13.6%
45.5%
31.6%
26.7%

Ένας αγώνας που τα είχε όλα πραγματοποιήθηκε χθες στο κλειστό του Πολυκλαδικού. Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους Tsatsoi Kings με σκορ 46-41. Η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι Halia Mavericks ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ και κυνηγούσαν τους Tsatsoi Kings.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πλινθίδη να ανοίγει το σκορ για τους Halia Mavericks. Την απάντησή για τους Tsatsoi Kings έδωσε ο Τσέλος, ο οποίος πέτυχε 2 δίποντα και ο Σπυράτος με καλάθι κοντά στη ρακέτα. Την ανατροπή πραγματοποίησαν ο Αγγελωνίδης με τρίποντο που έβαλε μπροστά με 6-7 τους Halia Mavericks και μεγάλωσε την διαφορά ο Τούντας με δίποντο και το 6-9. Με δίποντο μείωσε ο Ασημάκης για τους Tsatsoi Kings κλείνοντας την περίοδο στο 8-9 κατά της ομάδας του.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ασημάκη να πετυχαίνει δύο ακόμη δίποντα για το 12-9. Ο Πλινθίδης με τον ίδιο τρόπο έβαλε πάλι μπροστά τους Halia Mavericks. Δίποντο ο Σπυράτος στο low post και Στεφανίτσης με μια στις δύο βολές έφεραν το σκορ στο 14 όλα. Το πρώτο τρίποντο του Τσέλου και ακόμη ένα καλάθι εκτόξευσαν για πρώτη φορά την διαφορά στους πέντε πόντους για τους Tsatsoi Kings. Με δίποντο μείωσε ο Τούντας για να απαντήσει ο Σπυράτος πάλι με τον ίδιο τρόπο. Δύο βολές του Στεφανίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-18.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Φωτόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο μετά από την ασιστ του Τσέλου και τον δεύτερο να πετυχαίνει δίποντο στην συνέχεια για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο συν 10. Οι Halia Mavericks όμως δεν τα είχαν παρατήσει έπειτα από ένα δίποντο του Τούντα πήραν φωτιά και πέτυχαν συνολικά σερί 10-0 για να ισοφαρίσουν στο 30 όλα με πέντε διαφορετικά άτομα να σκοράρουν σε εκείνο το διάστημα. Μόνο ένα δίποντο του Κωτσάκη πέτυχαν στη συνέχεια οι Tsatsoi Kings για να περάσουν στο τέλος της τρίτης περιόδου με δύο πόντους μπροστά και το 32-30.

Τελευταία περίοδος του αγώνα και η Tsatsoi Kings μπήκαν δυνατά με τον Πελεκούδα να πετυχαίνει δίποντο. Το τρίποντο Στεφανίτση και το δίποντο του Κεφαλά μείωσαν τη διαφορά στο δίποντο. Ακόμη ένα καλάθι για τον Κωτσάκη που είχε πάρει από το χέρι τους Tsatsoi Kings στα κρίσημα λεπτά, ανέβασε τη διαφορά στο συν 4. Οι βολές του Πλινθίδη και του Στεφανίτση  μείωσαν στον πόντο με τον Σπυράτο να πετυχαίνει και αυτός μία βολή για την ομάδα του. Το 40 όλα διαμόρφωσε ο Στεφανίτσης με δίποντο και η βολή της προσπέρασης ήρθε δια χειρός Κεφαλά. Το πιο κρίσιμο καλάθι του ματς το πέτυχε ο Στεφανίτσης αφού από τις 45 του τρίποντου ευστόχησε μετά από περιπέτεια της μπάλας στο στεφάνι. Ακόμη ένα δίποντο του Στεφανίτση αφού ξέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και ευστόχησε από κοντά για το 40-46. Το μόνο που κατάφεραν οι Tsatsoi Kings ήταν με μία βολή του Πελεκούδα να διαμορφώσουν το τελικό 41-46.

Ματς για γερά νεύρα αφού τα έχει όλα, από σκληρές μονομαχίες στο low-post μέχρι και τρίποντα νίκης. Καμία ομάδα δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο και για αυτό το ματς μονοπώλησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Πλινθίδη ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, μάζεψε 17 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα. Από κοντά και ο Στεφανίτσης που ήταν clutch όταν χρειαζόταν με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Tsatsoi Kings ξεχώρισε ο Τσέλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα. Σημαντική η συνεισφορά του Σπυράτου με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.