25.8%
100.0%
38.5%
28.1%

Οι Whalers κατάφεραν να πάρουν το πρώτο μεγάλο εισιτήριο του τελικού της Division 5 κάνοντας ένα φοβερό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Αλεπουδιάρηδες, με το οποίο έχτισαν διψήφιο προβάδισμα. Οι Αλεπουδιάρηδες, αν και προσπάθησαν πάρα πολύ να κάνουν το comeback στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δεν πρόλαβαν χρονικά, καθώς οι νικητές βρήκαν δύο μεγάλα σουτ και ανέβασαν ξανά την υπέρ τους διαφορά παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο τη νίκη-πρόκριση στον μεγάλο τελικό επικρατώντας με 70-62. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νεκτάριος Λάμπρου με 37 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αλεπουδιάρηδες ξεκίνησαν το ματς με 0-5 με πόντους από τους Λαμπρόπουλο και Πασχάλη, ο Λάμπρου μείωσε σε 2-5 για τους Whalers, 2-7 με καλάθι του Παπαγιαννόπουλου, 6-7 με ένα καλάθι του Κότσαλου και ένα του Λάμπρου, 6-9 με βολές του Λαμπρόπουλου, 9-9 με τρίποντη απάντηση του Μουρελάτου, 9-14 με 5 συνεχόμενους πόντους του Λαμπρόπουλου, 14-14 με το ίδιο σερί ο Μουρελάτος, 14-16 από τον Καλό, 18-16 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Λάμπρου, 18-18 ο Καπέκας και νέο δίποντο του Λάμπρου για το τελικό 20-18 της πρώτης περιόδου υπέρ των Whalers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λαμπρόπουλος με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους έβαλε μπροστά του Αλεπουδιάρηδες με 20-27, ο Λάμπρου απάντησε με 6 δικούς του για το 26-27, 26-29 με καλάθι του Πασχάλη, 32-29 με τους Λάμπρου, Κότσαλο και Μαράτο να βάζουν από ένα καλάθι ο καθένας, 32-31 ο Καπέκας και νέο καλάθι του Μαράτου για το τελικό 34-31 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λάμπρου έβαλε καλάθι για το 36-31, ο Καπέκας με τρίποντο μείωσε σε 36-34, 43-34 με 7 συνεχόμενους πόντους του Κότσαλου, 43-37 με ένα καλάθι του Καλού και μια βολή του Λαμπρόπουλου, 46-37 με τρίποντο του Λάμπρου, 46-41 με ένα καλάθι του Παπαγιαννόπουλου και ένα του Καλού και νέο 5-0 οι Whalers με τους Λάμπρου και Μαράτο για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα έχοντας διψήφιο προβάδισμα με σκορ 51-41.

Στην τελευταία περίοδο Μαράτος και Λάμπρου ξεκίνησαν με 8-0 σερί και ανέβασαν τη διαφορά των Whalers στους 18 πόντους με το 59-41, οι Καπέκας, Καλός και Λαμπρόπουλος απάντησαν με 0-7 σερί και μείωσαν σε 59-48, 61-48 με νέο καλάθι του Λάμπρου, 61-53 με νέο καλάθι του Καλού και με τρίποντο του Λαμπρόπουλου, 66-53 οι Μουρελάτος και Λάμπρου, 66-56 με τρίποντο του Καπέκα, 68-56 ο Κότσαλος, 68-59 ξανά ο Καπέκας, 69-59 με μια βολή του Κότσαλου, 69-62 ο Παπαγιαννόπουλος και 70-62 με μια βολή του Μουρελάτου για να κλειδώσουν το εισιτήριο στον τελικό οι Whalers.

Για τους Whalers, πέρα από τον Λάμπρου, πολύ καλό παιχνίδι πολύ καλό ματς έκανε και ο Μουρελάτος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Αλεπουδιάρηδες ξεχώρισε η εμφάνιση του Λαμπρόπουλου με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.