24.2%
50.0%
42.6%
31.6%

Έπειτα από μία πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση, οι Whalers κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer, επικρατώντας απέναντι στους ελλιπείς San Mames με το τελικό 74-72 να αντικατοπτρίζει πλήρως την συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Στο ξεκίνημα, οι San Mames πήραν δύναμη από το ρόστερ τους και έχτισαν διψήφια διαφορά, όμως πριν κλείσει το ημίχρονο, οι Whalers κατάφεραν να περάσουν μπροστά οριακά και στο 42-41. Στην 3η περίοδο, οι Whalers πέρασαν μπροστά μέχρι και τους 15 πόντους όμως οι San Mames ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, όμως οι πολλές τους ελλίψεις δεν τους επέτρεψαν να κάνουν την πλήρη ανατροπή και έτσι ηττήθηκαν στο πρώτο τους επίσημο ματς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κουνάλη Στ. να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Σαλματάνη Α. και Γιαζάκο να απαντούν με 2 απανωτά δίποντα, γράφοντας το 2-4 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Μουρελάτο και ένα τρίποντο του Λάμπρου θα δώσουν το προβάδισμα στους Whalers για το 7-4, όμως η απάντηση θα έρθει γρήγορα από τους San Mames, οι οποίοι με ένα σερί 1-7, θα πάρουν το προβάδισμα για το 8-11, με τους Λάμπρου και Μουρελάτο να γράφουν το 12-11 για τους Whalers και τους San Mames να τρέχουν ένα νέο σερί 2-12, ανοίγοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά στους 8 πόντους και το 16-24 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Πατήλας με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε 19-24, ο Σαλματάνης Δ. και ο Αργεντίνης με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα γράψουν το 19-29, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Whalers με δύσκολο καλάθι του Λάμπρου για το 21-29 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι San Mames με τρίποντο του Σαλματάνη Δ. θα κάνουν το 21-32, ο Κουνάλης Στ. με δίποντο θα μειώσει στο 23-32, με τον Αργεντίνη να απαντά με τον ίδιο τρόπο, γράφοντας έτσι το 23-34 των San Mames. Στη συνέχεια, ένα σερί 5-1 των Whalers έπειτα από 2 δίποντα του Μαράτου και βολή του Κουνάλη Στ. θα μειώσουν τη διαφορά στους 7 πόντους και στο 28-35, ο Αργεντίνης με νέο δίποντο θα απαντήσει και θα κάνει το 28-37, ενώ ο Μουρελάτος με τρίποντο θα καταφέρει να ροκανίσει τη διαφορά στους 6 πόντους και στο 31-37 του ματς. Ένα δίποντο του Σαλματάνη Δ. θα κάνει το 31-39 των San Mames, οι Whalers με 5 πόντους του Λάμπρου θα μειώσουν στους 3 και στο 36-39, ενώ ο Αργεντίνης, με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης, θα γράψει το 36-41 των San Mames. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τους Whalers με ένα προβάδισμα 1 πόντου, έπειτα από 2 απανωτά τρίποντα των Μουρελάτο και Κουνέλη Στ. για το 42-41 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Whalers θα μπουν πιο αποφασισμένοι με ένα σερί 14-2 και θα κάνουν το 56-43, ο Αργεντίνης με βολή και δίποντο θα μειώσει σε 56-46, ενώ ένα τρίποντο και ένα δίποντο των Λάμπρου και Μαράτο, θα διαμορφώσει το 61-46 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο η ομάδα των San Mames από τον Αργεντίνη για το 61-48 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι San Mames θα τρέξουν ένα σερί 3-11 και θα μειώσουν στο 64-59 και τους 5 πόντους, οι Whalers θα βρουν σκορ με 2 δίποντα των Μαράτο και Κουνέλη Στ. για το 68-59, ένα σερί 2-8 των San Mames θα μειώσει στο 70-67, ενώ ο Μαράτος με εύστοχο δίποντο θα απαντήσει και θα κάνει το 72-67 στο ματς. Με δίποντο του Σαλματάνη Δ. το ματς θα πέσει στους 3 πόντους για το 72-69, 2/2 βολές του Λάμπρου θα κάνουν το 74-69, ενώ οι San Mames, θα μειώσουν απλά με ένα μακρινό τρίποντο του Γιαζάκου για το τελικό 74-72.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Νεκτάριος Λάμπρου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 33 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 29 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Whalers ξεχώρισε επιπλέον ο Κουνέλης Στ., με τον Μαράτο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους San Mames σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αργεντίνης και ο Μελάς.