23.1%
38.1%
40.0%
13.9%

Πολύ δύσκολη και γεμάτη ανατροπές νίκη πέτυχε η ομάδα των The Saints στο κλειστό του Βενέτη για να κάνει το 2-1 στην φετινή Rising League αφήνοντας πίσω τους Buzzer Beeres που ξεκίνησαν πολύ δυναμικά αλλά δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο. Καλογερόπουλος και Τσατσαρούνος οι πρωταγωνιστές των The Saints που κάλυψαν επάξια το κενό του Μανλινδρέτου στην επίθεση και την άμυνα.

Ξεκίνημα πρώτου δεκαλέπτου και οι Buzzer Beeres με ένα 0-4 θα προηγηθούν στο σκορ για να απαντήσει ο Καλογερόπουλος με σουτ τριών πόντων για το 3-4. Στη συνέχεια οι Buzzer Beeres θα ξεφύγουν για λίγο για το 3-8 με τους The Saints να επαναφέρουν το ματς στους 3 για το 7-10. Οι Buzzer Beeres θα ευστοχήσουν στην συνέχεια σε 2 απανωτά τρίποντα του Σίτου και του Παπαδόπουλου για να κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 10-18 υπέρ των Buzzer Beeres.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Buzzer Beeres θα μπουν πολύ δυναμικά για να αγγίξουν και το double score για το 12-25 όμως με τους Κωστάκη, Κοτρώνη και Κοντόπουλο να απαντούν η διαφορά θα μειωθεί στους 6 πόντους για το 20-26 με τον Metjon να ευστοχεί σε δίποντο για να τελειώσει το πρώτο μισό του παιχνιδιού με σκορ 20-28.

Στην επιστροφή των ομάδων οι Buzzer Beeres θα δείξουν ότι το θέλουν πολύ με δύο συνεχόμενα καλάθια του Οικονόμου για να φτάσει η διαφορά στο +12 για τους Buzzer Beeres (20-32). Με ένα σερί 10-0 όμως οι The Saints θα επανέλθουν δυναμικά στο παιχνίδι ξεκινώντας να διεκδικούν ακόμα και την νίκη. Οι δύο ομάδες θα καθίσουν στους πάγκους τους μετά την λήξη του 3ου δεκαλέπτου με τον πίνακα να αναγράφει 35-36 υπέρ των Buzzer Beeres.

Στο τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Buzzer Beeres θα πιέσουν σε ολόκληρο το γήπεδο τους The Saints με αποτέλεσμα να κερδίσουν μπάλες και να υποτάξουν τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη. Το σκορ θα φτάσει στο 38-45 για τους Buzzer Beeres με τους Τσατσαρούνο, Κοτρώνη και Καλογερόπουλο να μαζεύουν το παιχνίδι και να προσπερνούν για 2 πόντους με σκορ 47-45. Οι Buzzer Beeres δεν τα παράτησαν  και πίεσαν παραπάνω, όμως αυτή τη φορά οι The Saints με καθαρό μυαλό περνούσαν την μπάλα μπροστά και τελείωναν τις φάσεις. Με το παιχνίδι τελικά να κρίνεται στις βολές οι The Saints θα πάρουν μία διαφορά ασφαλείας από τους Buzzer Beeres για να κερδίσουν τελικά το δύσκολο παιχνίδι με τελικό σκορ 60-55.

Ο τίτλος του MVP θα μοιραστεί στους πρωταγωνιστές των The Saints Χρήστο Καλογερόπουλο και Σωτήρη Τσατσαρούνο οι οποίοι πήραν από το χεράκι την ομάδα τους και την οδήγησαν σε μία πάρα πολύ καλή νίκη που θα τους ωφελήσει στην συνέχεια. Πολύ θετικός ήταν και ο Κοτρώνης με τα 9 ριμπάουντ που μάζεψε αλλά και ο Κοντόπουλος με τους 5 πόντους και τα 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Οικονόμου πετυχαίνοντας 14 πόντους αλλά και ο Metjon Χασάν με τα 14 ριμπάουντ που μάζεψε.