15.4%
28.6%
51.1%
27.3%

Δύσκολη αναμέτρηση «στα χαρτιά» όπως αποδείχθηκε εκείνη των TG VENOMS απέναντι στον Αστέρα Ευελπίδων, αφού οι δεύτεροι με πολύ σκληρό press σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού κούρασαν τους αντιπάλους τους και ένιωσαν αντίσταση μόλις για ένα ημίχρονο. Το καταιγιστικό τρίτο δεκάλεπτο του Αστέρα τους βοήθησε να πάρουν μεγάλη διαφορά, οι VENOMS το πάλεψαν όσο μπορούσαν στην τέταρτη περίοδο, όμως θα φύγουν ηττημένοι με το τελικό 58-69.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει «νωθρά» και για τις δύο ομάδες, που προσπαθούν να βρουν τους αυτοματισμούς τους. Φυσικά από κοντά, κανείς δεν έχει την δυνατότητα να ξεφύγει και πόντο πόντο το δεκάλεπτο θα λήξει στο χαμηλό (φυσικά πάντα για τα δεδομένα των δύο ομάδων) 10-10.

Θέμα χρόνου ήταν να αρχίσουν να ανεβάζουν στροφές οι δύο ομάδες και από νωρίς έχουν σχεδόν τον ίδιο αριθμό πόντων με ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αστέρας στην συνέχεια με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων θα προσπαθήσει να πάρει μία μικρή διαφορά, όμως οι πολλές δεύτερες επιθέσεις και μερικά εύκολα καλάθια που βρήκαν στον αιφνιδιασμό οι VENOMS τους κρατάνε ζωντανούς. Τελικό σκορ ημιχρόνου 29-33.

Ο Κοψιδάς θα ανοίξει λογαριασμό στο δεύτερο ημίχρονο, για να απαντήσουν οι εκπληκτικοί Παπαδόπουλος και Χαρτοκόλλης για το 31-40. Ακόμα 5 πόντοι για τον Αστέρα, αυτή την φορά από τον Ανδριόπουλο και τον Τσαουρδά και ο Αστέρας παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού για τα καλά. Οι VENOMS βρίσκουν κάποιες λύσεις, οι περισσότερες επιλογές τους όμως δείχνουν σημάδια κούρασης και το δεκάλεπτο θα λήξει με το σκορ στο 42-60.

Ο Καραθανάσης με ένα γρήγορο καλάθι στις αρχές της περιόδου, για να απαντήσει ο Τομαράς. Οι VENOMS θα παρουσιαστούν πολύ πιο συγκροτημένοι, ιδίως στην άμυνα που έσφιξε πάρα πολύ και σιγά σιγά προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά φτάνοντας μέχρι και το 58-66. Ο χρόνος όμως κύριος αντίπαλός τους και ο Αστέρας εκμεταλλευόμενος ακριβώς αυτό, θα πάρει την νίκη με το τελικό 58-69.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Λάκουρας Σπύρος ο οποίος σημείωσε 7 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο ranking. Από τους T.G. Venoms ξεχώρισαν οι Καραθανάσης Μάκης και Κοψιδάς Γιώργος.