κώστας είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα φτάνοντας τους 21 βαθμούς στην αξιολόγηση. Μεγάλη και η συνεισφορά των Καραγιώργη (4 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 4 ασίστ) και Αποστολόπουλου (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο). Από τους Saiyans ξεχώρισε η προσπάθεια των Παπαδέα (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Λαχλάλι (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα).