0.0%
50.0%
41.2%
0.0%

Πρώτη νίκη για τους Jackal Trotters στην εφετινή Rookie, οι οποίο επικράτησαν με 28-47 των Underdogz. Τα πρώτα δυο δεκάλεπτα ήταν αμφίρροπα, ωστόσο με ένα πολύ καλό τρίτο οι Trotters πήραν το κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν ως και την λήξη του ματς. Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας του ρυθμού των “τσακαλιών” αποτελεί η επικράτησή τους σε όλα τα επιμέρους δεκάλεπτα.

Το παιχνίδι ξεκινά με Κόντο και το 2-0, Παπαδόπουλος και 2-2, Αιβάζογλου κάνει το 4-2, Φουρνάρος για το 4-όλα, Καραχάλιος και 6-4, ενώ Φουρνάρος και Χοτόβα γράφουν το 6-8 του δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Χοτόβα, Φουρνάρος κάνουν το 6-12, Αντωνάκης και 8-12, Φουρνάρος, Πετούσης με ένα 0-5 σερί για το 8-17, ενώ το ημίχρονο κλείνει με Αντωνάκη και Αιβάζογλου για το 11-17.

Στην τρίτη περίοδο πρώτος σκοράρει ο Κυριακόπουλος για το 11-19, Αντωνάκης και 13-19, Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος, Κακκαβάς, Φουρνάρος σκοράρουν διαδοχικά για το 13-26, Καραχάλιος μειώνει σε 15-26, Φουρνάρος με δυο δίποντα κάνει το 15-30, Καραχάλιος ξανά μειώνει σε 17-30, ενώ ο Φουρνάρος βρίσκει πάλι στόχο για το 17-32 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελευταίο δεκάλεπτο και Αντωνάκης, Αλικάκης σκοράρουν για το 21-32, Παπαδόπουλος και 21-34, Αιβάζογλου μειώνει σε 23-34, Παπαδόπουλος ξανά για το 23-37, Αντωνάκης και 25-37, Τουμάσης, Φουρνάρος για το 25-41, Αιβάζογλου και 26-41, Φουρνάρος ξανά και 26-45, Αιβάζογλου και 28-45, ενώ το 28-47 γράφει ο Χότοβα.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Φουρνάρος, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 23 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Φουρνάρου από τους Jackal Trotters ξεχώρισε και ο Κυριακόπουλος, με τον Πετούση να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Underdogz σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αλικάκης και ο Αντωνάκης.