10.0%
52.9%
34.4%
14.3%

Σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα playoff του φετινού Α’ ομίλου της Bronze League οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Άρειου Πάγκου και να φτάσουν στο 3/3 για φέτος. Το παιχνίδι είχε από την αρχή μεγάλες και σκληρές μάχες και πολύ ένταση με τους ‘ροζ’ να παίρνουν διαφορά μέχρι και 10 πόντους (22-12) στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου. Ο Άρειος Πάγκος ωστόσο ανέκαμψε γρήγορα και το ημίχρονο έληξε στο 32-30. Σώμα με σώμα οι δύο ομάδες μέχρι και τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα όπου η αποβολή του Σταυριανού άφησε την ομάδα του με τέσσερις (είχε ήδη αποβληθεί ο Σαμοίλης με 5ο φάουλ) και παρά τη συνθήκη αυτή ο Μανώλης με τρίποντο 1.30 πριν το τέλος μείωσε στο 64-63. Κάπου εκεί όμως μίλησε ο MVP της αναμέτρησης Πάνος Κελεπούρης ο οποίος με γκολ-φάουλ σημείωσε το 66-63. Το σουτ του Μαυρόπουλου στη συνέχεια δεν ήταν καλό με το τελικό σκορ να γράφει 70-63 μετά από βολές του Λίτσα και του Πελεκούδα.

Έναρξη του ματς και ο Κελεπούρης θα κάνει το 2-0 για τους Tsatsoi Kings ενώ το τρίποντο του Σαμοίλη θα απαντήσει για το 2-3 του Άρειου Πάγκου. Κελεπούρης και Ασημάκης κάνανε το 6-3 στη συνέχεια για να μειώσει με δύο βολές ο Μανώλης σε 6-5. Δίποντα από Κελεπούρη και Σταυριανό θα κάνουν το 8-7, ο Ασημάκης το 10-7, ο Σταυριανός το 10-8 και τότε Κελεπούρης και Πελεκούδας αύξησαν τη διαφορά στο +6 για το 14-8. Ο Σταυριανός με δίποντο έκανε το 14-10, απάντηση του Κελεπούρη για το 16-10 και τα δίποντα από Μανώλη και Λίτσα διαμόρφωσαν το 18-12 του 1ου δεκαλέπτου.

Με δύο καλάθια του Κελεπούρη ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο για το 22-12 με τον Άρειο Πάγκο να κάνει σερί 0-6 με τους Τσιλεμέκη και Μαυρόπουλο, μειώνοντας έτσι σε 22-18. Κελεπούρης και Πελεκούδας επανέφεραν τη διαφορά κοντά σε διψήφια επίπεδα για το 26-18 με τις βολές του Τσιλεμέκη να μειώνουν εκ νέου σε 26-20 και τους Παπαδάκη και Κελεπούρη να γράφουν το 29-20. Τσιλεμέκης και Σταυριανός μείωσαν ξανά σε 29-23, το γκολ-φάουλ του Λίτσα σημείωσε το 32-23 και τότε δύο καλάθια του Τσιλεμέκη κα ένα τρίποντο του Μανώλη διαμόρφωσαν με αυτό το σερί 0-8 το 32-30 του 1ου ημιχρόνου.

Ο εξαιρετικός Κελεπούρης πέτυχε το πρώτο καλάθι του 1ου ημιχρόνου για το 34-30 με τον Μανώλη να παίρνει φωτιά και με 6 σερί πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 34-36. Η βολή του Ασημάκη μείωσε σε 35-36, απάντησε ο Μανώλης για το 35-38, ο Λίτσας έκανε το 37-38, ο Σταυριανός το 37-40 και ο Κελεπούρης με δύο καλάθια θα δώσει ξανά προβάδισμα στους ροζ με 41-40. Ο Τσιλεμέκης με δίποντο στη συνέχεια έγραψε το 41-42, απάντηση από τον Φωτόπουλο με τρίποντο για το 44-42, ισοφάριση από τον Μανώλη για το 44-44 με το γκολ-φάουλ του Ασημάκη να σπάει την ισοπαλία για το 47-44. Ο Σαμοίλης μείωσε σε 47-46 και η βολή του Κελεπούρη διαμόρφωσε το 48-46 του 3ου δεκαλέπτου.

Φουριώζοι οι παίκτες του Άρειου Πάγκου στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου με τους Σαμοίλη και Σταμπουλτζίδη να κάνουν γρήγορα το 48-51. Οι βολές του Κελεπούρη αμέσως μείωσαν σε 50-51 για να έρθει το γκολ-φάουλ του Μανώλη για το 50-54 και δύο καλάθια του Λίτσα για ακόμη μία ισοπαλία στο 54-54. Ο Τσιλεμέκης την έσπασε για το 54-56 με τους Κελεπούρη και Πελεκούδα να σκοράρουν για δύο και τρεις πόντους αντίστοιχα γράφοντας το 59-56. Οι βολές του Μανώλη μείωσαν σε 59-58, ο Λίτσας με δύο καλάθια έκανε το 63-58 και ο Σταυριανός με δίποντο το 63-60. Κάπου εκεί ήρθε και η αποβολή του τελευταίου με δεύτερη τεχνική ποινή και ο Άρειος Πάγκος συνέχισε με τέσσερις παίκτες για το τελευταίο 1.40. Και παρότι η βολή του ‘ταφ΄ ήταν εύστοχη από τον Λίτσα για το 64-60, ο Μανώλης με τρίποντο έβαλε φωτιά στο ματς μειώνοντας στο 64-63. Η απάντηση από τον Κελεπούρη ήρθε άμεσα όμως για το 66-63, με τον Άρειο Πάγκο να είναι άστοχος στη συνέχεια και εν τέλει οι βολές των Λίτσα και Πελεκούδα διαμόρφωσαν το τελικό 70-63.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κελεπούρης Παναγιώτης ο οποίος σημείωσε 31 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 36 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Λίτσας Δημήτρης και Ασημάκης Σπύρος, ενώ από τους Άρειος Πάγκος ξεχώρισαν οι Τσιλιμέκης Κώστας και Μανώλης Σάκης.