10.3%
33.3%
28.6%
40.9%

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς οι Aigaleo Kings κατάφεραν τελικά να κάμψουν τους πολύ δυναμικούς String Raftors με τελικό σκορ 55-54 κάνοντας το 4-2 για το φετινό πρωτάθλημα της Bronze League με τους String Raftors να χάνουν το 2ο συνεχόμενο παιχνίδι με διαφορά ενός πόντου κάνοντας την 5η τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Νίκου θα ανοίξει το σκορ για τους Aigaleo Kings με εύστοχο δίποντο για το 2-0 για να απαντήσει με πολύ δυναμικό τρόπο ο Δημητρακόπουλος για το 2-2. Το 4-2 θα κάνει ο Λιακόπουλος για να απαντήσει ξανά με ατομική προσπάθεια ο Δημητρακόπουλος για το 4-4. Στη συνέχεια ο Νίκου με εύστοχο hook θα διαμορφώσει το 6-4, όμως ο Δημητρακόπουλος θα δηλώσει ξανά παρών κάνοντας το 6-6. Με εύστοχο δίποντο του Γεωργίου και 1/2 βολές του Βαγγέλη οι Aigaleo Kings θα πάρουν ένα προβάδισμα τριών πόντων για να πατήσουν το γκάζι οι String Raftors κάνοντας ένα σερί 0-7 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 9-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Aigaleo Kings θα ευστοχήσουν σε δίποντο με τον Αντωνόπουλο και 1/2 βολές του Βαγγέλη για το 12-13, όμως οι String Raftors θα δηλώσουν παρών με τους Δημητρακόπουλο, Βάκκα και Κούβαρη να κάνουν ένα σερί 0-8 διαμορφώνοντας το 12-21. Στη συνέχεια οι Aigaleo Kings θα απαντήσουν με δικό τους σερί 8-0 με τους Βαγγέλη και Λιακόπουλο να φέρνουν το ματς ξανά στον πόντο για το 20-21 και τον Κουταλίδη (String Raftors) να γράφει το 20-24 με εύστοχο τρίποντο μετά την ασίστ του Δημητρακόπουλου για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 20-24.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων οι Aigaleo Kings θα απαντήσουν στο τρίποντο του Κουταλίδη για το 23-24 με τον Γεωργίου και οι String Raftors να απαντούν με τους Βάκκα και Δημητρακόπουλο για το 23-28. Με εύστοχο τρίποντο θα απαντήσουν οι Aigaleo Kings με τον Βαγγέλη και τον Δημητρακόπουλο να απαντάει για το 26-30. Ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο του Βαγγέλη θα φέρει το ματς ξανά στον 1 πόντο για το 29-30 και τους String Raftors να ξεσπούν με τους Θεοχάρη και Δημητρακόπουλο για το 29-34. Οι Aigaleo Kings θα κάνουν ένα σερί 7-0 για να κλείσουν δυναμικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 36-34 και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι String Raftors θα πάρουν ξανά το προβάδισμα για το 35-36 με τον Παπαδόπουλο και τους Aigaleo Kings να απαντούν με τους Τσιακατούρα και Λιακόπουλο να δίνουν ξανά προβάδισμα στους Aigaleo Kings με σκορ 40-36 και τον Δημητρακόπουλο με τρομερό γκολ-φάουλ να μειώνει σε 40-39. Στη συνέχεια ο Λιακόπουλος θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για το 41-39 και τον Δημητρακόπουλο να ισοφαρίζει σε 41-41 στην επόμενη φάση. Ο Χρηστίδης με εύστοχο τρίποντο θα δώσει μία ανάσα στους Aigaleo Kings, ενώ οι String Raftors με 2/2 βολές θα κάνει το 44-43. Ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο των Aigaleo Kings με τον Αντωνόπουλο θα φέρει την ομάδα του στο +4 (47-43) και τους Δημητρακόπουλο και Θεοχάρη να ισοφαρίζουν ξανά το παιχνίδι για το 47-47. Με εύστοχο τρίποντο του Ζαφειράτη το σκορ θα διαμορφωθεί σε 50-47 αλλά οι γεμάτοι με δύναμη String Raftors με τους Δημητρακόπουλο και Βάκκα θα περάσουν ξανά μπροστά για το 50-51. Οι Aigaleo Kings όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα με τον Νίκου να ευστοχεί σε δίποντο hook έξω από το ζωγραφιστό και τον Ζαφειράτη να σφραγίζει το ματς για το 55-51. Ο Κουταλίδης θα απαντήσει με νέο τρίποντο για το 55-54, οι Aigaleo Kings θα χάσουν την επίθεση και οι String Raftors με 7.8’’ στο ρολόι και χωρίς διαθέσιμο time out θα πάρουν ένα σουτ με τον Δημητρακόπουλο το οποίο θα είναι άστοχο και έτσι οι Aigaleo Kings θα πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη απέναντι σε μία σπουδαία ομάδα με σκορ 55-54.

MVP του παιχνιδιού ο Άγγελος Λιακόπουλος με 9 πόντους και 9 ριμπάουν, κοντά σε ένα double-double βοήθησε την ομάδα του να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τους πολύ δυναμικούς String Raftors. Πολύ βοηθητικοί επίσης ήταν και οι Νίκου (7 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Βαγγέλης (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ο καταλυτικός Ζαφειράτης (9 πόντοι, 2 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο σκληροπυρηνικός Δημητρακόπουλος ο οποίος έβαλε δύσκολα στους Aigaleo Kings κάνοντας ακόμα ένα double-double με 26 πόντους και 21(!) ριμπάουντ εκ των οποίων 11 επιθετικά, φτάνοντας το +36 στο ranking της στατιστικής.