39.4%
12.5%
55.0%
39.1%

Whalers και Κομπάρσοι χάρισαν μια φοβερή αναμέτρηση, γεμάτη θέαμα και δύναμη με τους πρώτους να φεύγουν νικητές. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ για πάνω από 37 λεπτά, με τις φάλαινες σε εκείνο το σημείο να βρίσκουν δύο τριποντες λύσεις οι οποίες τους έδωσαν ανάσα και τους χάρισαν τη δεύτερη τους νίκη στη σεζόν με 72-78. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νεκτάριος Λάμπρου με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λάμπρου άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Whalers με ένα εύστοχο τρίποντο, οι Κουταλάς και Αλβέρτης απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας και έγραψαν το 3-4 για τους Κομπάρσους, 13-4 με απάντηση με 10-0 σερί οι Κότσαλος και Λάμπρου, 13-7 με τρίποντη απάντηση του Κοντογεώργη, 15-7 ο Λάμπρου, 15-9 από τον Λινάρδο, 18-9 με νέο τρίποντο του Λάμπρου, 18-13 με ένα καλάθι του Κοντογεώργη και ένα του Κουταλά, 20-13 με drive του Μαράτου, 20-14 με βολή ο Κουταλάς και τέταρτο τρίποντο στην περίοδο από τον Λάμπρου για το τελικό της 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κοντογεώργης, Λινάρδος και Κουταλάς έβαλαν από ένα καλάθι και μείωσαν σε 23-20, 33-20 με νέο 10-0 σερί οι Whalers με τους Θειακούλη και Λάμπρου, 33-24 με ένα καλάθι του Οικονόμου και ένα του Λινάρδου, 34-24 με βολή του Θειακούλη, 34-33 με δύο τρίποντα του Λινάρδου και ένα του Μηνδρινού, 36-33 ο Λάμπρου, 36-35 ο Αλβέρτης και 38-35 ξανά με καλάθι του Λάμπρου για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κοντογεώργης έβαλε νέο τρίποντο και ισοφάρισε σε 38-38, ο Λάμπρου απάντησε με ένα δικό του 4-0 για το 42-38, 42-42 με ένα καλάθι του Λινάρδου και ένα του Κουταλά, 44-42 ο Θειακούλης, 44-44 από τον Κουταλά, 48-44 με τους Θειακούλη και Θανάση Παπαρούνη να βάζουν από ένα καλάθι, 48-47 με τρίποντο του Λινάρδου, 49-47 με βολή του Παπαρούνη, 49-52 και προβάδισμα οι Κομπάρσοι με ένα καλάθι του Αλβέρτη και ένα τρίποντο του Οικονόμου, 56-52 από τους Μουρελάτο και Λάμπρου, 56-55 με νέο τρίποντο του Κοντογεώργη, 58-55 με καλάθι του Λάμπρου, 58-57 με ωραία ενέργεια του Οικονόμου, 61-57 με μακρινό τρίποντο του Θειακούλη και τρίποντη απάντηση από τον Γαβρέλα για το τελικό 61-60 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θειακούλης έβαλε καλάθι για το 63-60, 63-64 με ένα καλάθι του Οικονόμου και ένα του Λινάρδου, 66-64 με τρίποντο του Θειακούλη, 66-66 ξανά με πόντους του Λινάρδου, 69-66 με τρίποντο του Πατήλα, 69-70 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κουταλά, 72-70 με το πέμπτο τρίποντο του Λάμπρου οι Whalers οι Whalers, 72-72 με καλάθι του Λινάρδου, για να έρθει απάντηση των Whalers με ένα τρίποντο του Λάμπρου και ένα του Θανάση Παπαρούνη για να πάρουν τη δεύτερη νίκη στη σεζόν σε ισάριθμους αγώνες με το τελικό 78-72.

Για τους Whalers, πέρα από τον Λάμπρου, πολύ καλό ματς έκανε και ο Θειακούλης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Κομπάρσους ξεχώρισε ο Λινάρδος με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.