25.0%
54.5%
28.9%
25.9%

Οι Underdogs κέρδισαν με 57-49 τους Pick n Troll και με αυτόν τον τρόπο επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και επίσης έπιασαν τους αντιπάλους τους στον πίνακα της κατάταξης με ρεκορ 3-2. Το ματς ήταν αμφίροπο μέχρι την ανάπαυλα. Στην τρίτη και όπβς αποδείχτηκε καθοριστική περίοδο ένα ξέσπασμα των Underdogs ήταν αρκετό για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς ξεκίνησε με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και καμία ομάδα δεν πήρε κάποια διαφορά ασφαλείας. Ο Βαμβακάς άνοιξε το σκορ για τους Άντερντογκς. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τον Γκοβάτσο. Ο Αλεξόπουλος έβαλε πάλι μπροστά την ομάδα του αλλά η τρίποντη βόμβα του Παγάνη ήρθε σχεδόν αμέσως. Πάλι δια χειρός Αλεξόπουλου μπροστά οι Αντερντογκς. Σε εκείνο το σημείο ένα σερι 6-0 των πικ εν τρολ τους έδωσε αέρα 5 πόντων για το 6-11. Ο Σταθόπουλος μείωσε αλλά ο Παγάνης με ζευγάρι βολών έκανε το 8-13. Ο Τσικνάκος με 3/4 βολές έκλεισε την περίοδο κάνοντας το 11-13 για την ομάδα του.

Δεύτερη περίοδος και ο Αντωνόπουλος με τρίποντο από ασίστ του Γκοβάτσου κάνει το 11-16. Το σερι 6-0 των Αντερντογκς τους ξαναβάζει μπροστά στο σκορ με το 17-16. Ακολούθησε άμεση απάντηση από Παπαδόπουλο και Κυβρικοσαίο με 2 δίποντα για το 17-20 για να απαντήσουν με νέο σερι 5-0  του Βαμβακά που πήρε απτο χέρι την ομάδα του και με έμεσσο τρίποντο και ακόμα ένα δίποντο διαμόρφωσε το 22-20. Η περίοδος έκλεισε με δίποντο για το 22 όλα από τον Παπαδόπουλο μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε στο ίδιο σκηνικό με τον Βαμβακά να σκοραρει 2 δίποντα σε διαδοχικές φάσεις και τον Γκοβάτσο να μειώνει με δικό του τρίποντο. Ο Παπαδόπουλος θα πετύχαινε 2ποντο για να βάλει για τελευταία φορα στο ματς μπροστά τους Πικ εν τρολ. Το ξέσπασμα ήρθε από τους Αντερντογκς με ένα σερι 11-0. Βογιατζάκης και Τσικνάκος πέτυχαν από 4. Ο Παγάνης με τρίποντο ανέκοψε τον ρυθμό προς στιγμήν. Η περίοδος έκλεισε με 2 διαδοχικά τρίποντα του Ρούμπα που έκανε το 43-30.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Τσοπανάκη να ευστοχεί σε δίποντο. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ. Τσουκάλης με δίποντο έκανε το 45-32 για να απαντήσει μεμε μια βολή ο Παγάνης. Ο Αλεξόπουλος με 4 διαδοχικούς παλικαρίσιους πόντους έκανε το 49-33. Με το πρώτο του τρίποντο στο ματς ο Τσοπανάκης μείωσε σε 49-36. Ο Αλεξόπουλος συνέχισε καυτός στην 4η περίοδο πετυχαίνοντας ακόμη 4 πόντους για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Παπαδόπουλος. Με ένα σερι 7-0 οι Πικ εν Τρολ έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το ματς. Γκοβάτσος και Παγάνης με τρίποντα και Παπαδόπουλος με 1/2 βολες έκαναν το 53-45. Ένα δίποντο του Βογιατζάκη έδωσε αέρα νικητή στους Αντερντογκς. Τσοπανάκης και Παγάνης πέτυχαν άλλους 4 πόντους για το 55-49. Η αστοχία όμως και ο χρόνος που είχε πέσει κάτω από το ένα λεπτό δεν άφηναν περιθώρια αντροπής. Με δίποντο του Καρακώστα με την λήξη διαμορφώθηκε το τελικό 57-49.

Κλειδί για την νίκη των Αντερντογκς ήταν ο πλουραλισμός τους στην επίθεση αφου 8 απο τους 11 παίχτες σκοραραν. Ο Αλεξόπουλος πέτυχε 14 πόντους με 7/8 δίποντα και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Τσικνάκος πέτυχε 7 πόντους, μαζεψε 11 ριμπάουντ και μοιρασε 2 ασιστ με τον Βαμβακά να πετυχαίνει 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Πικ εν τρολ διακρίθηκε ο Παγάνης με 18 πόντους 11 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.