12.5%
69.6%
37.3%
33.3%

Ένα ντέρμπι όπως ακριβώς περιμέναμε το Ασβοί vs Undertakers, με τον Μακρυδάκη να βάζει 36 για τους Ασβούς και τον Ορφανό 31 για τους Undertakers, νικήτρια ήταν η ομάδα του Γιάννη Κρητικού με 72-80. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ορφανός με 36 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ασβοί έκαναν που δυνατή εκκίνηση, όμως οι Undertakers δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και να φέρουν το ματς στα ίσα. Κουτσουρής, Γάκης και Γουλιέλμος ξεκίνησαν το ματς με 8-0, οι Συριανός, Ορφανός και Στερμάσι απάντησαν με 0-10 για το 8-10, ο Κουτσουρής ισοφάρισε σε 10-10, Κιτσαντάς και Συριανός έβαλαν ένα καλάθι και μια βολή αντίστοιχα για το 10-13, 12-13 από τον Μακρυδάκη και 12-15 από τον Γρυπάρη. Γάκης και Κουτσουρής έβαλαν μπροστά τους Ασβούς με 16-15, 16-17 από τον Κιτσαντά, 19-17 με γκολ φάουλ ο Μακρυδάκης και 19-19 από τον Ορφανό για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε να έχει πολύ υψηλό σκορ, χωρίς όμως καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει, με το ημίχρονο να είναι στην απόλυτη ισορροπία. Τρόπο του Μακρυδάκη για το 22-19, 22-22 με γκολ φάουλ ο Συριανός, 24-22 με 2/2 βολές ο Μακρυδάκης, 24-24 από τον Μαρκάκη και 27-24 με άλλο ένα τρίποντο του Μακρυδάκη. Τρίποντη απάντηση και δύο βολές από τον Μαρκάκη για το 27-29, 32-29 από τους Κουτσουρή και Μακρυδάκη και 32-31 με σουτακι λίγο μέσα από το τρίποντο από τον Ορφανό. Άλλες δύο βολές του Μακρυδάκη για το 34-31, απάντηση με 0-7 οι Ορφανός και Συριανός για το 34-38 και 38-38 από Μακρυδάκη και Κουτσουρή για το τελικό 38-38 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς άρχισε να έχει ένταση και να γίνεται πιο σκληρό, αυτό όμως δεν επηρέασε καθόλου το θέαμα και το ψηλό σκορ, αφού τα διχτακια είχαν πάρει φωτιά. Ο Δεσποτίδης έβαλε καλάθι για το 40-38, 40-42 από τους Ορφανό και Γρυπάρη, 42-42 από τον Καραγιώργο και 42-44 ξανά από τον Γρυπάρη. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Κουτσουρή για το 46-44, ισοφάριση από τον Ορφανό και 5-0 run από τους Μακρυδάκη, Καραγιώργο και Γάκη για το 51-46. Άμεση απάντηση με ένα 0-6 των Συριανό, Ορφανό και Κιτσαντά οι Undertakers για το 51-52 ,54-52 με τρίποντο του Μακρυδάκη και 54-54 με 2/2 βολές του Συριανού. Μακρυδάκης και Κουτσουρής έβαλαν από ένα τρίποντο για το 60-54 και ο Συριανός έβαλε μια βολή για το τελικό 60-55 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Ασβοί έχασαν την ψυχραιμία τους, κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι Undertakers, οι οποίοι πήραν προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα για να φύγουν με το ροζ φύλλο, φτάνοντας έτσι στο 6-2 για να αφήσουν τους Ασβούς από κάτω τους. Νομικός και Συριανός μείωσαν σε 60-59, 62-59 από τον Μακρυδάκη και 62-61 από τον Μαρκάκη. Καλάθι του Γουλιέλμου για το 64-61, 64-65 από τους Συριανό και Ορφανό και 66-65 από τον Μακρυδάκη. Δύο βολές του Ορφανού για το 66-67, 67-67 από τον Γάκη και 67-71 με 4 πόντους του Ορφανού οι Undertakers. Δύο βολές του Μακρυδάκη για το 69-71, 69-73 με τον ίδιο τρόπο από τον Ορφανό, 71-73 με άλλους δύο πόντους του Μακρυδάκη, 71-75 από τον Μαρκάκη και 72-75 από τον Μακρυδάκη ξανά με 27″ να μένουν. Στη συνέχεια οι Undertakers έχασαν την μπάλα από τον Γάκη, όμως στη συνέχεια ακολούθησαν βήματα κι έτσι η κατοχή πέρασε ξανά στους παίχτες του Γιάννη Κρητικού. Η μπάλα πήγε στον Ορφανό, εκείνος κέρδισε φάουλ και έβαλε 2/2 βολές για το 72-77. Στην επόμενη κατοχή οι Ασβοί έκαναν φάουλ πριν κάνουν την επαναφορά, χρεωθηκε αντιαθλητικο και ο Συριανός πήγε στην γραμμή, έβαλε 1/2 και έγραψε το 72-78. Στη συνέχεια ο Κιτσαντάς έβαλε ακόμη ένα καλάθι για να σημειώσει το τελικό 72-80 του αγώνα.

Για τους Undertakers, πέρα από τον εκπληκτικό Ορφανό, πολύ μεγάλη συμβολή στη νίκη είχε και ο Συριανός, ενώ επίσης καλή εμφάνιση έκανε και ο Μαρκάκης. Για τους Ασβούς, πέρα από τον Μακρυδάκη που αναφέραμε νωρίτερα, πολύ καλός ήταν και ο Κουτσουρής.