17.4%
35.3%
41.2%
22.2%

Την πολύ καλή τους πορεία συνέχισαν στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα οι Underdogz, αυτή τη φορά επικρατώντας των Airball με 62-46, στη φάση των 16 της 4ης κατηγορίας του Summer. Οι δύο ομάδες μπορεί να ήταν πολύ κοντά στο 1ο δεκάλεπτο και στο 2ο οι Airball να παραμένουν κοντά στο ματς, όμως οι Underdogz μπήκαν αποφασισμένοι στο 3ο ημίχρονο, άνοιξαν σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά του παιχνιδιού και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, για να περάσουν στον προημιτελικό του θεσμού. Πλέον, οι Underdog κοιτούν μόνο το παιχνίδι με τους Firehawks, το οποίο και θα αναδείξει τη 1 από τις 4 ομάδες του Final 4.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αλικάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Καραχρήστο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας στο 2-2 το ματς. Με 2 βολές του Ιωάννου και δίποντο μέσης απόστασης του Ευγενίου, οι Underdogz πέρασαν μπροστά για το 6-2, όμως οι Airball με ένα σερί 2-10, έπειτα από 4 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Καραχρήστου και 2 του Τσιώλου μπήκαν μπροστά στο σκορ για, διαμορφώνοντας έτσι το 8-12 του ματς. Εκεί, οι Underdoz μπήκαν σε θέση οδηγού με βολή και 2 δίποντα του Εμμανουήλ για το 13-12, ενώ το δεκάλεπτο σφράγισε με τρίποντο ο Τσάκαλης για το 13-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Underdogz θα καταφέρουν να περάσουν ξανά μπροστά, έπειτα από ένα σερί 11-0 με 2 τρίποντα του Ευγενίου και 2 δίποντα και βολή του Εμμανουήλ για το 24-15 της αναμέτρησης, με τους Airball να ευστοχούν σε 2 βολές του Καραχρήστου, μειώνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους και το 24-17 του ματς. Στη συνέχεια, ο Αρμάγος και ο Εμμανουήλ με 2 συνεχόμενα δίποντα θα στείλουν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 28-17, όμως οι Airball θα βρουν τα πατήματά τους και θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4, έπειτα από δίποντο του Τσιώλου και 5 συνεχόμενους πόντους από τον Καραγιάννη για το 28-24 της αναμέτρησης, με τον Εμμανουήλ να σφραγίζει τελικά το πρώτο μισό της αναμέτρησης με δίποντο για το 30-24 των Underdogz.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Underdogz άνοιξαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με 3 συνεχόμενα δίποντα των Στεβόλαιμο και Εμμανουήλ για το 36-24, οι Airball θα απαντήσουν με δίποντο του Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Κυρούδη για να μειώσουν στους 7 πόντους και το 36-29, ενώ οι Underdogz, θα διαμορφώσουν το 41-29, έπειτα από τρίποντο του Στεβόλαιμου και δίποντο μέσης απόστασης από τον Αρμάγο. Στη συνέχεια, ο Κυρούδης με βολή θα μειώσει σε 41-30, ο Ευγενίου με νέο τρίποντο θα γράψει το 44-30, με τον Τσάκαλη να ευστοχεί σε δίποντο και να κάνει το 44-32 του παιχνιδιού. Το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Underdogz στο +20, αφού έτρεξαν ένα σερί 9-1, έπειτα από γκολ-φάουλ του Αρμάγου και από 2 πόντους των Ευγενίου, Στεβόλαιμο και Ιωάννου για το 53-33 του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Εμμανουήλ με ένα πολύ δυναμικό καλάθι θα κάνει το 55-33, ο Καραχρήστος με ανάποδο δίποντο και ο Καραγιάννης με τρίποντο από τη γωνία θα μειώσουν τη διαφορά στους 17 πόντους για το 55-38, ενώ οι Underdogz με 2/2 βολές του Εμμανουήλ και δίποντο του Στεβόλαιμου, θα γράψουν το 59-38 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Πολυχρονόπουλος και ο Κυρούδης με 2 δίποντα θα κάνουν το 59-42, ο Εμμανουήλ με βολή θα γράψει το 60-42, με τρίποντο του Τσάκαλη, οι Airball θα μειώσουν σε 60-45, ενώ ο Εμμανούλη μενέο καλάθι θα γράψει το 62-45 στο ματς. Το παιχνίδι, θα κλείσει με βολή ο Τσάκαλης με το σκορ να καταλήγει στο 62-46 για τους Underdogz.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκαν ο Ευγενίου, ο Στεβόλαιμος και ο Εμμανούλη που έδωσαν μεγάλη βοήθεια στην ομάδα τους σε άμυνα και επίθεση, ενώ από τους Airball ξεχώρισαν οι Καραχρήστος και ο Καραγιάννης.