16.7%
12.5%
37.0%
19.0%

Ο αγώνας της Rising κατηγορίας μεταξύ των Underdogz και των Los Angeles Slipers είχε τελικούς νικητές τους Los Angeles Slipers με σκορ 45-54. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν στο -2 υπέρ τον Los Angeles Slipers αλλά με ένα σερί 0-7 κατάφεραν και να κλειδώσουν την διαφορά και να πάρουν τη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με τον Μέξα να πετυχαίνει τρίποντο και τον Κουμάντο δίποντο για το 0-5. Με σερί 6-0 απάντησαν οι Underdogz με τον Λιόλιο, τον Πούλιο και τον Μαριόλη να κάνουν το 6-5. Δύο δίποντα του Μέξα διαμόρφωσαν το 6-9 που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι Los Angeles Slipers συνέχισαν το σερί τους και το ολοκλήρωσαν στο 0-12 με το Μέξα να πετυχαίνει τους 10 πόντους και τον Κουμπαράκη να συμπληρώνει άλλους δύο για το 6-17. Μια βολή του Καραχάλιου ανέκοψε το σερί αλλά ο Κουμάντος με δύο δίποντα έκανε το 7-21. Ο Πούλιος και ο Κουμάντος πέτυχαν από ένα δίποντο για κάθε ομάδα και το 9-23. To σκορ της δεύτερης περιόδου διαμόρφωσε ο Καραχάλιος με τέσσερις προσωπικούς πόντους για το 13-23.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το Μέξα να ευστοχεί σε μία βολή. Με δίποντο απάντησε ο Στεβόλαιμος και το 15-24. Ο Σάρδης πέτυχε το πρώτο τρίποντο του στον αγώνα για το 15-27 υπέρ των Los Angeles Slipers. Ένα σερί 11-0 των Underdogz έφερε όμως το ματς στο -1 με τους πέντε πόντους να προέρχονται από τον καυτό Μαριόλη και τον Λιόλιο να σημειώνει ένα τρίποντο. Το σερί ανέκοψε για τους Los Angeles Slipers ο Κουμάντος με δίποντο αλλά τέσσερις πόντοι των Underdogz από τον Πούλιο και τον Στεβόλαιμο έδωσαν το προβάδισμα στους Underdogz με το 30-29. Ο Μέξας όμως δεν άφησε την περίοδο να κλείσει με τους Los Angeles Slipers πίσω στο σκορ και με δίποντο έκανε το 30-31 υπέρ της ομάδας του.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Μανιατάκη να πετυχαίνει τρίποντο για το 30-34. Ο Καραχάλιος με καλάθι και φάουλ και ο Λιόλιος με δίποντο έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους Underdogz με το 35-34. Ο Κουμάντος έβαλε ξανά μπροστά τους Los Angeles Slipers με δίποντο αλλά 4 πόντοι του Λιόλιου έκαναν το 39-36. Ο Κουμπαράκης μείωσε με δίποντο αλλά ο Λιόλιος ξανά με τρίποντο έκανε το 42-38. Ο Μέξας σημείωσε μία βολή με τον Πίτσο να πετυχαίνει δίποντο για το 44-39. Οι Los Angeles Slipers που δεν ήθελαν να χάσουν δεύτερο ματς στον πόντο με ανατροπή, έτρεξαν σερί 0-8 με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και πέρασαν μπροστά με 44-47. Μια βολή του Μαριόλη δεν κατάφερε να αλλάξει πολλά, αφού οι Los Angeles Slipers στο τελευταίο λεπτό έτρεξαν σερί 0-7 και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με το 45-54 υπέρ τους.

Συγκλονιστικό ματς με τους Underdogz να ξεπερνούν τις προσδοκίες και οριακά να μην παίρνουν μία μεγάλη νίκη. Οι Los Angeles Slipers με την πίεση που έβαλαν στο παιχνίδι τους κατάφεραν να σταματήσουν τους Underdogz από το να σκοράρουν και πήραν αυτή τη μεγάλη νίκη. MVP για τους νικητές δεν θα μπορούσες να είναι άλλος από τον Μέξα ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε άλλα τόσα ριμπάουντ. Σημαντική ήταν και η προσφορά του Μανιατάκη με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Underdogz ξεχώρισε ο Λιόλιος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα καθώς και ο Πίτσος με τα 25 ριμπάουντ που μάζεψε, τα 4 κλεψίματα και τις δύο τάπες.