22.2%
39.1%
44.8%
16.1%

Οι Underdogs, χάρη στο πολύ καλό ξεκίνημα που έκαναν, ανάγκασαν τους Golden Boys να τους κυνηγούν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Χαχάμης και η παρέα του έκαναν την αντεπίθεση τους, όπως άλλωστε αναμενόταν, αλλά στην τελευταία επίθεση δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς παράταση, χάνοντας έτσι το πρώτο ματς του 2020 με 50-53. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Τσικνάκος με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Underdogs μπήκαν σαν μαινόμενοι ταύροι στο παρκέ, πήραν διαφορά από νωρίς και έβαλαν δύσκολα στους Golden Boys. Βογιατζάκης, Σταθόπουλος και Αλεξόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 0-9, ο Χαχάμης μείωσε σε 1-9, 1-11 ο Ρούμπας, 3-11 ο Βασιλείου, 3-13 ο Τσικνάκος, 4-13 ξανά ο Βασιλείου, 4-15 ο Αλεξόπουλος, 7-15 οι Χαχάμης και βασιλείου και 7-17 από τον Βαμβακά για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Golden Boys έκαναν πολύ καλό πρώτο πεντάλεπτο, μείωσαν αισθητά, όμως το δεύτερο μισό της περιόδου δεν ήταν ανάλογο, με αποτέλεσμα οι Underdogs να ανοίξουν ξανά τη διαφορά τους σε διψηφιο νούμερο. Καλάθι του Βογιατζάκη για το 7-19, 15-19 με ένα 8-0 οι Κιτσίκης, Χαχάμης και Κούγιας, 15-22 ο Ζήσης, 17-22 ο Χαχάμης, 17-24 ο Σταθόπουλος, 19-24 ο Ρίζος και 0-6 από τους Σταθόπουλο και Καρακώστα για το τελικό 19-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Underdogs έδειξαν να παγωνουν από τη διακοπή, έκαναν κακό επιθετικά δεκάλεπτο και αυτό δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο οι Golden Boys, οι οποίοι έφτασαν το ματς σε απόσταση αναπνοής. Ο Ρούμπας έβαλε ένα καλάθι για το 19-32, οι Ρίζος και Χαχάμης μείωσαν σε 24-32, 24-36 οι Καρακώστας και Σταθοπουλος και 9-0 σερί από τους Χαχάμη και Βασιλείου για το τελικό 33-36 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Golden Boys συνέχισαν το καλό τους τέμπο, έφτασαν μεχρι και το προβάδισμα, όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε η αφυπνιση των Underdogs, οι οποίοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και το κράτησαν με νύχια και με δόντια ως το τέλος του αγώνα. Ο Βαμβακάς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 33-39, σε 38-39 μείωσαν οι Βασιλείου και Ρίζος, 38-41 ο Τσικνάκος, 43-41 με ένα 5-0 του Ρίζου και απάντηση με 0-8 οι Σταθόπουλος, Βαμβακάς, Ρούμπας, Ζήσης και Αλεξόπουλος για το 43-49. Μια βολή του Χαχάμη για το 44-49, 44-50 ο Ρούμπας, 46-50 με δύο βολές ο Ρίζος, 46-51 ο Αλεξόπουλος 47-51 ο Κούγιας, 47-52 ο Ζήσης και 50-52 οι Χαχάμης και Βασιλείου με 13″ για λήξη. Γρήγορο φάουλ από τους Golden Boys στον Σταθόπουλο, ο οποίος έβαλε μια βολή για το 50-53 με 12″ για λήξη, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα, αφού οι Golden Boys αστόχησαν σε δύο τρίποντα στον χρόνο που έμενε και δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς παράταση.

Για τους Underdogs, πέρα από τον Τσικνάκο, σε μεγάλη μέρα βρέθηκε και ο Σταθόπουλος, ενώ επίσης καλή εμφάνιση έκαναν οι Βογιατζάκης και Βαμβακάς. Για τους Golden Boys ξεχώρισαν οι Ρίζος, Βασιλείου και Χαχάμης.