10.5%
30.8%
47.5%
22.7%

Το ματς της Rising League κατηγορίας αποδείχθηκε παράσταση για έναν πρωταγωνιστή. Ο  Κατσαπλιαϊκός εναντίον των Tomahawks με τελικό σκορ 57-39 , πάλεψαν για το ροζ φύλλο αλλά τελικά ο Κατσαπλιαϊκός φάνηκε πιο έτοιμος και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Με το καλημέρα στο ματς ο Μέξας ανοίγει το σκορ για τους Tomahawks με δίποντο . Απάντησε ο Βασιλικός και ο Καραντινός για την προσπέραση και το 4-2. Ο γνωστός ύποπτος Μέξας με δύο δικά του δίποντα έβαλε πάλι μπροστά τους Tomahawks. Θα ήταν η τελευταία φορά για την ομάδα του που θα σκόραρε στην πρώτη περίοδο. Σερί 14-0 έτρεξε ο  Κατσαπλιαϊκός. Ο Παυλίδης έβαλε μία βολή για να συμπληρώσει ο Ραγκούσης με δίποντο και ο Βασιλικός με ακόμη ένα. Ξανά ο Παυλίδης με δίποντο και ο Παπαδόπουλος με τρίποντο και δίποντο στην επόμενη φάση έκανε το 16-6. Ακόμη ένα δίποντο πρόσθεσε ο Καραμπίνος για το τελικό σκορ περιόδου 18-6.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το ίδιο μοτίβο. Πρώτα ο Γαβριηλίδης με δύο βολές και ύστερα ο Καραμπίνος με δύο δίποντα και ο Βασιλικός με ένα τρίποντο έκαναν το 27-6. Ο Μέξας σκόραρε ξανά για να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων. Απάντησε με μία βολή ο Παπαδόπουλος. Ένα τρίποντο του Νάμα και ακόμη ένα δίποντο του Μέξα μείωσαν στο -15. Ο Παυλίδης με δίποντο και ο Καραμπίνος με τρίποντο διαμόρφωσαν το σκορ για το ημίχρονο στο 33-13.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε και οι Tomahawks μπήκαν πιο δυνατά. Πρώτα ο Μέξας με δύο βολές και ύστερα το τρίποντο του Κουμπαράκη και ένα ακόμη δίποντο του Μέξα μείωσαν στο 33-20. Ο Παυλίδης σημείωσε δίποντο για να απαντήσει ο Μέξας με τον ίδιο τρόπο. Ξανά ο Παυλίδης με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το 39-22. Με δύο στις δύο βολές απάντησε ο Μέξας για να κλείσει την περίοδο ο Γαβριηλίδης με δίποντο.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος του ματς και ο Μέξας μπήκε ζεστός καθώς πέτυχε καλάθι και στην επόμενη φάση δύο στις δύο βολές. Με καλάθι και φάουλ απάντησε ο βασιλικός για το 45-29. Ο Μέξας πάλι με δύο στις δύο βολές και ένα δίποντο μείωσε στο -12. Το τρίποντο όμως του Καραντινού σταμάτησε τις όποιες ελπίδες των Tomahawks. Ο Μέξας πάλι με δίποντο και ο Παυλίδης έκαναν το 53-35. Ένα ακόμη δίποντο του Κουμπαράκη μετά από ωραία φάση και ένα του Κάρλου έκαναν το 50-39. Αυτή θα ήταν και οι τελευταίοι πόντοι στο ματς για τους Tomahawks ο Παυλίδης πέτυχε δίποντο για να συμπληρώσουμε ακόμη 1 ο Ραγκούσης και το ματς έκλεισε ο Γαβριηλίδης με ένα τρίποντο για το 57-39.

Ο Κατσαπλιαϊκός φάνηκε πιο έτοιμος σε αυτή τη δεύτερη αγωνιστική με τα ρόστερ των δύο ομάδων να μην ξεπερνούν τους έξι παίκτες. Οι Tomahawks προσπάθησαν να γυρίσουν ένα φαινομενικά χαμένο ματς αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Για τον Κατσαπλιαϊκο ξεχώρισε ο Καραντινός με 14 πόντους ,9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα σημαντική ήταν και η βοήθεια του Παυλίδη με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Tomahawks ξεχώρισε ο Μέξας με 29 πόντους και 21 ριμπάουντ.