14.8%
44.4%
31.4%
33.3%

Στο 2-0 ανέβηκαν οι Underdogs στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 41-49 τους Μπάσχετους μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος στις λεπτομέρειες με τους Underdogs να έχουν τον Ρούμπα με 18 πόντους να ξεχωρίζει και να τους οδηγεί επιθετικά.

Το ματς ξεκίνησε από τον Παγκάκη για το 4-0, με τον Τσικνάκο και τον Ρούμπα να απαντούν για το 4-7 της περιόδου σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με καλές στιγμές αλλά μεγάλη αστοχία και για τις δύο ομάδες.

Στη 2η περίοδο ο Ντεμίρης έφερε το ματς στα ίσα, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Underdogs που με ένα 0-12 κατάφεραν να ξεφύγουν με 7-19. Ο Ντζιλέπης άνοιξε το χορό, για να έρθει ο Ρούμπας με 9 μαζεμένους πόντους ως το +12 της ομάδας του. Οι Μπάσχετοι κατάφεραν και είχαν αντίδραση ως το ημίχρονο, ένα 9-0 δικό τους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παγκάκη και τον Ντεμίρη να τον συνεπικουρεί έφερε το ματς στο 16-19 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Παγκάκης έγραψε το 18-19 και ο Ντεμίρης ολοκλήρωσε ένα 14-0 της ομάδας του για το 21-19 και το προσπέρασμα. Ο Βαμβακάς ισοφάρισε με βολές, ο Σίνης πέτυχε τρίποντο για το 24-21, αλλά ο Δάνης απάντησε και ο Βαμβακάς με καλάθι και φάουλ έφερε μπροστά τους Underdogs, 24-26. Ο Παπαφώτης ισοφάρισε, με τον Σίνη να γράφει το 28-26, αλλά ο Ρούμπας ήταν και πάλι εκεί, 4 μαζεμένοι πόντοι για το 28-30 με τον Ντζιλέπη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 28-32.

Στην 4η περίοδο Τσικνάκος με τον Ρούμπα έφεραν την ομάδα τους στο 28-36, αλλά και πάλι οι Μπάσχετοι είχαν αντίδραση. Ο Κάνδηλας με 5 μαζεμένους πόντους έγραψε το 33-36. Ο Βογιατζάκης σκόραρε για το 33-38 και το 34-40, με τον Καρακώστα να γράφει το 34-42. Τρίποντο του Ντεμίρη για το 37-42, με τον Τσικνάκο να απαντά για το 37-44. Ο Ντεμίρης είχε άλλους 4 πόντους για να φέρει το ματς στο 41-44 στο 1:10 για το τέλος αλλά στην πιο κρίσιμη στιγμή μίλησε ο Ζήσης για το 41-47 με τρίποντο στα 57 δευτερόλεπτα. Οι Μπάσχετοι αστόχησαν και ο Τσικνάκος στα 29 δευτερόλεπτα έκλεισε τον αγώνα για το 41-49.

Για τους νικητές ο Ρούμπας είχε 18 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τσικνάκος 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ντζιλέπης 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπάσχετους ο Παγκάκης είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ντεμίρης 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σίνης 5 πόντους, 7 ριμπάουντ.