0%
0%
0%
0%

Οι EVO κέρδισαν με 57-50 τους Τεμπελέηκερς για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο πίσω από τους 34 πόντους που πέτυχαν Γαλανης και Σταμουλοπουλος και ελέγχοντας απόλυτα τα ριμπάουντ με διπλάσια επιθετικά!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 από τον Μπουκουβαλα για τους Τεμπελέηκερς για να απαντήσουν ο Γαλανης, ο Τσιμπρης και ο Σταμουλοπουλος για το 8-5 της ομάδας τους. Ο Μαγκουτας έβαλε μπροστά τους Τεμπελέηκερς με τον Σταμουλοπουλο να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-13 από τον Γαλανη και τον Μαγκουτα. Στη 2η περίοδο ο Μαγκουτας έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στους Τεμπελέηκερς στο 15-16, με τον Σταμουλοπουλο να απαντά και τον Γαλανη να φέρνει την ομάδα του στο 21-18. Ο Μαγκουτας μείωσε στον πόντο, αλλά ο Κατσιρουμπας σκόραρε για το 25-20 και μετά την απάντηση του Παναγιωτόπουλου ο Γαλανης ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 29-24 για τους EVO. Στην επανάληψη ο Γιαννιος και ο Παναγιωτόπουλος έφεραν την ομάδα τους ως το 31-29, αλλά ο Κατσιρουμπας και ο Σταμουλοπουλος απάντησαν για το 36-29. Οι EVO έμειναν μπροστά, 38-32, με τον Γιαννιο να απαντά και τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρει για το 40-36, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Μανιο στο 44-38. Στην 4η περίοδο ο Αποστολου και ο Γαλανης έφεραν το ματς στο 48-38, με τον Μαγκουτα και τον Μακρυδακη να απαντούν για το 48-42. Ο Γαλανης έγραψε με καλάθι και φάουλ το 51-42, για να έρθει ο Σταμουλοπουλος για το 53-42, με τον Βασιλειαδη να απαντά. Ο Γαλανης και πάλι ήταν που σκόραρε για το 55-45, με τον Μανιο να γράφει το 57-45, για να κλείσει το ματς από τον Μπουκουβαλα στο 57-50.

Τα λάθη ήταν 19-9 στο ματς, τα κλεψίματα 7-9 και οι ασίστ 15-11. Στα ριμπάουντ οι EVO είχαν τον απόλυτο έλεγχο, 60-31 με 24-12 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 1/17 τρίποντα και τους Τεμπελέηκερς 3/26. Στα δίποντα οι EVO είχαν 43% και οι Τεμπελέηκερς 50%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Γαλανης είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Σταμουλοπουλος 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κατσιρουμπας 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Παναγιωτόπουλος είχε 16 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μπουκουβαλας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαγκουτας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα.