20.6%
50.0%
37.0%
9.1%

Οι Tsatsoi Kings πήραν το ροζ φύλλο με 60-61 κόντρα στους Desperado σε ένα ματς με τρομερή εξέλιξη, στο οποίο χρειάστηκε ένα έξτρα πεντάλεπτο για την ανάδειξη του νικητή. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Ξενόπουλος με 4 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ξενόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Σεφέρης ισοφάρισε σε 2-2, 2-7 με ένα τρίποντο του Τσέλου και ένα καλάθι του Κωτσάκη, 4-7 ο Κρητικός με δύο βολές, 4-9 ο Κωτσάκης ξανά, 7-9 με τρίποντο ο Σεφέρης, 7-11 ο Ασημάκης, 11-11 με τους κρητικό και Σεφέρη να βάζουν από ένα καλάθι, 11-13 ο Τσέλος και 7-0 σερί οι Σεφέρης και Κρητικός για το τελικό 18-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαρκοπουλιώτης και ο Κρητικός πρόσθεσαν πέντε ακόμη πόντους για τους Desperado και ανέβασαν στο 23-13, 23-20 οι Τσέλος και Ξενόπουλος, 27-20 από τους Καραλή κια Σεφέρη, 27-22 ο Τσέλος, 29-22 ο Σεφέρης και 29-24 από τον Τσέλο ξανά για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Tsatsoi Kings μπήκαν δυνατά με ένα 0-7 για το προβάδισμα με 29-31 με σκόρερ τους Σπυράτο, Πελεκούδα και Τσέλο, 32-31 με 3/4 βολές οι Σεφέρης και Κρητικός, 32-37 από τους Πελεκούδα και Ασημάκη, 33-37 ο Μαρκοπουλιώτης, 33-40 ο Ασημάκης, 39-40 με 6-0 σερί οι Κρητικός και Σεφέρης και μια βολή του Τσέλου για το τελικό 39-41 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαρκοπουλιώτης και ο κρητικός έβαλαν μπροστά με 42-41 τους Desperado, ο Τσέλος απάντησε για το 42-43, 46-43 από τους Μαρκοπουλιώτη και Κρητικό, 46-44 ο Χατζηκυριάκος, 48-44 ο Κρητικός, 48-47 με τρεις πόντους του Σπυράτου, 52-47 οι Μαρκουλής και Μαρκοπουλιώτης, 52-48 ο Σπυράτος, 54-48 ο Κρητικός και από ένα τρίποντο οι Τσέλος και Ασημάκης για το 54-54 με 45″ για λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο της περιόδου οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν σκορ με αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Σεφέρης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 55-54, ο Πελεκούδας ισοφάρισε σε 55-55, 59-55 οι Σεφέρης και Κρητικός και 59-61 από τους Τσέλο, Πελεκούδα και Ασημάκη με 45″ για λήξη. Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις, μια για κάθε ομάδα και στα τελευταία 2 δέκατα ο Μαρκοπουλιώτης πήγε στην γραμμή για δύο βολές, όμως ήταν εύστοχος μόνο στην πρώτη με αποτέλεσμα το ματς να λήγει με 60-61 υπέρ των Tsatsoi Kings.

Για τους Tsatsoi Kings, πέρα από τον Ξενόπουλο, τεράστια συνεισφορά στη νίκη είχαν οι Τσέλος, Ασημάκης και Πελεκούδας. Για τους Desperado ξεχώρισαν με διαφορά οι Σεφέρης και Κρητικός.