17.9%
45.0%
44.0%
42.9%

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Νίκαιας, η οποία μπήκε από την αρχή αποφασισμένη να πάρει νίκη, αν και βαθμολογικά ήταν αδιάφορη. Οι Saiyans έπαιξαν με αρκετές ελλείψεις, παρ’ όλα αυτά προσπάθησαν να επαναφέρουν το ματς στο τέλος, χωρίς όμως να καταφέρνουν να κάμψουν την άμυνα της Νίκαιας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μπούρα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τη Νίκαια να απαντά με ένα σερί 0-9 για το προβάδισμα και το 2-9. Εκεί, ο Μπούρας με δίποντο θα μειώσει σε 4-9, ενώ ο Τζελέπης με βολή και ο Μαργέλλος με δίποντο θα διαμορφώσουν το 4-12. Οι Saiyans θα καταφέρουν να μειώσουν με ένα μίνι σερί 6-2 σε 10-14, όμως η Νίκαια με 2/2 βολές από τον Μαργέλλο, θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 10-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τζιαμαλής με δίποντο θα μειώσει σε 12-16, με τη Νίκαια να ευστοχεί σε 3 συνεχόμενα δίποντα για να στείλει το ματς σε διψήφια διαφορά για το 12-22. Ο Μπούρας θα μειώσει σε 14-22, ενώ ο Σιμιντζής με δίποντο θα γράψει το 14-24. Οι Saiyans θα τρέξουν ένα γρήγορο 7-2 και θα μειώσουν στους 5 πόντους για το 21-26, ο Οικονομάκος με τρίποντο θα κάνει το 21-29 και ο Τζιαμαλής θα απαντήσει με δίποντο για να μειώσει σε 23-29. Εκεί, ο Μαργέλλος με γκολ-φάουλ θα κάνει το 23-32, ο Οικονομάκος θα προσθέσει ακόμα ακόμα 2 πόντους και θα κάνει το 23-34, με τον Αράπογλου να ευστοχεί σε βολή και να μειώνει στους 10 πόντους για το 24-34. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Οικονομάκος με νέο δίποντο για το 24-36.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Saiyans θα μπουν δυναμικά, τρέχοντας ένα σερί 8-3 για να μειώσουν έτσι τη διαφορά στους 7 πόντους για το 32-39. Με δίποντο, ο Μαργέλλος θα κάνει το 32-41, ενώ ο Μπούρας με 2 συνεχόμενα δίποντα στον αιφνιδιασμό θα μειώσει σε 36-41. Στη συνέχεια, η Νίκαια θα ανοίξει και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς, έπειτα από δίποντο του Σιμιντζή και 2 τρίποντα από τους Οικονομάκο και Μαργέλλο που θα κάνουν το 36-49, με τους Saiyans να απαντούν με τρίποντο του Αλεξόπουλου για να μειώσουν σε 39-49. Η Νίκαια με βολή του Σιμιντζή και δίποντο του Οικονομάκου θα κάνει το 39-52, ο Παπαδέας με βολή θα μειώσει σε 40-52, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο μέσης απόστασης στη λήξη ο Σιμιντζής, με το σκορ να πηγαίνει στο 40-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τζελέπης με 2/2 βολές θα κάνει το 40-56, ενώ ο Παπαδέας με όμορφο δίποντο θα μειώσει σε 42-56. Ο Σιμιντζής θα απαντήσει με τρίποντο για το 42-59, ο Αλεξόπουλος με δικό του δίποντο θα μειώσει σε 44-59 και ο Οικονομάκος με δύσκολο τρόπο θα διαμορφώσει το 44-61. Στη συνέχεια, ο Τζιαμαλής θα κλέψει τη μπάλα και θα ευστοχήσει σε κενό καλάθι για να κάνει το 46-61, ο Οικονομάκος θα απαντήσει αμέσως μετά για το 46-63, όμως οι Saiyans με ένα σερί 11-0 θα μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους για το 57-63. Εκεί, ο Τζελέπης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 57-67, με τους Saiyans να συνεχίζουν να πιέζουν και με ένα νέο σερί 6-0 θα πάνε το ματς στους 4 πόντους για το 63-67. Με 1 λεπτό να απομένει,

Πρωταγωνιστής του ματς ο Οικονομάκος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 19 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Οικονομάκου από τη Νίκαια ξεχώρισε και ο Τζελέπης, με τον Μαργέλλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Saiyans σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παπαδέας και ο Αλεξόπουλος.