26.1%
22.2%
44.6%
8.7%

Σε ένα από τα ωραιότερα παιχνίδια του φετινού καλοκαιρινού πρωταθλήματος μέχρι στιγμής, οι Whalers πήραν μια τρομερα δύσκολη νίκη απέναντι στους Fundamentals με 71-68. Οι Whalers φάνηκε να ελέγχουν το ματς μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο, όμως οι Fundamentals με ένα απίστευτο 4ο δεκάλεπτο (με το επί μέρους 5-23), έφεραν το ματς στα ίσα και έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 5 πόντους, όμως οι Whalers, με μπροστάρη τον Νεκτάριο Λάμπρου, έκαναν την ανατροπή και πήραν το 2ο ροζ φύλλο για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με 2 τρίποντα των Παπαρούνη Θ. και Λάμπρου για το 6-0 των Whalers, με τον Αθανασιάδη να ανοίγει λογαριασμό για τους Fundamentals και να μειώνει στο 6-2. Εκεί, ο Γρυλλάκης με δίποντο θα γράψει το 8-2, όμως οι Fundamentals με 3 δίποντα των Κοντοδήμα, Καραμάνο και Αθανασιάδη για να ισοφαρίσουν στο 8-8 του ματς. Στη συνέχεια, ένα σερί 12-2 των Whalers θα ανοίξει τη διαφορά στους 10 πόντους και στο 20-10, με τον Βάσσο να σφραγίζει το δεκάλεπτο στο 20-14 με 2 απανωτά δίποντα για τους Fundamentals.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λάμπρης με δίποντο θα μειώσει στους 4 για το 20-16, ο Λάμπρου με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για να ανοίξει ξανά τη διαφορά στους 6 και στο 22-16, ενώ οι Fundamentals με 2 καλάθια των Κολιούση και Χασιώτη, θα μειώσουν στην κατοχή και στο 22-20 το ματς. Με 2 τρίποντα των Λάμπρου και Γρυλλάκη, οι Whalers θα κάνουν το 28-20, ο Κοντοδήμας με δίποντο θα μειώσει στο 28-22, ενώ ο Λάμπρου με βολή, θα κάνει το 29-22 για τους Whalers. Στη συνέχεια, οι Fundamentals με 2 καλάθια από τους Παπαγιάννη και Κοντοδήμα θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 3 πόντους για το 29-26, ο Λάμπρου με 2 βολές και ο Παπαρούνης Θ. με τρίποντο και βολή, θα κάνουν το 35-26, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο, στο 35-26 για τους Whalers.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παπαγιάννης με τρίποντο θα μειώσει σε 35-29, ο Λάμπρου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 38-29, ενώ ο Παπαγιάννης με δίποντο αυτή τη φορά, θα μειώσει στους 7 και στο 38-31 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα νέο τρίποντο του Λάμπρου θα γράψει το 41-31 για τους Whalers, ο Κοντοδήμας με δίποντο θα μειώσει σε 41-33, ενώ ο Σελάμης με δικό του τρίποντο θα γράψει το 44-33 του ματς. Στη συνέχεια, οι Fundamentals θα απαντήσουν με δίποντο του Κοντοδήμα για το 44-35, με 4 βολές, ο Παπαρούνης Θ. θα κάνει το 48-35, ενώ ο Σαρρής και ο Κοντοδήμας, θα μειώσουν με 2 δίποντα στο 48-39, όμως οι Whalers με δίποντο του Παπαρούνη Θ., τρίποντο του Λάμπρου και ακόμα 2 δίποντα των Γρυλλάκη και Παπαρούνη Θ., θα σφραγίσουν το 3ο δεκάλεπτο στο 57-39 για τους Whalers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Fundamentals με 5 δίποντα του Κοντοδήμα και ακόμα ένα του Παπαγιάννη θα μειώσουν σε 57-51 και τους 6 πόντους, οι Whalers θα βρουν σκορ από 3 βολές του Λάμπρου για το 60-51, ο Καραμάνος με δίποντο θα μειώσει στους 7 για το 60-53, ενώ ο Λάμπρου με δικό του δίποντο, θα διαμορφώσει το 62-53 του ματς. Στη συνέχεια, ο Λάμπρης με δύσκολο δίποντο, ο Καραμάνος με τρίποντο και ο Παπαγιάννης με 4 σερί πόντους θα ισοφαρίσουν στο 62-62, ενώ με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Fundamentals θα αστοχήσουν στην επίθεση και έτσι το ματς θα πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λάμπρης με 2/2 βολές θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 62-64, ο Λάμπρου με βολή θα μειώσει στον πόντο ια το 63-64, ενώ ο Γκουλιάκος και ο Λάμπρης θα στείλουν το ματς στους 5 πόντους και στο 63-68. Με γκολ-φάουλ του Παπαρούνη Θ., τρίποντο και 2 του Λάμπρου, οι Whalers θα περάσουν μπροστά για το 71-68, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Νεκτάριος Λάμπρου ο οποίος σημείωσε 38 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 33 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Παπαρούνης Θ. και Γρυλλάκης, ενώ από τους The Fundamentals ξεχώρισαν οι Κοντοδήμας και Παπαγιάννης.