26.3%
52.6%
54.1%
16.7%

Η Yugopiastika συνέχισε να είναι αήττητη ακόμη και μετά το ματς με τους πολύ σκληρούς Underdogs, κερδίζοντας τους 62-48, με κορυφαίο το τρίτο δεκάλεπτο όπου άνοιξαν τη διαφορά. Ο Παναγιώτης Ντζιός ήταν ο MVP του αγώνα με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το προβάδισμα πότε να το έχει ο ένας και πότε ο άλλος, αλλά με τη διαφορά να μην ξεπερνάει τους 4 πόντους. Ο Κούλουμπος ξεκίνησε με καλάθι το ματς για το 0-2, ο Ανδρέου ισοφάρισε σε 2-2 και ο Αλεξόπουλος έγραψε το 2-4. Καλάθι του Παπακώστα για το 4-4, ο Σταθόπουλος απάντησε για το 4-6 και άλλη μια ισοπαλία στο ματς με καλάθι του Ντζιού. Ο Μαραγκός έγραψε τρίποντο για το 6-9, ο Ρένεσης ισοφάρισε και ο Κουμπούλης έβαλε μια βολή για να πάρει προβάδισμα η Yugopiastika με 10-9. Ο Τσικνάκος έβαλε ξανά μπροστά τους Underdogs γράφοντας το 10-11, ο Ντζιός απάντησε με δύο δικά του καλάθια για το 14-11 και 14-13 από τον Τσουκάλη. Το τελικό 17-13 της περιόδου το έγραψε ο Παπακώστας ευστοχώντας σε τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σενάριο ήταν παρόμοιο, μόνο που σε αυτήν την περίοδο οι άμυνες ήταν αρκετά πιο σκληρές και το σκορ έμεινε σε χαμηλότερα επίπεδα. Ο Ρούμπας έγραψε 4 συνεχόμενους πόντους για να ισοφαρίσει σε 17-17, ο Μερζιώτης απάντησε με γκολ φάουλ για το 20-17 και οι Ρούμπας, Καμάρας έγραψαν από ένα καλάθι για το 20-21. Ο Παπακώστας ισοφάρισε με μια βολή, για να έρθει ένα καλάθι του Καρακώστα για το 21-23. Στη συνέχεια η Yugopiastika έτρεξε ένα 8-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους Κουμπούλη και Παπακώστα για να πάρει ψυχολογία και προβάδισμα με 29-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Yugopiastika, υπό τις άρτιες οδηγίες του Τσίγκα, έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο της στο ματς, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους δέκα και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Ο Ρούμπας μείωσε με τρίποντο σε 29-26, ο Μερζιώτης έγραψε το 31-26 και Ο Τσουκάλης έριξε ξανά τη διαφορά στη μία κατοχή με το 31-28. Κουμπούλης και Ρένεσης έβαλαν ένα διποντο και ένα τρίποντο αντίστοιχα για το 36-28, ο Σταθόπουλος μείωσε σε 36-30, για να ακολουθήσει ένα 10-0 στη συνέχεια από τη Yugopiastika με δράστες τους Ανδρέου, Κουμπούλη, Ντζιό και Παπακώστα που τους έδωσε αέρα νίκης με το 46-30. Το τελικό 46-33 της περιόδου το έγραψε ο Ρούμπας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Yugopiastika με σωστή διαχείριση κράτησε τη διαφορά στους 10+ πόντους και πήρε τη νίκη χωρίς να έχει μπλεξίματα στο φινάλε. Μερζιώτης και Ρενεσης έβαλαν 5 πόντους για το 51-33, ο Καμάρας μείωσε σε 51-36 και ο Ντζιός έγραψε το 53-36. Τρίποντο του Ρούμπα αυτήν τη φορά για το 53-39, απάντηση από την Yugopiastika με τους Ντζιό και Μερζιώτη να βάζουν από ένα καλάθι για το 57-39 και 57-41 από τον Καρακώστα. Άλλο ένα καλάθι του Ρένεση με δύσκολο σουτ για το 59-41, σε 59-45 μείωσαν οι Ρούμπας και Τσικνάκος και ο Βερύκιος έγραψε μια βολή για το 60-45. Ο Τσουκάλης μείωσε σε 60-47, ο Κουμπούλης απάντησε και ο Τσικνάκος με μια βολή έγραψε το τελικό 62-48 του αγώνα.

Για τη Yugopiastika, πέρα από τον Ντζιό, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κουμπούλης, Ρένεσης Παπακώστας και Μερζιώτης. Για τους Underdogs ξεχώρισε ο Ρούμπας.