27.3%
77.8%
37.2%
23.7%

Σε μια άκρως χορταστική αναμέτρηση, οι Tsatsoi Kings επικράτησαν με 70-66 των MaChamps και έκαναν το 1-0 στη σειρά, στα πλαίσια της φάσης των 16 της κατηγορίας Bronze. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα για περίπου 25′, όμως στη συνέχεια οι MaChamps πήραν μια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι το +9 (49-58) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Κάπου εκεί, οι Tsatsoi αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 πήραν το προβάδισμα, και κάνοντας πιο ορθές επιλογές στα τελευταία λεπτά πήραν το ροζ φύλλο. Πλέον, οι δύο ομάδες θα προετοιμαστούν ψυχολογικά για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς, την επόμενη Παρασκευή 28/04 στο κλειστό γήπεδο της Καισαριανής.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Οι Βουλγαράκης και Δουβλέκας πέτυχαν το 0-7 στα πρώτα λεπτά, ο Τσέλος από κοντά σημείωσε το 2-7, ο Σπανός με τρίποντο έκανε το 2-10, οι Ασημάκης και Παρασκευόπουλος το 6-10, ο Βουλγαράκης το 6-12 και ο Ασημάκης με τρίποντο το 9-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός άνοιξε, αλλά το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ο Τσέλος με τρίποντο πέτυχε το 12-12, ο Νταρζάνος το 12-14, ξανά ο Τσέλος για το 14-14, ο Βουλγαράκης απάντησε για το 14-16, οι Παρασκευόπουλος και Τσέλος σημείωσαν το 17-16, ο Βουλγαράκης το 17-18, ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Τσέλο για το 20-18, ο Σπανός έκανε το 20-20, ο Παρασκευόπουλος σκόραρε για το 22-20, ο Βουλγαράκης με τρίποντο έκανε το 22-23, ο Σπυράτος με μια βολή ισοφάρισε σε 23-23, ο Θεοδωράκης από κοντά έκανε το 23-25, ο Παρασκευόπουλος με 2/2 βολές έφερε ξανά το ματς σε ισορροπία για το 25-25, ο Νταρζάνος με «καλάθι και φάουλ» πέτυχε το 25-28, ο Τσέλος χτύπησε ξανά για το 27-28, ο Βουλγαράκης με 2/2 βολές το 27-30, με τον ίδιο τρόπο ο Σπύρατος το 29-30 και με ακόμη μια βολή στο ματς ο Δουβλέκας θα σημειώσει το 29-31 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους MaChamps να παίρνουν μια μικρή διαφορά. Ο Βουλγαράκης έκανε το 29-33, ο Σπυράτος με τέσσερις προσωπικούς πόντους το 33-33, ο Βουλγαράκης με 2/2 βολές πέτυχε το 33-35, ο Παππάς με τρίποντο το 36-35, οι Σπανός και Βουλγαράκης σκόραραν για το 36-42, ο Παππάς με ένα δίποντο κι ένα τρίποντο έκανε το 41-42, ακολούθησαν δύο τρίποντα από Βουλγαράκη και Σπανό για το 41-48, ο Ασημάκης μείωσε σε 43-48, ο Βουλγαράκης απάντησε για το 43-50, οι Παρασκευόπουλος και Ασημάκης μείωσαν σε 47-50 και ο Νταρζάνος με τρίποντο πέτυχε το 47-53, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Kings να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες. Ο Βουλγαράκης πρόσθεσε άλλο ένα καλάθι για το 47-55, ο Παππάς απάντησε για το 49-55, ο Σπανός με νέο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +9 (49-58), ακολούθησε σερί 10-0 για να πάρουν οι Tsatsoi το προβάδισμα με 59-58 με τους Τσέλο, Ασημάκη και Σπυράτο, ο Βουλγαράκης έκανε το 59-60, οι Σπυράτος και Ασημάκης το 64-60, ο Βουλγαράκης με βολή το 64-61, ο Ασημάκης με νέο τρίποντο πέτυχε το 67-61, ο Θεοδωράκης από κοντά το 67-63, ο Τσέλος με μπάσιμο το 69-63, ο Βουλγαράκης έδωσε ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 69-66, και με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ασημάκης με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ 70-66.

Πολυτιμότεροι παίκτες του αγώνα αναδείχθηκαν οι Κλαύδιος Τσέλος με 21 πόντους, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο και Δημήτρης Παππάς με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Σπυράτος, Ασημάκης. Από τους MaChamps, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Βουλγαράκη και Νταρζάνου.