14.8%
50.0%
41.2%
27.3%

Σε έναν αγώνα για τον Γ’ όμιλο της Division 3 οι Underdogz αντιμετώπιζαν τους BC Abla, που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, προκειμένου να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα play-off. Από την άλλη οι Underdogz αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, παρά τις ελλείψεις που αντιμετώπιζαν. Οι Abla μπήκαν μπροστά στο σκορ από νωρίς και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, χωρίς ιδιαίτερο άγχος, με τελικό σκορ 41-64, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Underdogz μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν αμέσως με 5-0, με τρίποντο του Καραχάλιου και δίποντο του Στεβόλαιμου. Στη συνέχεια οι Abla με ένα δικό τους 0-8 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 9-18, με τον Μακρή να πετυχαίνει τους 8 από τους 18 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι Abla κατέβασαν το ρυθμό τους, όμως η διαφορά παρέμεινε σταθερή μιας και το επιμέρους σκορ ήταν 10-10. Ο Μακρής συνέχισε να σκοράρει και να οδηγεί την ομάδα του επιθετικά, πετυχαίνοντας τους μισούς πόντους των Abla, έχοντας σαν μαέστρο τον Εγγλέζο, που μοίραζε απλόχερα τις ασίστ του. Από την άλλη ο Καραχάλιος με τον Ιωάννου έδιναν ανάσες με τρίποντα στους Underdogz , χωρίς όμως να καταφέρουν να πλησιάσουν στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Abla μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και το έκαναν, στέλνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 24 πόντους (27-51), μετά από εύστοχο δίποντο του Σουιτεμένογλου στον αιφνιδιασμό, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια οι Underdogz μείωσαν με δύο βολές του Καραχάλιου και διαμόρφωσαν το 29-51, με τη λήξη του δεκαλέπτου. Το επιμέρους σκορ (10-23) δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης του νικητή και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ.

Παρ’ ολ’ αυτά η τελευταία περίοδος μας επιφύλασσε μία ευχάριστη έκπληξη. Με το ματς να έχει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα και τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει αρκετά, ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο νεαρός Ορνεράκης Σταμάτης, καταγράφοντας την πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση και μάλιστα σκόραρε και τους δύο πρώτους του πόντους, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του με 41-64, γεγονός που αποτέλεσε αφορμή για να εισπράξει το θερμό χειροκρότημα των παικτών και των δύο ομάδων.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μακρής με 27 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά, εκμεταλλευόμενος άριστα τις εμπνεύσεις του Εγγλέζου, που μοίρασε 11 ασίστ. Σημαντικά βοήθησε και ο Ορνεράκης Γιώργος, που συμπλήρωσε άλλους 14 πόντους για τους Abla. Από τους Underdogz 14 πόντους πέτυχε ο Καραχάλιος, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Αλικάκης που μάζεψε 23 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 9 επιθετικά.