16.0%
50.0%
42.9%
26.5%

Οι Μπίρι Μπίρι, παρόλο που είχαν τα ηνία του παιχνιδιού για τρία δεκάλεπτα, δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές χάρη στο καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που έκαναν ξανά οι Tsatsoi Kings στο οποίο γύρισαν από το -12 για να πάνε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Tsatsoi Kings, εκμεταλλευόμενοι το momentum τους και την κούραση του αντιπάλου, πήραν τη νίκη με 72-65. MVP του αγώνα ήταν ο Κλαύδιος Τσέλος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Μπίρι Μπίρι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παρκέ, έδειχναν πιο έτοιμοι και πήραν πολύ γρήγορα μια διψήφια διαφορά. Ο Κοσμάς έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Πιτσαλίδης ισοφάρισε σε 2-2, 2-6 με 4 πόντους του Ευαγγελίδη, 3-6 ο Ξενόπουλος, 3-12 οι Μανιάτης, Ευαγγελίδης και Πετάκος, 5-12 ο Σπυράτος και 5-15 από τον Ευαγγελίδη ξανά για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την είσοδο του MVP (Τσέλος) οι Tsatsoi Kings άλλαξαν κατευθείαν όλη τους την εικόνα επιθετικά αλλά και αμυντικά με αποτέλεσμα να μειώσουν αρκετά γρήγορα αλλά να μην καταφέρουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Τσέλος και Πελεκούδας έτρεξαν ένα 9-0 για το 14-15, 14-17 ο Μικράκης, 16-17 ο Πιτσαλίδης, 16-19 ο Ευαγγελίδης, 17-19 ο Τσέλος, 17-21 ο Μικράκης, 19-21 ο Πελεκούδας, 19-24 ο Ευαγγελίδης, 21-24 ο Σπυράτος και 21-27 ο Ευαγγελίδης ξανά για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μπίρι Μπίρι ανέβασαν ξανά την απόδοση τους και στα δύο μισά του παρκέ, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο και να παίρνουν ένα πολύ δυνατό προβάδισμα για το φινάλε. Ο Τσέλος μείωσε σε 23-27, 23-28 ο Πετάκος, 25-28 ο Ξενόπουλος, 25-31 οι Μανιάτης και Σπυράκος, 26-31 ο Πιτσαλίδης, 26-34 με άλλο ένα τρίποντο του Ευαγγελίδη στο ματς, 28-34 ο Ξενόπουλος, 28-36 ο Σπυράκος, 30-36 ο Δέρβος, 30-40 οι Τζανετάκης και Μανιάτης, 32-40 ο Ξενόπουλος, 32-45 οι Πετάκος και Μανιάτης, 37-45 με ένα 5-0 σερί οι Μπούρας και Ξενόπουλος, 37-51 ο Ευαγγελίδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα και 39-51 από τον Τσέλο για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους Μπίρι Μπίρι να έχουν το προβάδισμα.

Στην τελευταία άρχισε το ξέσπασμα των Tsatsoi Kings, όπως έγινε και στο πρώτο παιχνίδι, με τον Φωτόπουλο και την παρέα του να κάνουν απίστευτα πράγματα μέσα στο παρκέ και στο τέλος με με ένα τεράστιο τρίποντο του Τσέλου κατάφεραν να στείλουν το ματς παράταση. Ο Μικράκης ανέβασε σε 39-53, 47-53 με ένα 8-0 σερί οι Σπυράτος και Πελεκούδας, 47-57 οι Κοσμάς και Μικράκης, 58-57 με ένα 11-0 οι Ξενόπουλος και Τσέλος, 58-61 οι Ευαγγελίδης και Σπυράκος και τρίποντο από τον Τσέλο στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 61-61 με το οποίο το ματς πήγε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Tsatsoi Kings έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, ξεκίνησαν με ένα 9-0 και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη. Κωστάκης, Ξενόπουλος και Τσέλος έγραψαν το 70-61, 70-63 ο Σπυράκος, 72-63 ο Ξενόπουλος και 72-65 με δύο βολές του Σπυράκου για να σημειωθεί το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Για τους Tsatsoi Kings, πέρα από τον Τσέλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Ξενόπουλος και Πιτσαλίδης. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισαν οι Ευαγγελίδης και Μανιάτης.