25.8%
73.3%
43.8%
25.0%

Τρομερό ματς απέναντι στις δύο ομάδες, με τους Heat να είναι εκείνους οι οποίοι θα πάρουν τελικά στα χέρια τους το ροζ φύλλο για την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο φετινό summer league σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι String Raftors για ακόμα μία φορά «αυτοκτόνησαν» στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, αφού είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του. Τελικό σκορ 57-54, με τον Ρηγόπουλο να αναδεικνύεται MVP του παιχνιδιού.

Έναρξη του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να σκοράρουν η μία πίσω από την άλλη έως και το 9-9, με τους Βερεντζιώτη και Γιορνταμιλάκη να δίνουν το προβάδισμα στους Heat με 3 σερί δίποντα για το 15-9. Οι String Raftors θα απαντήσουν όμως με 2 τρίποντα από τους Υφαντόπουλο και Θεοχάρη για να φέρουν το ματς στα ίσα σε 15-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα λήξει με 2/2 βολές από τον Ρηγόπουλο, ο οποίος θα κάνει το 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι String Raftors με ένα σερί 2-9 θα πάρουν ένα αρκετά καλό προβάδισμα (19-24), με τους Heat να μειώνουν ύστερα από τρίποντο του Αρβανιτάκη για το 22-24. Με 3/4 βολές θα συνεχίσουν οι String Raftors από τους Υφαντόπουλο και Δημητρακόπουλο για το 22-27, όμως ο Γιορνταμιλάκης με νέο τρίποντο θα κάνει το 25-27 για τους Heat. Νέο δίποντο του Δημητρακόπουλου για το 25-29, με τον Αρβανιτάκη να απαντά με τρίποντο φέρνοντας το ματς στον πόντο για το 28-29. Το πρώτο ημίχρονο θα λήξει με δίποντο του Κουταλίδη και τρίποντο από τον Παπαδόπουλο που θα διαμορφώσει το 28-34.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Heat θα σοβαρευτούν και με ένα σερί 7-3 θα μειώσουν σε 35-37, με τον Κούβαρη να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 35-38 και τον Βερεντζιώτη με τον ίδιο τρόπο να κάνει το 36-38. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Κούβαρη θα κάνει το 36-41, όμως οι Heat θα αντιδράσουν, φέρνοντας το ματς ξανά κοντά με 3 βολές των Αρβανιτάκη και Τούτση, ενώ ο Υφαντόπουλος με 1/2 βολές θα κάνει το 39-42. Οι Heat θα επιστρέψουν με νέο σερί 5-2 από τους Αρβανιτάκη και Νικολάου για το 44-46, όμως ο Βάκκας θα επαναφέρει την διαφορά στους 5 πόντους με νέο τρίποντο για το 44-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Heat θα προσπεράσουν στο σκορ με ένα σερί 7-0 για το 51-49, και οι String Raftors με δικό τους σερί 0-5 θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα για το 51-54. Στα τελευταία 2 λεπτά, μία η κούραση των String Raftors, μία τα λάθη, θα δώσουν την ευκαιρία στους Heat να εκμεταλλευτούν την κατάσταση υπέρ τους και να τρέξουν ένα σερί 6-0 με 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Τούτση, Γιορνταμιλάκη και Βερεντζιώτη για το τελικό 57-54, με τους Heat να διατηρούν το αήττητο και τους String Raftors να παραμένουν δίχως ροζ φύλλο και μετά την λήξη του σημερινού ματς.

MVP της αναμέτρησης ο Βάιος Ρηγόπουλος, αφού πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, φτάνοντας τους 16 βαθμούς στο rating. Τεράστια και η συνεισφορά του Στέφανου Αρβανιτάκη με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, φτάνοντας τους 15 βαθμούς στο efficiency. Από τους String Raftors ξεχώρισαν οι Δημητρακόπουλος (15 πόντοι, 23 ριμπάουντ) και Κουταλίδης (8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).