32.0%
54.5%
35.0%
30.4%

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Saiyans, επικρατώντας των Los Amigos με 80-55, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Rising League. Αν και οι Saiyans δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελα, στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και δεν το άφησαν μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού. Οι Los Amigos ξέμειναν από δυνάμεις στο 2ο ημίχρονο και έτσι η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο αριθμό. MVP της αναμέτρησης ο Αλέξανδρος Αντωνόπουλος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Los Amigos να ανοίγουν το σκορ για το 0-2, ενώ οι Saiyans με δίποντο του Αντωνόπουλου και γκολ-φάουλ του Αράπογλου, θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 5-2. Στη συνέχεια, οι Los Amigos με ένα σερί 3-15 (με 4 τρίποντα του Τεντόμα Ν.) θα πάρουν το προβάδισμα, διαμορφώνοντας το 8-17. Ο Μπούρας με δίποντο θα μειώσει σε 10-17, ενώ με δίποντο ο Χατζηθεοδώρου θα κάνει το 10-19. Οι Saiyans θα μειώσουν με δίποντο του Βαρανάκη και 1/2 βολές του Αντωνόπουλου, ενώ ο Βελέντζας με εύστοχο δίποντο θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 13-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αναστασίου με τρίποντο θα κάνει το 13-24, ενώ οι Saiyans θα τρέξουν ένα σερί 10-2 για να φέρουν την διαφορά στο καλάθι και το 23-26.Στη συνέχεια, οι Los Amigos με δίποντο του Λέκκου θα κάνουν το 23-28, ο Μπούρας με εύστοχη βολή το 24-28 και ο Σπεντζάρης με τρίποντο θα διαμορφώσει το 24-31. Οι Saiyans θα τρέξουν ακόμα ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά του πρώτο ημιχρόνου και θα κάνουν το 32-31 στην λήξη.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Saiyans δεν θα ξεκολλήσουν το πόδι από το γκάζι, αφού με ένα σερί 6-2 θα διευρύνουν τη διαφορά στους 5 πόντους, ενώ ο Τεντόνας Ν. με νέο τρίποντο θα κάνει το 36-38 για να απαντήσουν οι Saiyans με νέο δικό τους σερί 17-2(!) για να σφραγίσουν το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 55-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αντωνόπουλος με δίποντο θα κάνει το 58-38, ο Σταφέτας με 2/2 βολές θα μειώσει σε 58-40. Οι Saiyans με ένα σερί 6-2 θα αυξήσουν τη διαφορά στους 12 πόντους, ενώ οι Los Amigos με δικό τους σερί 7-2 θα διαμορφώσουν το 66-49. Εκ νέου σερί για Saiyans με τους Παπαδέα, Αράπογλου και Μπούρα να κάνουν το 74-51. Ο Χατζηθεοδώρου με δίποντο θα κάνει το 74-53, οι Μπούρας και Σπαχάι με 2 δίποντα το 78-53 και ο Αναστασίου με 2/2 βολές θα κάνει το 78-55. Το τελικό 80-55 θα διαμορφώσει ο Πασιά με εύστοχο δίποντο.

MVP της αναμέτρησης, ο φοβερός Αλέξανδρος Αντωνόπουλος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας τους 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά των Αράπογλου, Παπαδέα και Πασιά, ενώ από τους Los Amigos ξεχώρισε η προσπάθεια των Τεντομά Ν. και Χατζηθεοδώρου.