10.5%
22.2%
42.1%
22.7%

Οι φανερά ανανεωμένοι String Raftors καλωσόρισαν τους νεοφώτιστους Charlotte Hornies στο τουρνουά παίρνοντας άνετα τη νίκη με 77-49 και δείχνοντας στον αντίπαλο τους ποσό δυνατή είναι η κατηγορία. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Δημητρακόπουλος με 23 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι String Raftors πήγαν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα, με αποτέλεσμα να χτίζουν γρήγορα μια διαφορά τριών κατοχών. Ο Χρήστογλου ξεκίνησε με καλάθι για το 0-2, απάντηση για το 4-2 οι Δημητρακόπουλος και Θεοχάρης βάζοντας από ένα καλάθι, 4-4 από τον Στυλιανό, 8-4 οι Δημητρακόπουλος και Δασκαλούδης, 8-7 ο Χρήστογλου με το πρώτο του ευστοχο τρίποντο στο ματς, 12-7 ο Δασκαλούδης, 12-9 ο Στέλιος Σπυριδωνίδης, 19-9 με 7-0 σερί οι Βλυσσίδης, Δασκαλούδης και Δημητρακόπουλος, 19-11 ο Ζαμπούρας, 21-11 ο Βλυσσίδης ξανά και 21-13 ο Παπασταύρου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι String Raftors συνέχισαν να παίζουν στα κόκκινα προσπαθώντας να χτίσουν άνετη διαφορά, όμως οι Hornies είχαν ακόμη αντοχές. Ο Χρήστογλου μείωσε σε 21-15, 26-15 οι Δασκαλούδης και Δημητρακόπουλος, 26-18 ο Δημήτρης Σπυριδωνίδης, 29-18 ο Βλυσσίδης, 29-19 ο Χρήστογλου, 31-19 ο Δασκαλούδης, 31-21 ο Στυλιανός, 33-21 ξανά από τον Δασκαλούδη, 33-23 ο Χρήστογλου, 34-23 ο Δημητρακόπουλος, 34-25 ο Δημήτρης Σπυριδωνίδης, 36-25 ο Βλυσσίδης και 36-27 ο Χρήστογλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι String Raftors ήταν οργωτικοί, ξεκίνησαν με απίστευτο σερί και ουσιαστικά έκοψαν τις ελπίδες νίκης από τον αντίπαλο τους. Δασκαλούδης και Δημητρακόπουλος ξεκίνησαν με 10-0 σερί για το 46-27, 46-29 ο Παπασταύρου, 48-29 ο Δημητρακόπουλος, 48-35 με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Χρήστογλου και απάντηση με 4-0 οι Δασκαλούδης και Λαμπρινάκος για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με 52-35.

Στην τελευταία περίοδο οι Charlotte Hornies βάζοντας μέσα όλα τα βέλη που είχαν στην φαρέτρα, πάρα τα πολλά προσωπικά τους φάουλ, προσπάθησαν να μειώσουν, όμως οι String Raftors έδειξαν χαρακτήρα και με ένα καλό σερί ανέβασαν τη διαφορά ακόμα περισσότερο. Ο Δημητρακόπουλος έγραψε το 54-35, 54-42 με ένα 0-7 σερί οι Στυλιανός, Χρήστογλου και Παπασταύρου, 56-42 ξανά από τον Δημητρακόπουλο, 56-45 με ένα ακόμη τρίποντο του Χρήστογλου, 68-45 με 12-0 σερί οι Βλυσσίδης, Δασκαλούδης, Θεοχάρης και Δημητρακόπουλος, 68-47 ο Ζαμπούρας, 74-47 οι Δασκαλούδης, Κούβαρης και Λαμπρινάκος, 74-49 ο Ζαμπούρας ξανά και μια βολή του Θεοχάρη και ένα καλάθι του Κούβαρη για το τελικό 77-49 του παιχνιδιού.

Για τους String Raftors, πέρα από τον Δημητρακόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Δασκαλούδης και Βλυσσίδης και Κούβαρης. Για τους Charlotte Hornies ξεχώρισαν οι Χρήστογλου και Στυλιανός.