20.0%
50.0%
35.6%
10.5%

Με νίκη ξεκίνησαν το summer league οι The Fundamentals οι οποίοι παρά το γεγονός πως ήταν μόλις έξι άτομα κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των The Goonies. Το ματς ήταν σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι (11-12 η 1η, 23-26 η 2η και 37-38 η 3η περίοδος), οι νικητές όμως σε ένα κρίσιμο σημείο ξέφυγαν με 6 πόντους διαφορά, διαχειρίστηκαν το μικρό αυτό προβάδισμα και έτσι ντεμπούταραν νικηφόρα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Το ματς θα ξεκινήσει με το τρίποντο του Σπαχάι να κάνει το 3-0 για τους Fundamentals και τους Φραντζή και Ρέντα να απαντάνε για το 3-3 των Goonies. Τζανάκης και Καλογερόπουλος έκαναν τότε το 7-3, ο Μπεσλεμές ισοφάρισε σε 7-7, ο Καλογερόπουλος έκανε το 9-7 και τότε οι Φραντζής και Ρέντας σημείωσαν το 9-12 για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο 11-12 από τον Τζανάκη.

Το καλάθι του Καραμάνου στην αρχή της 4ης περιόδου έκανε το 13-12 με το τρίποντο του Μπαλτζώη να απαντάςι γρήγορα για το 13-15. Τζανάκης και Αθανσιάδης απάντησαν γρήγορα για το 16-15 με τους Μπαλτζώη, Τεπετίδη και Βουλγαράκη να κάνουν σερί 0-7 για το 16-22. Ο Καλογερόπουλος τότε σκόραρε για το 20-22, με τον Τεπετίδη να κάνει το 20-24, τον Καλοερόπουλο ξανά το 22-24, ο Ρέντας το 22-26 και η βολή του Καλογερόπουλου διαμόρφωσε το 23-26 του ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του 2ου ημιχρόνου, Λάμπρης και Αθανασιάδης έκαναν το 27-26 με τις βολές του Τσιντιρή να απαντάνε για το 27-28. Ο Καλογερόπουλος έκανε το 29-28, οι Μπεσλεμές και Καρανδρέας το 29-32, Αθανασιάδης και Καλογερόπουλος το 33-32 και οι βολές των Φραντζή και Καραμάνου το 34-33. Καλάθια από Κορδαλή και Τεπετίδη έγραψαν το 34-37, το τρίποντο του Καραμάνου ισοφάρισε σε 37-37 και η βολή του Τεπετίδη διαμόρφωσε το 37-38 της 3ης περιόδου.

Με τις βολές του Καλογερόπουλου να κάνουν το 39-38 ξεκίνησε η 4η περίοδος. Καλάθια από Βουλγαράκη και Καραμάνο έκαναν το 41-40, ο Μπαλτζώης το 41-42 και το σερί 7-0 από Αθανασιάδη και Λάμπρη έγραψε το 48-42. Η βολή του Ρέντα έσπασε το σερί για το 48-43, Ο Αθανασιάδης έκανε το 50-43, ο Ρέντας ξανά έκανε το 50-45 και η βολή του Καραμάνου διαμόρφωσε το τελικό 51-45.

MVP του αγώνα ο Καλογερόπουλος Θοδωρής με17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.