17.2%
44.4%
33.3%
31.7%

Με μια φοβερή ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο, οι Halia Mavericks κατάφεραν να κάνουν την πρώτη νίκη στη σειρά απέναντι στους Whalers με το τελικό 55-59. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Whalers έδειχναν να ελέγχουν το ματς, αφού έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 17 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Από εκείνο το σημείο, οι Halia Mavericks ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά για να κλείσουν την περίοδο στο -11, ενώ με ένα απίστευτο 4ο δεκάλεπτο όπου πάτησαν το γκάζι, κατάφεραν με το επί μέρους 8-23 να φέρουν το ματς τούμπα και να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της σειράς. Πλέον, οι 2 ομάδες αναμένουν το επόμενο παιχνίδι, στο οποίο οι Halia Mavericks με νίκη θα πάρουν το εισιτήριο του Final 4, ενώ οι Whalers θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη, για να πάνε τη σειρά σε 3ο παιχνίδι και να διεκδικήσουν εκεί την πρόκριση.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μουρελάτο Β. να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Αγγελιδέλη να μειώνει με δίποντο στο 3-2 του ματς. Εκεί, οι Whalers με 2 δίποντα των Παπαρούν Θ., Μαράτο και βολή του Μουρελάτου Β., θα κάνουν το 8-2, όμως οι Halia Mavericks θα απαντήσουν με 2 απανωτά καλάθια των Τσαμούταλο και Αγγελωνίτη Αλ. για το 8-6 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Whalers στο +7, αφού ο Κότσαλος με τρίποντο και δίποντο θα κάνει το 13-6 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Halia Mavericks θα μειώσουν με τρίποντο του Αγγελιδέλη στο 13-9, ο Μαράτος και ο Γρυλλάκης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα διαμορφώσουν το 17-9 του ματς, ενώ ένα νέο τρίποντο του Αγγελιδέλη, θα μειώσει ξανά το παιχνίδι, αυτή τη φορά στους 5 πόντους και το 17-12 για τους Whalers. Με ένα σερί 11-5 των Whalers, έπειτα από 8 πόντους του Μουρελάτου Β. και τρίποντο του Μαράτου για το 28-17, ο Αγγελωνίτης Π. με δικό του τρίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 8 για το 28-20, ενώ ένα νέο σερί 8-0 από τους Whalers, θα στείλει τη διαφορά του παιχνιδιού στους 16 πόντους για το 36-20 του ματς με 5 πόντους του Γρυλλάκη και 3 του Μουρελάτου Β.. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με βολή ο Αγγελιδέλης και τρίποντο ο Αγγελωνίτης Π., οι οποίοι θα στείλουν τις 2 ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 36-24.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αγγελιδέλης με δίποντο θα μειώσει στους 10 για το 36-26, ο Μαράτος με 2 δίποντα και ο Γρυλλάκης με τρίποντο θα διαμορφώσουν το 43-26 για τους Whalers, ενώ ο Αγγελιδέλης, με νέο εύστοχο τρίποντο και ο Τσαμούταλος με δίποντο, θα ρίξουν τη διαφορά στους 12 πόντους και το 43-31 του ματς. Στη συνέχεια, οι Whalers με δίποντο του Παπαρούνη Θ. θα διαμορφώσουν το 45-31, ο Τσαμούταλος με ανάποδο lay up θα μειώσει σε 45-33, ενώ ο Γρυλλάκης με δίποντο μέσης απόστασης, θα απαντήσει, κάνοντας το 47-33 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχο τρίποντο ο Αγγελωνίτης Π., για να μειώσει και τη διαφορά στους 11, με το σκορ να πηγαίνει στο 47-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αγγελωνίτης Π. θα το πιάσει από εκεί που το άφησε και με ένα νέο τρίποντο θα μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 47-39, ο Κότσαλος με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα θα γράψει το 49-39, ενώ ο Αγγελιδέλης με 2 απανωτά τρίποντα, θα καταφέρει να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στους 4 πόντους, με το σκορ να γράφει 49-45. Εκεί, ο Μαράτος με ένα όμορφο lay up θα κάνει το 51-45, όμως οι Halia Mavericks θα ισοφαρίσουν, έπειτα από γκολ-φάουλ του Τσαμούταλου και νέο τρίποντο του Αγγελωνίτη Π. για το 51-51. Στη συνέχεια, ο Μαράτος με δίποντο και βολή θα κάνει το 54-51 των Whalers, ενώ οι Halia Mavericks θα απαντήσουν με 2 απανωτά τρίποντα των Βρεττό και Αγγελιδέλη για να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον πίνακα να γράφει 54-57 και το ρολόι 1:17 για το φινάλε. Με βολή του Γρυλλάκη, οι Whalers μείωσαν στο 55-57, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βρεττός με εύστοχο ζεύγος βολών για το τελικό 55-59.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Λευτέρης Τσαμούταλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 9 πόντους, με 18 ριμπάουντ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 24 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Halia Mavericks ξεχώρισε επιπλέον ο Αγγελιδέλης, με τον Αγγελωνίτη Π. να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Whalers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μαράτος και ο Γρυλλάκης.