25.0%
61.5%
41.9%
33.3%

Ένα από τα πιο όμορφα ντέρμπι της χρονιάς ζήσαμε στη Καισαριανή με τον Άρειο Πάγκο να παίρνει τεράστια νίκη απέναντι στους Tune Squad. Ο Άρειος Πάγκος ξεκίνησε καλά στο 1ο δεκάλεπτο (8-16) αλλά στο ημίχρονο οι Tune βρέθηκαν μπροστά με 27-23. Σώμα με σώμα οι δύο ομάδες στο 3ο δεκάλεπτο που έληξε στο 43-44 και όλα κρίθηκαν στο 4ο. Οι Tune πήραν προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο με 53-58 αλλά με γρήγορο σερί και ψύχραιμες επιθέσεις ο Άρειος Πάγκος προηγήθηκε με 62-58. Οι Tune μείωσαν σε 62-61 αλλά χωρίς να υπάρχει πολύς χρόνος το σουτ πίσω από το κέντρο για τη νίκη ήταν άστοχο. Τελικό σκορ 62-61.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τον Μανώλη να κάνει το 0-4 για τον Άρειο Πάγκο και τη βολή του Οικονόμου να μειώνει στο 1-4 για τους Tune Squad. Τρίποντο του Μαυρόπουλου θα κάνει το 1-7, ο Οικονόμου μείωσε σε 3-7, ο Μαυρόπουλος το 3-10 και ο Πουλίδας το 5-10. Ο Μαυρόπουλος σκόραρε ξανά για το 5-12, η βολή του Καρύκα Παναγιώτη μείωσε σε 6-12, ο Μαυρόπουλος έκανε το 6-14, ο Οικονόμου το 8-14 και οι βολές του Σταυριανού το 8-16 του 1ου δεκαλέπτου.

Με το καλάθι του Σταυριανού να κάνει το 8-18 ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με τις βολές του Οικονόμου να απαντάνε για το 10-18. Ο Σταυριανός ξανά, έκανε το 10-20, ο Τζαμαρίας το 11-20, και ο Λιαράκος μείωσε κι άλλο στο 13-20. Ο Μανώλης απάντησε για το 13-22 κα τότε ένα σερί 11-0 από Τζαμαρία, Ιωσηφίδη, Οικονόμου και Πουλίδα έγραψε το 24-22. Η βολή του Σταυριανού έκανε το 24-23 και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-23 μετά από γκολ φάουλ του Οικονόμου.

Με την εκκίνηση του ημιχρόνου ο Κρεμαστός σκόραρε για το 27-25 και ο Λιαράκος απάντησε για το 29-25. Το τρίποντο του Μαυρόπουλου έκανε το 29-28, ο Ιωσηφίδης το 33-28, ο Σταυριανός το 33-30, το τρίποντο του Πουλίδα το 36-30, ο Μανώλης το 36-32 και η βολή του του Καρύκα Παναγιώτη το 37-32. Σερί 0-8 από Σταυριανό και Αντωνιάδη έκαναν το 37-40, ο Οικονόμου απάντησε για το 39-40, βολές από Μανώλη και Οικονόμου έκαναν το 41-42 και τα καλάθια των Μαυρόπουλου και Οικονόμου διαμόρφωσαν το 43-44 της 3ης περιόδου.

Καρύκας Σταύρος και Καρύκας Παναγίωτης έκαναν το 48-44 στην αρχή της 4ης περιόδου με το τρίποντου του Σταυριανού να απαντάει για το 48-47. Ο Λιαράκος έκανε τότε το 47-50, ο Μανώλης ισοφάρισε σε 50-50, Οικονόμου και Μανώλης σκόραραν για το 52-52, βολές από Οικονόμου και Δράτσα έκαναν το 53-53 για να ακολουθήσουν γκολ φάουλ και καλάθι από Λιαράκο και Καρύκα Παναγιώτη αντίστοιχα για το 53-58. Τότε οι Αντωνιάδης, Μαυρόπουλος, Σταυριανός και μανώλης σκόραραν για το 62-58 και το τρίποντο του Καρύκα Στάυρου διαμόρφωσε το τελικό 62-61.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σταυριανός Κωνσταντίνος ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μαυρόπουλος Κώστας και Αντωνιάδης Αντώνης, ενώ από τους Tune Squad ξεχώρισαν οι Οικονόμου Νίκος και Καρύκας Σταύρος.