10.0%
46.7%
28.3%
20.0%

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν δια πυρός και σιδήρου με 40-43 το ντέρμπι με τους Underdogz για να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο στο Summer και να πιάσουν στη βαθμολογία τους αντιπάλους τους. Νίκη με ανατροπή στην 4η περίοδο για τους Θαλασσόλυκους, με τον Δημητριάδη και τον Παπαδόπουλο πρωταγωνιστές σε ένα ματς που είχε 16 εναλλαγές στο προβάδισμα και 7 ισοπαλίες!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Βασιλακόπουλο και τον Δημητριάδη να σκοράρουν, για να απαντήσουν ο Γυπαράκης με τον Λιόλιο. Ο Βασιλακόπουλος έφερε την ομάδα του στο 4-6, με τον Στεβόλαιμο και τον Πέττα να σκοράρουν για το 8-6 της ομάδας τους. Ο Βασιλακόπουλος με τον Πρέκα έβαλαν ξανά μπροστά τους Θαλασσόλυκους, 8-10, ο Κεφαλάς απάντησε με τρίποντο, ο Καραγιαννίδης σκόραρε για το 11-12, με τον Κεφαλά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-12. Στη 2η περίοδο ο Γιαννιός με τον Πρέκα έφεραν το ματς στο 13-16 για τους Θαλασσόλυκους, αλλά ο Καραχάλιος απάντησε γρήγορα και έγραψε το 17-16. Ο Γκότσης Δ. έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, 17-18, με τον Γυπαράκη να απαντά με τρίποντο. Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε, ο Γυπαράκης έβαλε δύο βολές και ο Ζέκο με τον Κάζα σκόραραν για το 26-20 της ομάδας τους, πριν μειώσει ο Παπαδόπουλος σε 26-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Δημητριάδης με τον Βασιλακόπουλο έφεραν μπροστά τους Θαλασσόλυκους, 26-27, με τον Ζέκο να απαντά. Η άμυνα των Θαλασσόλυκων ήταν τρομερή στην επανάληψη, ο Παπαδόπουλος με βολές έγραψε το 28-29, για να απαντήσει ο Ιωάννου για τα 30-29. Ο Γκότσης Δ. σκόραρε για το 30-31, με την 3η περίοδο να κλείνει με βολές του Γυπαράκη στο 32-31.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κεφαλάς έφερε την ομάδα του στο 34-31 και το 36-32 λίγο μετά, αλλά κάπου εκεί οι Underdogz έπαθαν black out στην επίθεση και οι Θαλασσόλυκοι με τον Δημητριάδη και τον Καραγιαννίδη γύρισαν το ματς. Οι δυο τους ισοφάρισαν σε 36-36, ο Δημητριάδης έγραψε τρίποντο για το 36-39, με τον Παπαδόπουλο να βάζει δύο βολές για το 36-41 με 1:50 για το φινάλε. Οι Underdogz αστόχησαν, έκλεψαν όμως και ο Κεφαλάς σκόραρε για το 38-41 με 1:10 για το τέλος. Ο Δημητριάδης απάντησε αμέσως με την ομάδα του να σπάει την πίεση, 38-43, για να έρθουν 2/2 βολές από τον Πέττα στα 35 δευτερόλεπτα για το 40-43. Οι Underdogz επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ, έβγαλαν άμυνα με τάπα, αλλά αστόχησαν στο τρίποντο της ισοφάρισης, με τους Θαλασσόλυκους να έχουν 0/2 βολές από το ριμπάουντ στα 7 δευτερόλεπτα, αλλά τους Underdogz να χάνουν κι άλλο τρίποντο για να πάρουν τη νίκη οι Θαλασσόλυκοι.

Για τους νικητές ο Δημητριάδης είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βασιλακόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Underdogz ο Κεφαλάς είχε 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Γυπαράκης 9 πόντους.