24.1%
75.0%
35.9%
8.7%

Το ματς των “Βασιλιάδων”, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας, βρήκε νικητές τους Tsatsoi Kings επί των Aigaleo Kings με 61-43. Οι δύο ομάδες σε γενικές γραμμές ήταν κοντά στο σκορ για τρεις περιόδους, αλλά στο τέταρτο οι Tsatsoi με ένα απίστευτο 17-0 σερί, βομβαρδίζοντας με τρίποντα, από το 44-41 στο 61-41 καθάρισαν την υπόθεση-νίκη.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Αραβανής (0-2), οι Τσέλος και Κελεπούρης πέτυχαν το 4-2, ο Αραβανής ισοφάρισε σε 4-4, ο Κελεπούρης με 2/2 βολές έκανε το 6-4, οι Νίκου, Κορωνιός και Αραβανής το 6-10, ακολούθησε σερί 8-0 από τους Φωτόπουλο, Λίτσα, Κελεπούρη και Πελεκούδα για το 14-10, ο Αραβανής ξανά για το 14-12 και ο Κελεπούρης από κοντά έκανε το 16-12, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Tsatsoi πήραν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι Aigaleo Kings ισορρόπησαν. Ο Βάρφη πέτυχε το 18-12, ο Παναγιωτόπουλος απάντησε για το 18-14, ο Λίτσας έκανε το 21-14, ο Μωραΐτης με 2/2 βολές το 21-16, ο Τσέλος σημείωσε το 23-16, τρίποντο του Αραβανή για το 23-19, ο Κελεπούρης ξανά για το 25-19, νέο τρίποντο του Αραβανή για το 25-22, ο Λίτσας πέτυχε το 27-22 και οι Κορωνιός και Σπαγγούρος έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους πριν την ανάπαυλα (27-28).

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με το παιχνίδι να ειναι στον πόντο. Αρχικά, ο Κελεπούρης έκανε το 29-28, οι Αραβανής, Νίκου και Παναγιωτόπουλος το 29-34, απάντηση από τους Ασημάκη και Λίτσα για το 33-34, ο Κορωνιός με 2/2 βολές το 33-36,ο Κελεπούρης με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 36-36, οι Αραβανής και Χρηστίδης από τις βολές το 36-39 και ο Κελεπούρης το 38-39 στο τελείωμα της περιόδου.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, με το ασύλληπτο σερί από του Tsatsoi Kings να τους δίνει το ροζ φύλλο. Οι Τσέλος και Λίτσας πίσω από τα 6,75 έκαναν το 44-39, ο Σπαγγούρος από κοντά μείωσε σε 44-41, οι Tsatsoi με 17-0 σερί με τους Κελεπούρη, Τσέλο, Λίτσα, Φωτόπουλο και Ασημάκη έκαναν το 61-41 με τον Αραβανή να μειώνει στο τέλος με 2/2 βολές σε 61-43, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λίτσας, 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κελεπούρης και Φωτόπουλος. Από τους Aigaleo Kings, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Νίκου και Σπαγγούρου.