9.1%
58.3%
53.2%
20.0%

Οι Tomahawks ήταν νικητές κόντρα στους B.C. Abla σε ένα ματς που είχε άρωμα NBA με το τελικό σκορ να γράφει 103-95. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μέξας με double-double πόντων και ριμπάουντ (37-20) ενώ είχε και 1 κλέψιμο. Παρόλα αυτά υπήρχε κάποιος που έβαλε παραπάνω πόντους στον αγώνα για τους Tomahawks. Αυτός ήταν ο Κορωνιός που έβαλε 52 πόντους, ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα στην πρώτη περίοδο οι Tomahawks ξεκίνησαν να δίνουν τον γρήγορο ρυθμό που ήθελαν να έχει το ματς. Η Abla από την άλλη κυνηγούσε, αλλά η διαφορά έφτασε διψηφιο στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Παπακωνσταντίνου έγραψε το 2-0, ο Εγγλέζος ισοφάρισε σε 2-2 και ο Μέξας έκανε ένα 5-0 για το 7-2. Σε 7-4 μείωσε ο Σωτηρόπουλος και ο Κορωνιός απάντησε για το 9-4. Ένα 0-5 από Μπελεχάκη και Μακρή για το 9-9 και από ένα καλάθι οι Παπακωνσταντίνου και Ρενιέρης για το 11-11. 2/2 βολές από τον Μέξα για το 13-11 και άλλη μια ισοπαλία στο ματς από καλάθι του Μονέου (13-13). Ένα 5-0 από τον Κορωνιό για το 18-13, για να μειώσει ο Παντρευτάκης σε 18-15 και να ακολουθήσει ένα 7-0 από Κορωνιό και Μέξα για το 25-15. Σε 25-19 μειωσαν πολύ γρήγορα οι παίχτες της Abla, για να έρθει άλλο ένα 5-0 από τον Κορωνιό για το τελικό 30-19 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς θα μπορούσε να έχει ξεφύγει για τα καλά, όμως στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι Tomahawks χαλαρωσαν και έτσι η διαφορά έπεσε. Ο Μακρής έγραψε το 30-20 με μια βολή και ο Παντρευτάκης το 30-22. Μέξας και Παπακωνσταντίνου ανέβασαν στο 34-22 και μείωσε ξανά ο Παντρευτάκης στο 34-24. Εκολουθησε ένα 6-0 δια χειρός Κορωνιού για το 40-24, για να μειώσει με γκολ φάουλ ο Μακρής σε 40-27 . Μέξας και Κορωνιός έτρεξαν άλλο ένα σερί για το 46-27, για να μειώσει και πάλι με γκολ φάουλ η Abla (του Ορνερακη αυτή τη φορά) σε 46-30. Το 51-30 γράφτηκε με ένα 5-0 του Κορωνιού για να έρθει ένα 0-7 από Μάκρη και Μονέο για το τελικό 51-37 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά συνέχισε να είναι διψηφια σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, με τους Tomahawks να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα. Ο Κουμπαράκης έγραψε το 52-37 με μια βολή και ο Σωτηρόπουλος μείωσε σε 52-39. Γκολ φάουλ από τον Μέξα για το 55-39 και 55-44 από τους Μακρή και Ρενιέρη. Το 57-44 γράφτηκε ξανά με καλάθι του Μέξα, ο Ορνερακης απάντησε για το 57-46 και ο Μέξας έβαλε ξανά καλάθι (59-46). Τρίποντο από τον Μπελεχάκη για το 59-49 και καλάθι από τον Κάρλος για το 61-49. Ορνερακης και Μακρής μειωσαν σε 61-53, ο Μέξας ανέβασε ξανά στους 10(63-53) και ο Παντρευτάκης έριξε ξανά σε μονοψηφιο με μια βολή για το 63-54. 4-0 ο Κορωνιός για το 67-54 και γκολ φάουλ ο Μπελεχάκης για το 67-57. Γώγολος και Κορωνιός για το 71-57, μείωσε ο Μονεος σε 71-59 και με πέντε πόντους οι Μέξας και Κορωνιός έγραψαν το 76-59. Το τελικό 76-61 του δεκαλέπτου γράφτηκε από τον Παντρευτάκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Abla προσπάθησε να απειλησει. Όλη η ομάδα έτρεχε, πιεζε και έπαιζε με πάθος, όμως οι Tomahawks είχαν τη ψυχραιμία που έπρεπε και πήγαν το ματς ακριβώς όπως ήθελαν ώστε να μην αγχωθουν ιδιαίτερα. Ο Μπελεχάκης με γκολ φάουλ μείωσε σε 76-64, ο Μέξας έγραψε το 78-64 και ξανά ο Μπελεχάκης για το 78-66. Άλλο ένα καλάθι του Μέξα για το 80-66 και 0-5 οι Ορνεράκης και Μπελεχάκης για το 80-71. Παπακωνσταντίνου και Κορωνιός ήταν εκεί για να δώσουν ανάσα στους Tomahawks με ένα 5-0 για το 85-71. Ο Ορνεράκης για το 85-73, με τον Κορωνιό να απαντάει κάνοντας το 87-73 και τον Μπελεχάκη να μειώνει με τρίποντο σε 87-76. Άλλο ένα καλάθι του Κορωνιού για το 89-76 και 0-4 οι Μπελεχάκης και και Μακρής για το 89-80. 91-80 από τον Μέξα, απάντηση ο Μπελεχάκης (91-80) και άλλοι 4 πόντους για το 95-82 από τον Μέξα. Σε 95-84 έριξε ο Μακρής με 2/2 βολές, και 96-84 από τον Μέξα. Ξανά Μακρής και Μπελεχάκης για το 96-89. Καλάθι από τον Μέξα για το 98-89, μια βολή από τον Μάκρη για το 98-90 και κατοστάρα από τον Κορωνιό (100-90) σε 100-93 μείωσε ο Μακρής με 44″ να μένουν. Ο Κορωνιός θα πάει στις βολές στην επόμενη κατεβασιά, θα βάλει 1/2 και θα γράψει το 101-93. Γκολ φάουλ από τον Παντρευτάκη, που όμως έχασε την βολή για το 101-95 με 33″. Αργούν να κάνουν φάουλ οι παίχτες της Abla. Ο Κορωνιός θα πάει για βολές με 22 δευτερόλεπτα να μένουν και θα γράψει το 103-95 που ήταν και τελικό, αφού ο Μακρής δεν έβαλε καλάθι στην επόμενη επίθεση της Abla και ο Κουμπαρακης μετά το ριμπάουντ του θα κρατήσει την μπάλα για να τελειώσει το ματς.

Πέρα από τους Μέξα και Κορωνιό δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα κάποιος άλλος από τους Tomahawks. Καλή εμφάνιση για την B.C. Abla έκαναν οι Μπελεχάκης και Μακρής.