28.6%
50.0%
39.1%
31.0%

Οι San Mames κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ κατάφεραν να εγκλωβίσουν τους Fundamentals και να πάρουν άνετα την πρώτη τους νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα με 30-68. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αργεντίνης με 20 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αργεντίνης άνοιξε το σκορ στο ματς για τους San Mames με μια ελεύθερη βολή, ο Αθανασιάδης με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 1-1 για τους Fundamentals, 1-6 με ένα καλάθι του Αργεντίνη και ένα τρίποντο του Παππά, 3-6 ξανά από τον Αθανασιάδη και νέο τρίποντο των San Mames με τον Γαλανή αυτήν τη φορά για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με προβάδισμα με σκορ 3-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Αργεντίνης, Παππάς και Μεϊμάρης έτρεξαν ένα 0-9 σερί και ανέβασαν το σκορ στο 3-18, ο Μούγιος μείωσε σε 5-18, 5-28 με 0-10 σερί οι Παππάς, Γαλανής και Σαλταμάνης, 7-28 από τον Κοντοδήμα και απάντηση του Αργεντίνη για το τελικό 7-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραμάνος έβαλε ένα τρίποντο και μείωσε σε 10-30, 10-38 με 0-8 σερί οι Μεϊμάρης, Σαλταμάνης και Παππάς, 12-38 ο Κοντοδήμας, 12-40 από τον Παππά, 15-40 με νέο τρίποντο του Καραμάνου, 15-43 με άμεση απάντηση του Γαλανή, 18-43 ο Αθανασιάδης, 18-48 με ένα καλάθι του Αργεντίνη και ένα τρίποντο του Παππά, 20-48 με καλάθι του Κυρκούδη, 20-49 με μια βολή του Αργεντίνη και 21-49 με τον ίδιο τρόπο ο Βάσσος για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο Αργεντίνης και Μεϊμάρης ανέβασαν στο 21-58, ο Σαρρής μείωσε σε 23-58, 23-62 με ένα καλάθι του Αργεντίνη και ένα του Γαλανή, 25-62 ο Αθανασιάδης, 25-65 ο Γαλανής, 28-65 ο Καραμάνος, 28-68 κάνα ο Γαλανής και καλάθι από τον Βάσσο για το τελικό 30-68 του παιχνιδιού.

Για τους San Mames, πέρα από τον Αργεντίνη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Γαλανής με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 6 κλεψίματα. Για τους Fundamentals ξεχώρισε ο Καραμάνος με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.