21.1%
77.8%
44.4%
31.0%

Νικητές σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η οποία χρειάστηκε και την παράταση για να κριθεί, αναδείχθηκαν οι Saints κόντρα στους Kavlanta Hawks με 75-70. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, οι οποίοι βρέθηκαν μέχρι και με +15 στην πρώτη περίοδο, όμως στη συνέχεια οι Kavlanta Hawks πήραν τα πάνω τους και μπήκαν στο κυνήγι του αγώνα με κορυφαία στιγμή το σουτ ισοφάρισης του Έψιμου 3″ πριν το τέλος που έστειλε το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο οι Saints με παραπάνω λύσεις έλεγξαν ρυθμό και σκορ και πρόσθεσαν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή χρονιά. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Καρατζάς με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Saints ξεκίνησαν το ματς με 6-0 σερί με καλάθια των Νιάρχου, Καλογερόπουλου και Παύλου, ο Τσόντζος μείωσε με τρίποντο για τους Kavlanta Hawks σε 6-3, 16-3 με 10-0 σερί αυτήν τη φορά οι Καρατζάς, Τσιβελεκίδης, Παύλου και Ταπραντζής, 16-7 με ένα καλάθι του Πότσιου και ένα του Ζώη, 21-7 από τους Τσιβελεκίδη και Παύλου, 21-9 με νέο καλάθι του Τσόντζου, 24-9 με τρίποντο του Αντιώτη, 24-12 με απάντηση του Ζώη, 26-12 ο Παύλου και νέο τρίποντο του Ζώη για το τελικό 26-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Πότσιος, Ζώης και Τσόντζος μπήκαν με 0-9 σερί για τους Kavlanta Hawks και μείωσαν σε 26-24, οι Τσιβελεκίδης και Κοντογιάννης απάντησαν για το 30-24, 30-26 από το Ζώη, 32-26 ο Καρατζάς, 32-29 με τρίποντο του Ζώη και ξανά από ένα καλάθι για Καρατζά και Τσιβελεκίδη για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο οι Saints στο +7 με σκορ 36-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τσιβελεκίδης έβαλε μια βολή για το 37-29, ο Έψιμος μείωσε με τρίποντο σε 37-32, 39-32 ο Νιάρχος, 39-34 με απάντηση του Πότσιου, 41-34 ξανά ο Νιάρχος, 41-37 με τρίποντο του Παπαθωμά, 42-37 με βολή του Καρατζά, 42-45 και προβάδισμα οι Kavlanta Hawks με 0-8 σερί των Έψιμου, Πότσιου και Ζώη, 44-45 ο Νιάρχος, 44-47 με βολές του Πότσιου, 45-47 από τον Τσιβελεκίδη, 45-53 με νέο σερί οι Ζώης και Παπαθωμάς και τρίποντη απάντηση του Καλογερόπουλου για το τελικό 48-53 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καρατζάς με ένα προσωπικό 4-0 σερί μείωσε σε 52-53, 52-58 με 0-5 απάντηση οι Πότσιος και Παπαθωμάς, 55-58 με καλάθι και φάουλ του Καρατζά, 55-61 με τρίποντο του Ζώη, 61-61 με 6-0 σερί από τους Καρατζά και Τσιβελεκίδη, 61-63 ο Πότσιος και 65-63 για τους Saints με ένα καλάθι του Νιάρχου και ένα του Κοντογιάννη με 21″ να μένουν για λήξη. Στη συνέχεια ο Έψιμος ανέλαβε το πιο δύσκολο σουτ της βραδιάς για την ομάδα του και 3″ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 65-65. Στα λίγα δευτερόλεπτα που έμειναν οι Saints δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Ταπραντζής έβαλε καλάθι για το 67-65, ο Πότσιος απάντησε με τρίποντο για το 67-68, οι Ταπραντζής και Καλογερόπουλος απάντησαν για το 71-68, 71-70 με δύο βολές του Πότσιου και από ένα καλάθι οι Κοντογιάννης και Καλογερόπουλος για το τελικό 75-70 του παιχνιδιού.

Για τους Saints, πέρα από τον Καρατζά, κομβικός ήταν και ο Καλογερόπουλος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ επίσης πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Τσιβελεκίδης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Kavlanta Hawks ξεχώρισε ο Πότσιος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.