22.6%
62.1%
29.8%
6.7%

Οι Saints κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Κατσαπλιαϊκού και να πάρουν τη νίκη με 53-49, παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν οι παίχτες του coach Βουτυρά στα τελευταία λεπτά του αγώνα. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Amer Kmeir με 35 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κατσαπλιαϊκός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με τον Παυλίδη να γράφει ένα καλάθι και μια βολή για το 0-3, οι Amer και Τσιβελεκίδης απάντησαν με 5 πόντους για το 5-3, 5-5 από τον Παπαδόπουλο, 8-5 ο Amer, 8-7 ο Βασιλικός, 11-7 με τρίποντο ο Καλογερόπουλος, 11-12 με 0-5 σερί για το προβάδισμα του Κατσαπλιαϊκού οι Παυλίδης, Φεργαδιώτης και Βασιλικός και απάντηση με 6-0 οι Saints με τους Μπιλάλη, Amer και Παύλου για το τελικό 17-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κατσαπλιαϊκός μπήκε δυνατά, με τους Ζουγανέλη και Φεργαδιώτη να βάζουν από ένα καλάθι για το 17-16, απάντηση με 5-0 σερί του Amer για το 22-16, 22-19 οι Παυλίδης και Πριόβολος, 25-19 με τρίποντο ο Αντιώτης, 25-20 ο Παυλίδης, 28-20 με τρίποντο του Παύλου και 28-21 με μια ακόμη βολή του Παυλίδη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Amer πρόσθεσε τρεις ακόμη πόντους στην στατιστική του για να βάλει μπροστά με 10 πόντους τους Saints γράφοντας το 31-21, 31-23 από τον Φεργαδιώτη, 34-23 με ακόμη τρεις πόντους του Amer, 34-27 από τους Παυλίδη και Φεργαδιώτη, 38-27 οι Amer και Μπιλάλης και 38-29 από τον Παυλίδη για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο στο ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φεργαδιώτης έγραψε το 38-31, οι Saints απάντησαν με 10-0 σερί των Amer και Κοντόπουλου για το 48-31, 48-38 οι Παυλίδης και Βασιλικός, 51-38 με 3 βολές του Amer και απάντηση του Κατσαπλιαϊκού με 0-9 σερί των Παυλίδη και Πριόβολου για το 51-47. Στη συνέχεια ο Amer έγραψε ακόμη δύο βολές για το 53-47 και ο Ζουγανέλης μείωσε με δύο δικές του στο τελικό 53-49 του παιχνιδιού.

Για τους Saints, πέρα από τον Amer, σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο Παύλου. Για τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισαν οι Παυλίδης, Φεργαδιώτης και Βασιλικός.