0.0%
43.8%
31.9%
0.0%

Οι Tomahawks με ένα καταπληκτικό σερί στο τέλος του παιχνιδιού κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν με το ροζ φύλλο στο πρώτο τους παιχνίδι για τον δεύτερο γύρο κόντρα στους Airball B.C. με 47-37. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Ανδριαδάκης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 τάπες.

Το παιχνίδι φάνηκε από νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο ότι θα είναι πολύ σφιχτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ κλειστά μέσα στην ρακέτα, κάτι το οποίο τους βγήκε αφού τα μακρινά σουτ δεν έμπαινα από κανέναν. Ο Ζούλης ξεκίνησε το ματς με καλάθι από το Jumpball, οι Κουμπαράκης και Ανδριαδάκης, έβαλαν μπροστά με 4-2 τους Tomahawks, 4-6 από τους Παπαδοπούλη και Κυρούδη, 6-6 ο Ανδριαδάκης ξανά, 6-9 από τους Ζούλη και Παπαδοπούλη και 5-0 σερί από τους Μέξα και Ανδριαδάκη για το τελικό 11-9 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σενάριο ήταν ίδιο, μόνο που σε αυτήν την περίοδο οι Airball ήταν ελάχιστα πιο ευστοχοι από τους Tomahawks και κατάφεραν να πάρουν εκείνοι ένα μικρό αβαντάζ στο ημίχρονο. Ο Γώγολος έγραψε το 13-9, 13-16 με 0-7 σερί οι Πολυχρονόπουλος, Μπίκος, Μουμούρης και Παπαδοπούλης, 15-16 από τον Μέξα, 15-21 οι Κυρούδης, Ζούλης και Παπαδοπούλης, 19-21 από τους Κάρλος και Μέξα και 19-23 από τον Παπαδοπούλη ξανά για να κλείσουμε ημίχρονο στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κυμαίνονται σε χαμηλό ρυθμό και σκορ, κάτι το οποίο συμφερε τους Airball, αφού ο αντίπαλος ήταν πιο νέος και πιο γρήγορος. Καλάθι του Πολυχρονόπουλου για το 19-25, 21-25 ο Κάρλος, 21-29 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Καραχρήστου , 22-29 από τον Μέξα, 22-31 ο Κυρούδης και τρεις βολές προς το τέλος της περιόδου από τον Κουμάντο για το 25-31 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Tomahawks έκαναν το μπαμ, μπήκαν σαν δαίμονες στο παρκέ, έτρεχαν, πίεζαν και σκοραραν με μεγαλύτερη άνεση, με αποτέλεσμα να φύγουν εκείνοι νικητές και μάλιστα με διψηφια διαφορά στο τέλος. Μέξας και Κάρλος έγραψαν το 29-31, 29-33 ο Ζούλης, 35-33 με 6-0 σερί οι Μέξας και Ανδριαδάκης, 35-35 από τον Ζούλη ξανά, 36-35 ο Γώγολος και 36-37 από τον Παπαδοπούλη με 3:33 να μένουν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι Airball έπαθαν ένα τρομερό black out, δεν σκοραραν ξανά, κάτι το οποίο εκμεταλλευτηκαν οι Tomahawks με ένα 11-0 σερί από τους Κάρλος, Μέξα και Ανδριαδάκη για να πάρουν τη νίκη με 47-37.

Για τους Tomahawks, πέρα από τον Ανδριαδάκη, σε καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Μέξας και Κάρλος. Για τους Airball B.C. ξεχώρισαν οι Ζούλης και Παπαδοπούλης.