24.0%
64.7%
30.2%
37.5%

Επική ανατροπή στο φινάλε έκρυβε το παιχνίδι των Tenacious B κόντρα στους Underdogz, με τους δεύτερους να γυρνούν το ματς από το -8 που βρίσκονταν λίγα λεπτά πριν τη λήξη και να παίρνουν το ροζ φύλλο του αγώνα με 55-58, με αποτέλεσμα να σπάνε το αήττητο των Tenacious B. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κούδας με 19 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωάννου άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο για τους Underdogz, ο Ρίζας με δίποντο μείωσε σε 2-3 για τους Tenacious B, 2-6 με μια βολή του Κούδα και ένα καλάθι του Αϊβάζογλου, 7-6 με απάντηση με 5-0 σερί οι Μπότσιος και Ρίζας, 7-9 με τρίποντη απάντηση του Αϊβάζογλου, 10-9 ξανά ο Μπότσιος με σουτ έξω από τα 6,75, 10-11 από τον Αντωνάκη, 12-11 ο Ρίζας, 12-13 με βολές του Κούδα, 15-13 με τρίποντο του Δημητρακόπουλου και απάντηση με 0-5 σερί οι Καραχάλιος και Κούδας για το τελικό 15-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Καραχάλιος και Κούδας έβαλε από ένα καλάθι για το 15-22, 18-22 με τρίποντο του Αμύγδαλου, 18-24 με καλάθι του Αντωνάκη, 26-24 και προβάδισμα οι Tenacious B με πόντους από τους Μπότσιο, Καμαριωτάκη και Ρίζα, 26-25 με βολή του Αϊβάζογλου και νέο μικρό σερί οι Ρίζας και Αμύγδαλος για το τελικό 31-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Καμαριωτάκης και Μπότσιος ανέβασαν το ματς στο 38-25, ο Αντωνάκης μείωσε σε 38-27, 41-27 με τρίποντο του Μπότσιου, 41-29 ο Κούδας, 43-29 με νέο δίποντο του Καμαριωτάκη, 43-36 με 0-7 σερί οι Μαριόλης, Καραχάλιος και Κούδας, 44-36 με βολή του Μίχα, 44-38 ο Κούδας και μια βολή ακόμα από τον Μίχα για το τελικό 45-38 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Κούδας έβαλε καλάθι για το 45-40, ο Ρίζας απάντησε για το 47-40, 47-46 με 0-6 σερί οι Αντωνάκης και Αϊβάζογλου, 54-46 με 7-0 σερί οι Αγκουριδάκης, Ρίζας και Σκαντζής και 54-53 οι Underdogz με καλάθια των Ιωάννου, Κούδα και Μαριόλη με 50″ να απομένουν. Από κει κι έπειτα οι Underdogz έδειξαν να έχουν περισσότερα ψυχικά αποθέματα, έγραψαν το 54-58 με τους Αντωνάκη, Μαριόλη και Κούδα, με τους Tenacious B να απαντούν με μια βολή του Ρίζα στο τέλος για το 55-58 του παιχνιδιού, με το οποίο οι Underdogz έσπασαν το αήττητο της αντίπαλης ομάδας.

Για τους Underdogz, πέρα από τον Κούδα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Αντωνάκης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Tenacious B ξεχώρισε ο Ρίζας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.